avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters79960

Activitate ContSters79960

nu poate sa iti vanda casa,si nu are ce sa execute, probabil o sa faca poprire pe salariu, tu ai semnat ceva?
Răspuns la discuția ajutor inmormantare
orice cetatean care a decedat "are dreptul" la un ajutor de inmormantare de la primarie de unde apartine.cu certificatul de deces.
Răspuns la discuția SEPARARE/DIVORT
cred ca sa produs o mare gresala, ori omul a influentat instanta ori avocatul femei a fost cumparat de cel al concubinului.cazuri foarte intalnite.mostenirea de la parinti chiar si in timpul casatoriei ramane tot bun propriu. concubinul doar dupa 5 ani de concubinaj poate sa pretinda ceva.
dar in multe cazuri in loc sa se faca succesiunea se face vanzarea prin tot felul de mijloace caz in care aceasta nu mai este mostenire ce o simpla vanzare produsa chiar in perioada concubinajului.
Răspuns la discuția extras carte funciara -nul???
daca cei de la cf au gresit doar in copia coli cf eliberata la cererea executorului nu-i mare castig de timp,daca au gresit in coala originala,sau daca banca sau notarul cu care sa facut notarea ipoteci a gresit atunci puteti castiga ceva timp, dar nu foarte mult,
regret nespus situatia dumneavoastra

o sa va vina somatie de plata de la executor care se va nota in cf, va rog sa faceti contestati in termen de 15 zile mai imi scrieti, aveti adresa mea de email la profil, in cazul acesta mai putem obtine o amanare mai lunga.
Răspuns la discuția dividende
Daca societate din care ati ridicat dividentele a fost infiinta in perioada dinainte de casatorie atunci aveti o sansa,(functie de avocat,depinde cand a inregistrat societatea profitul respectiv.) dar in cazul care societatea a fost infiintata dupa ce v-ati casatorit atunci nici o sansa, este bun comun si S.C. si bunurile cumparate cu acei bani.
Răspuns la discuția activitate pe mai multe firme
In cazul care firma noua numai comercializeaza produsele de la firma veche,adica asigura doar desfacerea atunci ar trebui sa aibe autorizarea adecvata profilului de activitate dupa caz de comert En-Gros sau cu amanuntul.
1 daca la s.c. noua reiese din actele contabile ca produce atunci e ok,
2 daca s.c. numai comercializeaza si nu are si autorizarea necesara,nu este deloc bine si ar trebui a se face modificarile necesare.
imi pare rau ca nu am putut sa-ti raspund mai detaliat sau mai exact, poate imi dai mai multe imformatii si mai exacte.
daca ne zici ce domeni de activitate are firma autorizate atunci putem sa-ti raspundem mai exact. pot fi autorizate mai multe domenii de activitate.
de ex productie,fabricare, comert cu amanuntul sau en-gros si multe alte domenii de activitate iar in acest caz totul este ok.
Răspuns la discuția plangere contraventionala?
daca este radar fix poti desi nu cred ca mai exista momentan. daca este mobil sanse minime.respectarea legi nu tinte daca avertizeaza sau nu acest lucru. tu ai apasat prea tare acceleratia ei te-au prins. daca mai poti plati jumate din amenda este recomandabil. daca nu sau daca risti permisul angajaza un avocat si depuneti contestatie. ai avea ceva sanse dar minime.cu respect si parere de rau.
Mergi la procuratura intr-o audienta , povestete ceea ce ai scris aici, te vor invata ei. poti cere evacuarea lor bineinteles. mai poti denunta si falsul. dar procuratura poate rezolva problema ta. sau o iei pe calea celalata iti iei 3 ,4 baieti si mergi sii cazezi acolo si tu, sau o familie de tigani. apoi pleaca ei stai pe pace.
Răspuns la discuția executare silita a bunurilor
Da se pare ca ati primit raspunsuri potrivite,as mai adauga un lucru, ati inregistrat la cf hotararea definitiva prin care ramaneti cu tot? daca acolo apare ca sunteti casatorita cu fostul iar casa figureaza ca bun comun s-ar putea sa va puna sechestru pe casa.
Scoateti un extras cf verificati sa nu aveti vre-o ipoteca inscrisa in cf,ocazie cu care faceti notarea la cf cu o copie legalizata a hotarari de divort si una tot legalizata dupa hatararea prin care dobanditi casa. va costa 60 lei notarea in cf dupa care nu mai puteti avea probleme.
Răspuns la discuția Cerere catre director
Cererea o poate depune fara imputernicire, sa fie in doua exemplare obligatoriu pentru a putea preveni neplacerile, cererea o depune la secretariat un exemplar ramane la societate iar pe una trebuie sa va dea un numar de inregistrare. Imputernicirea poate fi utila doar in cazul semnaride sot a unor documente in numele tau dar nici intr-un caz la depunderea cereri.