avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 197 soluții astăzi
Forum Activitate suciu florin

Activitate suciu florin

Buna ziua, sunt administratorul unei societati, doresc sa mut punctul de lucru la o alta adresa, unde ar urma sa platesc chirie. Spatiul nu este amenajat, si am convenit cu proprietarul ca eu (societatea) sa amenajez spatiul, urmand ca pt contravaloarea investitiei in amenajare, sa nu platesc chirie o anumita perioada.
Cum se poate face un contract de inchiriere in aceste conditii?
Proprietarul (persoana fizica) v-a fii nevoit sa plateasca impozit pt aceasta perioada in care, practic, nu incaseaza banii pe chirie?
Ce trebuie specificat in contract?

V amultumesc!
Răspuns la discuția Despagubire asigurare pt furt
Masina are asigurare Cargo pt marfa optiunea "Toate riscurile",la aceasta optiune scrie ca acopera toate riscurile mai putin excluderile unui anumit articol, articol in care in excluderi nu se gasesc si furturile.
Pe polita de asigurare scrie exact bunurile care sunt asigurate, si acelea au fost si furate.
Masina are o "broasca" de la usa fortata, rupta, ma gandesc ca asta ar trebui sa constituie o dovada ca masina a fost sparta.Toata marfa din masina are acte(aviza de insotire,factrui,etc),se poate justifica clar.
In contractul meu de munca nu se mentioneaza nimic in acest sens si nici nu am semnat ca trebuie sa las masina la sediul firmei.
Din cate stiu nu exista termen legal pt a reclama furtul la politie, este adevarat?
sper sa se rezolve favorabil!.
Răspuns la discuția Despagubire asigurare pt furt
Daca politia constata furtul si face act constatator, societatea de asigurari e obligata sa despagubeasca?Si cum se evalueaza valoarea pagubei, pt ca s-a sustras numai o parte din marfa?
Sa presupunem ca asigurarea nu include acest risc(desi din cate stiu asigurarea care o are include si furt), ce consecinte sunt asupra mea?
Buna!
Lucrez la o firma de distributie, iar acuma in weekend mi s-a furat marfa din masina de servici.
Autoturismul are asigurare si pt marfa din ea, problema ar fii ca nu sunt urme de fortare a usilor sau geam spart.
Cum se desfasoara de obicei acest gen de despasgubiri, in ce conditii?
Trebuie ca furtul sa se produca in timpul programului de lucru, trebuie sa existe urme clare de fortare, cum se stabileste paguba produsa, ce consecinte se pot abate asupra mea( a angajatului)???
Va rog niste raspunsuri!
Multumesc!
Activitatea firemi e in domeniul constructiilor, spunea ca merge cu acte cu masina respectiva,doar atat, in nici un caz taximetrie,rent a car,etc.
Mmasina este pe persoana fizica, nu pe firma inmatriculata, iar valoarea maxima a despagubirii nu cred ca depaseste valoarea reparatiilor deoarece masina nu a fost foarte tare avariata, era functionabila si dupa accident doar ca dureaza mai mult din cauza pieselor care ajung tarziu.
In concluzie, nu ar trebui sa ma astept la plata unor daune in caz ca ma ma actiona in judecata?
Pai masina lui este inca in service, nu cred ca primeste bani de la societatea de asigurari, ci doar contravaloarea reparatiei autovehiculului, acei bani intrand in contul service-ulului care a efectuat reparatia( eu asa stiu ca se procedeaza).
Accidentul a avut loc in 09.02.2009, inca nu a deschis proces.
Procesul se va deschide impotriva celui care a condus masina, impotriva firmei proprietar a masinii sau a casei de asigurari?
Buna ziua!
Am avut acu 1 luna un accident rutier in care eu am fost de vina.Mentionez ca eu conduceam masina firmei unde sunt angajat.
Conform procedurilor i-am dat RCA-ul pentru a-si repara masina datorita faptului ca eu am fost de vina,iar masina firmei s-a facut pe CASCO.
Acum cel a carui masina am accidentat-o mi-a spus ca ma va da in judecata( daca nu ii dau o suma de bani) pentru a cere daune deoarece el nu s-a putut folosi de masina1 luna de zile(masina inmatriculata pe persoana fizica dar care o foloseste in interes de lucru la firma lui).
Care sunt precedentele in astfel de cazuri, ce sanse sunt sa castige, cum poate proba pierderile pe care le sustine?
Cum credeti ca se va sfarsi?
Multumesc!
Răspuns la discuția PREAVIZ DE 90 DE ZILE?
Mersi mult de raspuns.
Nu s-a efectuat stagiu de formare profesionala,aceasta clauza a fost introdusa din prima zi cand s-a semnat contractul.
Multumesc pt raspunsuri!
Printr-un act aditional la CM se precizeaza ca salariatul nu are voie sa ceara demisia mai repede de 2 ani de la data angajarii,este legal?
Si daca da,ce se intampla in cazul in care angajatul nu mai vrea sa vina la munca?