avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Activitate ioana79

Activitate ioana79

In data de 25.06.2015 suntem chemati pentru prima data la politie. Oficial nu stim daca exista martori sau CML,dar din momentt ce fiul meu insista ca nu i-a facut niciodata nimic acelui copil, iar parintii lui spun ca toate aceste fapte s-au petrecut in ianuarie 2015,nu stiu la ce sa ma astept.
Buna ziua as dori sa va intreb ce as putea face in urmatoare situatie:fiul meu in varsta de 17 ani a fost acuzat(impreuna cu alti cativa colegi) de un coleg de clasa si de mama acestuia ca fiumeu l-a batut,i-a cerut bani de protectie si multe alte nascociri, ba mai mult mama acestui copil acuza si dirigintele clasei de complicitate. Mentionez faptul ca, dupa spusele acuzatorului acestea s-au intamplat in ianuarie 2015 dar noi nu am stiut nimic pana in iunie 2015. Dirigintele clasei spune ca acest copil minte din cauza ca are foarte multe absente si este pe cale sa i se scada nota la purtare, iar el prin minciuna crede ca poate sa se justifice in fata parintilor si a cadrelor didactice.
Eu ca mama a unuia dintre invinuiti nu mai stiu ce sa cred, fiul meu zice ca nu este nimic adevarat din spusele acestui copil,si pe deasupra sunt chemata la politie impreuna cu fiul meu pt. declaratii.
Intrebarea mea este: ce pot sa fac eu in acest caz daca acel copil minte si cum pot sa il apar pe al meu. Trebuie sa apelez la un avocat?
Buna ziua as dori sa va intreb cum se poate termina o situatie cam delicata,si anume:in perioada noiembrie 2009 pana in iulie 2010 in urma unei intelegeri verbale cu angajatorul am prestat servicii pentru o firma si anume ma ocupam cu strangere de bani,eu trebuia sa merg periodic la locatia stabilita sa adun pe baza de tabel de la mai multe persoane o suma de bani.La sfarsitul colaborarii intrucat firma respectiva nu si-a tinut promisiunea de compensare (plata)a serviciului pe care l-am prestat pentru ei,mi-am insusit singura suma care trebuia sa mi-o plateasca.Acum,dupa un an de zile ma trezesc cu politia ca am o reclamatie de inselaciune din partea lor(firmei respective)m,iar politia m-a sfatuit sa le dau acum acesata suma,cu toate ca suma reprezinta rasplata pentru munca pe care eu am depus-o timp de 10 luni,in folosul acestei firme.
Va rg daca poate cineva sa-mi dea un sfat.Ce se poate intampla,cum sa procedez,unde sa ma adresez.Va multumesc.
Răspuns la discuția intrebare
imi pare rau am gresit aproximativ 300 zile
Răspuns la discuția intrebare
dar daca de atunci au trecut 10 luni(120zile),se mai poate depune plangerea?
Discuție intrebare
Buna ziua as dori sa aflu la cat timp de la savarsirea unei fapte de inselaciune se poate depune plangere in instanta.Va multumesc!
Răspuns la discuția ce consecinte poate avea????
si el cu ce se alege din munca depusa
Răspuns la discuția ce consecinte poate avea????
este inselaciune chiar daca aceasta persoana trebuia sa primeasca de la firma de catering o recompensa (in valoare egala cu suma despre care se vorbeste adica1400lei)pentru ca, pe rarcursul a 10 luni aceasta persoana s-a ocupat de asa zisul "adunat de bani si returnati" la firma de catering.
"deci 10 luni treaba a mers bine,iar in ultima luna el vazand ca nu isi primeste retributia sia insusit singur cea ce i se cuvenea.
Mentionez inca odata ca nu a existat nici un contract de nici o parte,iar acea retributie i-a fost oferita verbal.Deci nimic nu este scris decat niste tabele pe care era trecut cati banuti a dat fiecare parintesi chitantele platite la zi in trecut
Răspuns la discuția ce consecinte poate avea????
Parintii trebuiau sa platesca la firma,iar un contract s-a facut intre gradinita si firma,dar directorul gradinitei a refuzat sa-l semneze.asa ca nu exista nici un contract nici intre firma si gradinita si nici intre firma si parinti.Persoana care aduna banutii era un oarecare parinte,nici macar nu face parte din comitetul de parinti pe gradinita.
Buna ziua, as dori sa stiu ce poate sa se intample cu o persoana care a incasat bani de la parintii unor copii de la gradinita pentru a plati masa copiilor la firma de la care se aducea mancarea,iar aceasta pesoana nu a mai platit si isi recunoaste vina dar in prezent nu are de unde sa platesca.Mentionez faptul ca nu exista nici un contract intre aceasta persoana si gradinita sau parintii din gradinita,iar cei de la firama care alimenta gradinita cu mancare i-a promis acestei persoane o suma modica pt acest serviciu ,dar nu s-au tinut de cuvant si nu au rasplatito cu nimic.