avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Activitate dmdaniel

Activitate dmdaniel

Buna dimineata,

Va multumesc frumos.

O zi frumoasa.
Buna dimineata,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.

Pe o mostenire exista 3 frati si 2 surori, cu cate o cota de 1/5 la fiecare. Unul din frati are un uzufruct viager.

1. Daca una din surori decedeaza (nu decedeaza cel care are uzufructul), sotul mosteneste 1/5 cu tot cu uzufruct?
2. In cazul in care sotul mostenitoarei vinde partea de 1/5, cel care cumpara e obligat sa ia si uzufructul?
3. In cazul in care cumparatorul nu ar lua si uzufructul ce poate face ca sa-si recpuereze suma de bani pe acea cota de 1/5?

Va multumesc frumos.
Cu deosebit respect
Daniel

Buna ziua,


Va multumesc mult.
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns:

As dori sa-i fac unei persoane un contract de comodat cu titlu executoriu pentru un apartament.
In cazul in care persoana respectiva nu is achita datoriile ( intretinere, lumina, cablu) pot sa-l execut silit, obligandu-l sa paraseasca locuinta?
Nu as dori ca executorul sa-i faca poprire pe salariu, as dori sa-l oblige sa paraseasca locuinta.


Va multumesc frumos.

Buna seara,

As dori sa stiu daca pentru doi angajati, unul cu contract de munca cu timp partial si unul cu contract de munca cu timp normal 8 ore, fiind singurii angajati ai unui SRL, este obligatoriu sa se faca consult de medicina muncii la angajare.

Daca da, la ce perioada se repeta acest consult?


Va multumesc.

Cu respect,
Daniel.


Răspuns la discuția Contract de inchiriere imobil
E pe firma.
Răspuns la discuția CONTRACT
Va multumesc frumos.
Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati cu un sfat:

Un prieten doreste sa se mute cu chirie intr-un apartament.
Propietarul doreste sa faca contract,dar nu vrea sa treaca suma reala in contract.


In cazul in care se vor semna si acte cu sume reale (chitanta de mana), dar chiriasul nu il va denunta, acesta are vreo vina.
Sau daca la o neintelegere, chiriasul il va denunta, este si acesta vinovat? Ce implica pentru chirias acest lucru?
Dar in cazul in care chiriasul este societate comerciala?


Va multumesc.

Cu respect,
Daniel
Discuție CONTRACT
Buna ziua,



Va rog sa ma ajutati cu un sfat.


Un prieten are o firma si doreste sa inchirieze un spatiu pentru a-si deschide un magazin de piese auto, dar are o teama, si anume:

Ca dupa un timp (o luna, 2, 3 luni) propietarul ii reziliaza contractul , sa spunem fara nici un motiv. Pe de alta parte trebuie sa obtina de la vecini numeroase autorizatii si in cazul in care inchiriaza spatiul si nu ii dau toate autorizatiile, ce trebuie sa faca?

Cu respect,

Daniel
















Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie:

Unde ma pot adresa pentru a scoate o copie dupa Registru Agricol de la Arhivele Nationale ale unui Judet?
Am depus recent o cerere la dansii si mi-au trimis ca nu gasesc persoana de la care am mostenit un teren, desi in 1992-1993 mi-au dat o adeverinta cu persoana si suprafata respectiva. Aceasta adeverinta am depus-o atunci la tribunal pentru punerea in posesie.
In prezent, contactati telefonic, cei de la Arhivele Nationale Judetene mi-au spus ca exista o persoana cu adresa si suprafata respectiva, dar ca in loc de Lina citesc Sima. Toate detaliile din pagina respectiva, corespund rudei mele Lina, cea pe care o caut eu, dar raspunsul lor in scris a fost ca nu exista numele Lina ci Sima, nume ce se poate confunda usor.
Cum pot obtine o copie xerox dupa toate paginile din Registrul Agricol al persoanei respective, Lina (Sima). restul datelor fiind identice?