Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... CONTRACT
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

CONTRACT

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat.

Un prieten are o firma si doreste sa inchirieze un spatiu pentru a-si deschide un magazin de piese auto, dar are o teama, si anume:

Ca dupa un timp (o luna, 2, 3 luni) propietarul ii reziliaza contractul , sa spunem fara nici un motiv. Pe de alta parte trebuie sa obtina de la vecini numeroase autorizatii si in cazul in care inchiriaza spatiul si nu ii dau toate autorizatiile, ce trebuie sa faca?

Cu respect,

Daniel

Sa introduca in contract clauze clare, gen: contractul se incheie pe o perioada de minim 1 an, sa enumere limitativ motivele de reziliere, sa prevada o clauza penala astfel ca proprietarul sa nu poate rezilia contractul decat daca plateste o despagubire, si alte clauze de acest gen.
Va multumesc frumos.
~ Conținut șters la cerere ~