avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 393 soluții astăzi
Forum Activitate marinamarilena

Activitate marinamarilena

O societate comerciala are pe stoc niste marfa(imbracaminte) care este de cca. 2 ani si doreste sa o vanda sub pretul de achizitie.
Este legal? Daca da, ce anume trebuie sa faca d.p.d.v. contabil?
va multumesc.:)
O societate comerciala a inregistrat in anul 2008 profit , pe care la repartizat in dididende de plata. Pana in acest moment asociatul nu si-a incasat dividendele, dar a platit in decembrie 2009 impozitul pe dividende aferent. As vrea sa stiu daca acum, in anul 2011, exista posibilitatea de a storna nota contabila din anul 2009 pentru repartizarea profitului pe dividende si sa-l duc in 1171 sau 1068? Nu as vrea sa am probleme cu finantele,dar in acelasi timp ma gandesc ca este pacat ca am platit acei bani la stat degeaba. In anii 2009 si 2010 societatea a inregistrat pierdere.
Multumesc anticipat.
ma intereseaza un raspuns ptr. urmatoarea speta.
Un presedinte al unei filiale ACR isi face mai multe societati cu obiecte de activitate ca ale ACR-ului. Ulterior el este dat afara din ACR.
Societatile administrate de fostul presedinte ACR pot fi acuzate de concurenta neloiala? daca da, care este aticolul din legea concurentei neloiale care incrimineaza acest fapt?
daca o societate nu are depuse la AJOFM declaratiile de somaj pentru anul 2006, in ce program trebuiesc facute acum? In cel din 2006 sau in cel din 2010?
Nu sunt declaratii rectificative, ci initiale?
Va multumesc!
Sunt din Bucuresti si am un SRL inregistrat la ORC din Giurgiu. Vreau sa deschid un punct de lucru in Bucuresti si ma intereseaza daca pot sa-i dau unei salariate o imputernicire prin care sa reprezinte firma in relatiile cu ORC-ul, pentru nu a mai fi nevoie sa ma deplasez la Giurgiu. Este legal, nu am probleme la ORC?
Multumesc anticipat!
Discuție procura teren
In urma cu 1 an am cumparat un teren de la o persoana fizica, nu am facut acte, am numai o procura.
Acum vreau sa-l dau mai departe(sa-l vand). Vreau sa stiu daca pot sa-i dau persoanei terenul tot prin procura, incheiata intre mine si cumparator, sau trebuie sa fac o procura intre proprietarul din acte al terenului si viitorul cumparator?
Ceva de genul procura la procura? este corect asa ceva?
Multumesc anticipat!
Un inspector din cadrul Directei Finantelor Publice care are ca atributii de control concurenta neloiala (Lg. 11/1991) vrea sa sactioneze un agent ca nu se prezinta sa furnizeze date pentru o investigatie, pe ce act normativ il poate sanctiona? Legea concurentei neloiale nu prevede asa ceva. Poate sa il sanctioneze dupa Legea 21/1996, conform competentelor care ii revin de la art. 39 -46? Sau sa ii fie anctiunea aplicata cf. Lg. 241/2005 pentru neprezentare?Multumesc anticipat!
Am avut o societate comerciala pe care am vandut-o la inceputul lunii noiembrie.
Pe data de 09.12.2009, am gasit langa usa un proces verbal de constatare si contraventie de la finantele publice prin care societatea este sanctionata cu suma de 25000 lei deoarece nu s-a prezentat la organul fiscal cand a fost invitata, respectiv in luna octombrie 2009.Procesul verbal este datat cu 09.12.2009. Cum v-am spus nu a semnat nimeni de primire.
La reprezentant societate este trecut numele meu, dar eu nu mai am aceasta societate din noiembrie.As vrea sa stiu daca se poate contesta in instanta acest PV-ul si ce anume trebie sa invoc ca s-a incalcat.
Am uitat sa spun ca adresa societatii a fost schimbata la ORC odata cu vanzarea ei catre o alta persoana, tot in luna noiembrie a.c.
Multumesc!
poate beneficia o persoana fizica autorizata (avocat) de indemnizatia ptr, cresterea copilului pana la doi ani? stiti cumva ce acte sunt necesare?
Discuție cod CAEN
Buna ziua,
Vreau sa-mi infiintez un SRL, prin care sa comercializez printre altele si plante etnobotanice, dar nu stiu unde se incadreaza la clasificarea CAEN.
Daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns.