avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Activitate elena_d_a

Activitate elena_d_a

Buna seara,
Am o speta privind societatea comerciala si as dori cateva raspunsuri. Nu pot posta public problemele cu care ma confrunt si as fi recunoscatoare daca v-as putea expune in privat situatia. Va multumesc anticipat.
Discuție Reclamatie CEDO
Buna ziua,
Acum cativa ani am avut surpriza de a ma trezi cu o condamnare intr-un alt stat european. Mai exact habar nu am avut ca exista un proces care ma vizeaza, fiindu-mi incalcat dreptul la un proces echitabil, Am primit direct sentinta prin comisie rogatorie. Am facut apel, am transferat procesul in tara si acum astept sa se pronunte. Procurorul a cerut achitarea. Vreau sa merg mai departe la CEDO.
Din ce am citit pot reclama statul care m-a condamnat, nu compania cu care m-am judecat. Ma intereseaza cat dureaza intocmirea unei actiuni la CEDO si evident am nevoie si de un avocat care sa ma reprezinte.
Multumesc frumos
Custodie comuna, copil expus la medii inadecvate pentru un minor.
Buna ziua,
Cu scuzele de rigoare, nu pot expune public situatia. Exista cineva care ma poate indruma? Persoana vizata urmareste aceasta comunitate si nu pot expune public.
Va multumesc
Buna seara,
Fostul ginere a facut un credit la o banca, fiica mea a fost codebitor. Creditul nu s-a achitat, ei sunt divortati. Fiica mea are poprire pe cont,
Am luat legatura cu executorul pentru a incheia un angajament de plata si a desfiinta poprirea, aici intervine surpriza. Angajamentul se adreseaza Investcapital (Kruk), neprimind nici un raspuns de la executor am incercat sa urgentez la Kruk. Surpriza: in baza lor de date, fiica mea nu figureaza cu nici un debit, mi-au trimis chiar un raspuns oficial. Am verificat toate instiintarile de la executor si...a doua surpriza pe o instiintare, creditorul este Investcapital, pe o alta instiintare este Otp Factoring, ambele instiintari avand acelasi numar de dosar. Am verificat si la OTP, nu au nimic in baza de date referitor la fiica mea.
Conform legii, daca OTP Factoring a fost creditoarea s-a obtinut in instanta executarea silita in favoarea lor, iar apoi a cesionat creanta catre Kruk, acea decizie de incuvintare a executarii silite, nu devine nula? Poate gresesc, va rog sa ma ajutati cu un sfat pentru ca nu cunosc codul civil.
Va multumesc
Buna ziua, se poate formula plangere impotriva ANP, in conditiile in care unui detinut i s-a administrat in mod repetat un medicament ce i-a provocat soc anafilactic sever de fiecare data?
Va multumesc
Răspuns la discuția Executare silita multipla
Va multumesc pentru raspuns.
Ramane sa gasesc pe cineva cu experienta in astfel de situatii
Buna ziua,
Probabil veti mai gasi aceasta situatie intrucat a mai fost postata de catre cineva din familie dar nu am primit nici un raspuns concret. In momentul de fata am poprire pe salariu si pe contul din banca pentru un credit contractat in 2005 la Libra Bank. Traseul acestui credit este ambiguu, si anume:
Creditul a fost contractat pe 5 ani, ultima plata a fost in 2008,
in 2010 s-a dispus o executare silita printr-un executor pentru suma de 6.075 ron;
in 2011 s-a dispus o alta executare printr-un alt executor in valoare de 13.286 ron.
In 2014 a urmat a treia executare prin al trei-lea executor in valoare de 9.687 ron.
In 2016 creditul a fos cesionat catre Kruk
In 2018 s-a procedat la instituirea popririi din 2014
Am luat legatura cu Kruk si telefonic am facut o intelegere de plata cu conditia sa desfiinteze poprirea ca sa pot avea acces la salariu. In adresa catre executor suma trecuta de Kruk, pentru care am facut intelegerea este de 10.881 ron (doar debit, fara cheltuieli de executare), deci nu are nici o legatura cu suma pentru care s-a instituit poprirea.
Legal eu nu ma mai incadrez in termen pentru contestatie intrucat am fost instiintata tardiv, Kruk avand adresa mea actuala dar folosind o adresa mai veche unde nu mai locuieste nimeni. Toate aceste executari sunt operate in banca, iar pentru 2 dintre ele am obtinut desfiintare.
Intrebarea mea este: Ce posibilitate am sa actionez in judecata? Este foarte probabil sa fi intervenit prescrierea sau perimarea, doar ca eu nu stiu unde si cum sa actionez ca sa pot scapa de hartuitorii de la Kruk si iau in calcul si angajarea unui avocat care sa duca la bun sfarsit un eventual proces.
Va multumesc pentru orice indrumare
Deci solutia este tot spaga. Dai 300 de euro la politist si esti admis la traseu. Fara cei 300 de euro nu vei avea permis in vecii vecilor.
As fi tare curioasa daca exista o modalitate de stopare a coruptiei in randul politiei ?
Va multumesc pentru raspuns. Este vorba despre un magazin reprezentanta al companiei de telefonie mobila. Am actionat pe cale ierarhica incepand de la managerul magazinului...nu numai ca nu s-a rezolvat nimic dar in toate raspunsurile lor este un iz de bataie de joc. Am facut plangere oficiala la departamentul de relatii cu clientii din cadrul companiei si acum astept raspunsul. Daca si acest raspuns va fi la fel ca cele anterioare atunci voi apela la un mediator.