Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reclamatie CEDO
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Reclamatie CEDO

Buna ziua,
Acum cativa ani am avut surpriza de a ma trezi cu o condamnare intr-un alt stat european. Mai exact habar nu am avut ca exista un proces care ma vizeaza, fiindu-mi incalcat dreptul la un proces echitabil, Am primit direct sentinta prin comisie rogatorie. Am facut apel, am transferat procesul in tara si acum astept sa se pronunte. Procurorul a cerut achitarea. Vreau sa merg mai departe la CEDO.
Din ce am citit pot reclama statul care m-a condamnat, nu compania cu care m-am judecat. Ma intereseaza cat dureaza intocmirea unei actiuni la CEDO si evident am nevoie si de un avocat care sa ma reprezinte.
Trebuie văzut exact pe baza de acte care este situația juridică.
Trebuie sa aveți și actele pentru CEDO ca sa le anexati plângerii.
In procesele penale va judecati in mod principal cu statul si doar in mod secundar cu companii, fundatii, persoane fizice, etc. De asemenea, statul in care ati fost judecata poate emite mandat international de arestare.