avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Activitate Dorel_Atelier

Activitate Dorel_Atelier

Am uitat sa va spun ca, la nici doua zile dupa patanie, timp in care, probabil, politistii au continuat cercetarile, copilul a fost scos din cercul de suspecti.
Pe mine m-a deranjat modul in care a fost demarat acest caz. Politistii puteau foarte usor intra in legatura telefonica cu noi, copilul avand telefonul la el iar in agenda acestuia se aflau si numerele noastre.
Sau il puteau lasa sa ne sune el si sa ne spuna ce si cum, daca costul unui apel de pe telefonul de serviciu ar fi bulversat bugetul Politiei Romane.
Dar totul e bine cand se termina cu bine. Putem chiar invata din astfel de experiente, de exemplu: cat de firave sunt drepturile tale daca nu te numesti Basescu, Iliescu, Constantinescu... la dracu!... daca n-ai un nume greu, eventual cu "escu" in coada. :))))))))
Răspuns la discuția Reziliere contract firma de cablu
Multumesc, problema a fost rezolvata pe cale amiabila. :)
Buna ziua,
La inceputul lunii ianuarie am fost contactat telefonic de o angajata a firmei de cablu la care sunt abonat [Editat - pe forum nu este permisa folosirea numelor de persoane juridice sau fizice. Va multumesc pentru intelegere], anuntandu-ma ca incepand cu data de 15 ianuarie Pachetul Cinestar va fi scos din grila si, drept compensatie, am fost invitat sa aleg una din multiplele variante oferite. Am ales HBO Duo si am fost asigurat ca nu ma va costa nici un leu in plus la facturarile ulterioare. Pentru a fi sigur ca nu au facut vreo bulibaseala (am mai patit-o cu ei) am sunat si in zilele urmatoare, de doua ori, si am fost asigurat ca nu voi plati nimic in plus.
Acum, la primirea facturii, STUPOARE! Am de platit 16.2 lei in plus, iar pe langa pachetul HBO DUO m-am trezit si cu pachetul FilmBox, pe care nu numai ca nu l-am comandat dar nu a fost adus in nici o discutie purtata cu ei acest pachet.
Apelandu-i, am primit raspunsuri asemanatoare pumnilor lui Bute, numai bune sa te faca ko. :surrender:
Cica "in mod normal" trebuia ca acel pachet FilmBox sa inlocuiasca Cinestarul, ca HBO l-am primit la pret promotional de 50% (desi de la 14 lei la 8, cat e facturat, e ceva mai putin de jumatate, in orice matematica ai citi), ca "se pare" ca ar fi o greseala a celui care m-a contactat telefonic in ianuarie... bulshit!
Ok, sa lasam tampeniile lor... eu unul m-am lecuit de facut contracte la telefon.

Ce doresc?
In primul rand sa scap de ei!
Mai am pana in iunie contract dar ma intereseaza daca cu mizeria asta pot denunta contractul fara a plati penalizarile stipulate in el?
Pot apela la Protectia Consumatorului?
Am de gand ca maine sa depun cererea de reziliere (motivata cu cele ce am expus aici, mai sus) sa platesc factura chiar daca o consider o hotie pe fata si, din martie, sa nu mai platesc nimic.
Sunt pasibil de penalizarile prevazute in contract?
AM VREO SANSA DACA VOI ATACA IN INSTANTA ACESTE PENALIZARI?
Saltul de la 59.5 lei la 76.16 lei nu este colosal dar NU AM FOST DE ACORD CU EL, ba, mai mult, am insistat in mod repetat ca nu accept nici o majorare la factura.
Practicile acestea au devenit tot mai dese si cineva trebuie sa-i puna la punct.

Va multumesc anticipat si apreciez orice sfat.


Da, am aflat intamplator a doua zi.
Am un mesaj pentru eroii dispusi sa arate cu degetul: nu e chiar confortabil sa fi acuzat de ceva si sa nu poti dovedi contrariul.
Copilul a dat declaratia la politie si cam atat. Ulterior TOTI cei care au fost la meci au dat declaratie.
Nu exista inca faptas dovedit... poate ca niciunul din ei nu a furat telefonul. Poate altcineva, aflat in trecere, a facut-o. El a fost doar ghinionistul care a lipsit putin, cumparand ceva de la un magazin din apropiere.
E ca si cum oricare dintre dumneavoastra ar fi acuzat de nu stiu ce spargere de locuinta doar pentru ca ati fost filmati de camera de la intrare.
"Vezi, domnule? Cat timp nu ai patruns in imobilul acela, nu s-a intamplat nimic. Deci e logic ca tu esti faptasul."

Pe mine ma intereseaza strict partea cu declaratia in lipsa parintilor.
De ce politistii aceia nu au facut 50 m in plus si sa bata la usa mea? De ce au plecat direct la sectie, desi, iar ma repet, exista doar o banuiala, nicidecum o acuzatie dovedita.
E cam greu sa spui ca ai parintii plecati cand ai 15 oameni pe langa tine, toti locuind in acelasi bloc. Oricum politisti veniti puteau verifica acest aspect.
Nu a fost cazul de asa ceva si nici nu se poate ajunge la procuratura pentru simplul fapt ca nu a furat nimic.

Doresc doar sa-mi spuneti articolele incalcate de politisti, nu predici fara noima.
Actiunea lor a fost clar una de intimidare, un fel de vanatoare de vrajitoare, daca vreti.
Apucaturile comuniste o sa ne apese multe generatii, bag de seama. :(

Va multumesc inca o data.
Buna ziua,
Acum cateva zile a avut loc un incident in fata blocului unde locuiesc.
Mai exact, cativa pusti din bloc (cca. 15) au organizat o partida de tenis iar unul dintre ei a ramas fara telefon. Desi partidele s-au intins pe durata a cel putin 2 ore, dintre cei 15 doar doi au fost declarati suspecti, pentru simplul motiv ca in aceasta perioada au plecat pentru scurt timp sa cumpere ceva de la un magazin din apropiere.
Stiu, dupa logica asta puteai umple usor inchisorile patriei cu nevinovati dar ce ma doare pe mine este ca si tovarasii politai de la circa 2 "au pus botul" si i-au ridicat pe cei doi pentru a da declaratii la Circa de Politie.
Au dat declaratia si cam atat, pentru ca chiar sunt nevinovati.
Ce ma deranjeaza pe mine este ca unul din ei este minor (15 ani, si... DA!... eu sunt parintele) si a fost dus la politie fara ca eu sa fiu anuntat, desi eram acasa la ora aceea.
Nici pana acum d-nii politisti nu m-au instiintat, eu afland cu totul intamplator de incident.

Intrebare: aveau dreptul sa ridice un minor din fata blocului fara a fi anuntati parintii, mai ales ca nu exista nici-un indiciu ca ar fi comis o infractiune?
Aveau voie sa il puna sa dea declaratie in astfel de conditii?
Nu mai spun ca nu aveau nimic concret care sa-i acuze, doar deduceri idioate a unor oameni incuiati pentru ca mi-e greu sa cred ca nimeni nu a plecat, fie si numai pentru necesitati fiziologice, in cele 2-3 ore cat au tinut partidele.

As dori sa fac o plangere la superiorii acestora dar as dori sa stiu sigur daca au incalcat legea si care sunt articolele care le-au incalcat.

Va multumesc!


av.v a scris:

Inteleg ca intre dvs si un anume personaj "smek3r" a avut loc un incident care a implicat si ceva schimb de pumni... si pentru ca stiati (dupa cum spuneti) ca aceasta persoana obisnuieste sa sesizeze politia atunci cand i se aplica vreo corectie, v-ati gandit ca ar da bine sa i-o luati inainte, victimizandu-va...:))
Am retinut corect?

Nu.
Nu a fost nici un schimb de pumni dar cam asta se intelegea din amenintarea lui.

Va rog sa cititi cu atentie posturile inainte de a ironiza si a pune "stampile".
Salut!

Acum cateva saptamani am trimis un mail la Politia Capitalei, in care le explicam distinsilor o situatie nu tocmai placuta prin care am trecut. Desi am specificat clar ca nu trebuie considerata plangere, m-am trezit totusi cu frumusete de citatie, in calitate de reclamant, pe care scrie negru pe alb ca daca nu ma prezint la sediu voi suporta rigorile acestui articol.

Si acum pe scurt:
1. Nu o consideram plangere pentru ca aveam situatia sub control, dar respectivul care m-a amenintat face parte din categoria aceea aparte de "smek3r1" buni de gura dar si cu plangeri pe la politie, daca ripostezi.
Am considerat (ce dracu o fi fost in capul meu? X-( ) ca daca-i informez pe politisti iar tipul chiar se tinea de promisiune, riscam sa ma trezesc din potentiala victima in ditamai agresorul... ca doar nu puteam butona numere de telefon in timp ce individul imi cara pumni. As fi ripostat, si, tinand cont de fizic si pregatirea sportiva, sigur iesea rau pentru el.
Intre timp i-a trecut pârțagul si am considerat conflictul incheiat.

2. Nu puteam onora politia cu prezenta mea la ora cand am fost "convocat", asa ca am decis sa-i sun in aceeasi zi si sa stabilim daca chiar trebuie sa ma prezint la sectie.
Nu am reusit sa-i contactez telefonic (numarul era gresit) drept pentru care in aceeasi seara m-am prezentat la dansii la sectie. Fara folos insa, pentru ca inspectorul nu era prezent.
Am reusit totusi sa aflu telefonul si interioarele corecte dar nici a doua zi nu am reusit sa-i contactez, pentru simplu motiv ca nu raspundea nimeni la apelurile mele.
Am telefonat de vreo sase ori si la ore diferite. #-o

Acum chiar ca sunt sictirit, pentru ca nici plangere nu vroiam sa fac (doar le-am bolduit acest aspect in mail) si nici sa ma plimb aiurea-n tranvai nu-mi convine.
Avem mult de lucru la serviciu si fiecare ora conteaza, ori eu aveam nevoie de cel putin trei ore pentru a fi prezent la sectie.

Am decis sa le mai trimit un mail si sa le explic ca dosarul acela e deschis din burta lor, nicidecum la cererea mea, si am mai decis sa nu ma prezint la sectie.

Intrebarea mea ar fi daca pot avea vreo surpriza cu amenda aceea judiciara.
Chiar pot merge pana acolo cu ridicolul incat sa ma amendeze?

O pot contesta, nici o problema asta, dar inseamna sa pierd si mai mult timp.

Va multumesc anticipat.

Dupa logica mea: daca au deschis dosarul in baza unui mail (probabil citit gresit) tot la fel de bine pot sa-l inchida, in baza altui mail trimis de subsemnatul.
Pentru ei da bine la statistica (caz rezolvat :)) ) iar eu scap de plimbarile fortate si timpul pierdut.

Gresesc? :tomato:
romibaro a scris:

daca aveti un prejudiciu puteti cere despagubiri. totul e sa il puteti dovedi, ca existenta si intindere.


In instiintarea aceea se specifica " Conform contractului ... nr. xxxxx din data xxxxx..."
Numarul de contract nu l-am verificat dar data e total aiuristica.

Cum sa vars o suma de bani in contul, specificat tot in instiintare, pentru achitarea creantelor unui contract pe care stiu sigur ca nu l-am incheiat in data specificata de dansii???
Si nici macar nu specifica tipul contractului de credit.

Daca te mai si tarasc prin tribunale cu aberatia aceea eu cred ca esti indreptatit sa ceri despagubiri.

Intr-un fel glumeam cu despagubirile, pentru ca sunt sigur ca nu se ajungea pana acolo (chemarea in instanta). Am vazut ca au multe alte creante de recuperat, mult mai vechi si mult mai mari, si inca nu s-a ajuns in instanta.

Plus ca m-au sunat astazi si se declarau multumiti si daca achit o parte din creanta in iunie.
I-am asigurat ca luna viitoare platesc tot (e in interesul meu sa nu mai platesc dobanda si penaliza) DAR... totul depinde de plata drepturilor mele salariale.
Sunt dependent de salariu si... e cam criza. #-o
Tocmai ce am primit o instiintare de la recuperatorii EOS. Suma restanta nu e foarte mare (800 lei) si nici foarte veche. In martie si aprilie am achitat inca 1700 lei in contul acelei datorii dar se pare ca banca amatorului de Safari si june gen Andreea Marin tine cu tot dinadinsul sa platesc acea datorie in, citez: "doua zile de la data primirii prezentei..." =D>
Cand am primit citatia am fost bulversat complet, iar prima mea reactie a dus la o cearta cu un director din firma (in mare parte din cauza intarzierii platilor salariale nu am reusit sa platesc acea restanta).
Le-am trimis un mail celor de la EOS cum ca in cele doua zile ii pot servi cu o cafea, dar cei 800 de lei tot nu ii vor vedea, pentru ca nu am de unde da banii aceia intr-un timp atat de scurt. Mi-am luat insa angajamentul sa platesc integral suma pana la finele lunii viitoare.
Acum astepta raspunsul/riposta. :((

Alte detalii:
- creanta provine de la un overdraft, pe care banca a refuzat sa-l mai prelungeasca din decembrie 2008, dar aceeasi banca mi-a propus un nou overdraft, garnisit si cu un card de credit (pe care nu il doream) prilej cu care la sfarsitul lunii ianuarie, a.c., mi-a pus 2 tone de hartii in brate, pentru a le completa. Le-am completat si a ramas sa primesc un raspuns, fie prin mail, fie prin telefon.
Si acum mai astept raspunsul acela =D>
- banca oricum isi opreste dobanda lunara la restanta aceea, deci nu prea vad de unde atata graba, mai ales ca le-am platit o suma consistenta intrun timp relativ scurt (deci exista dorinta din partea mea de a achita creanta)
- instiintarea de plata primita e gresit redactata, in sensul ca anumite date calendaristice din ea nu corespund realitatii. Din pacate am vazut asta dupa ce le-am trimis mailul, ca altfel nici nu ma mai oboseam sa le raspund.

Daca dau dovada de zel si ma trezesc chemat in instanta pana la finele lunii iunie o sa le dau cu propria lor tampenie in cap, basca le mai cer si despagubiri. :foottap:

Intrebarea ar fi: am dreptul sa cer despagubiri daca sunt citat in instanta?
pakos a scris:

Nu pot sa aplice retroactiv, orice modificare de salariu se face prin act aditional, cu instiintarea angajatului cu 15 zile inainte de aplicare si bineinteles, cu acordul acestuia ( semneaza ambele parti pe actul aditional)

Multumesc pentru raspuns. :)
Maine declar razboi :strong: Mi-ar fi de folos si articolul de lege in care este stipulat acest aspect, pentru ca batutul obrazului nu o sa prea aibe efect.

Ma puteti ajuta? :)