avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 740 soluții astăzi
Forum Activitate mutzunake

Activitate mutzunake

Răspuns la discuția Factura curs Londra
multumesc frumos :)
Buna ziua,

Am un angajat pe care l-am trimis la un curs de pregatire profesionala in Londra . La intoarcere am primit factura de transport avion ( wizz air factura venita din ungaria ), factura de cazare de la hotelul din londra ( factura cu tva ) si factura pentru curs ( factura cu tva ). Pe toate facturile este mentionat codul de tva al furnizorilor ( mai putin cea de la wizz cvare este fara tva.

Din ce am inteles factura de Wizz si cea de cazare nu se declara in declaratia 390 fiind exceptii , dar nu sunt sigura de factura pentru cursul efectiv . Se declara sau nu in 390?

Multumesc .
Buna ziua,

Firma la care lucrez a acceptat sa suporte costurile pentru un curs de calificare profesionala ( ACCA) . Pentru acest curs am comandat online carti din Anglia . Comanda a fost facuta pe numele meu si platita cu cardul firmei ( suma apare pe extrasul de cont al firmei ). Am primit factura pentru carti , tot pe numele meu .

Pot sa inregistrez aceasta factura in contabilitatea firmei ca si cheltuieli cu pregatirea profesionala sau le consider nedeductibile ?
Factura din Anglia este fara TVA dar se precizeaza ca poate fii supusa taxarii inverse in Romania . Inregistrez taxare inversa pentru aceasta factura si o declar in 390 ?

Multumesc .
Buna ziua,

Am cumparat niste carti online de pe un site din Marea Britanie . Operatiunea este supasa taxarii inverse . Trebuie sa ma inregistrez in registrul operatorilor intracomunitari ?

Multumesc
Răspuns la discuția TVA factura Wizz Air
multumesc frumos .
Răspuns la discuția TVA factura Wizz Air
Multumesc de raspuns . Trebuie sa declar factura aceasta in declaratia 390?
Buna ziua,

Am cumparat un bilet de avion pe firma de la WizzAir . Am primit factura de la Wizz Ungaria , factura este fara tva . Trebuie sa inregistrez tva-ul pentru factura la noi ? Este taxare inversa ? Sau doar pun toata suma pe cheltuieli ?

Multumesc
Buna ziua ,

Avem un contract cu o clinica care ne asigura serviciile de medicina muncii . Prin acest contract oferim tuturor anagajatilor un abonament de 4 Euro pe luna pentru diverse servicii medicale . Un angajat a dorit ca la aceiasi clinica sa isi faca un abonament de 9 Euro , 4 euro suportat de firma si 5 Euro suportat de el . Factura vine pe firma inclusiv pentru angajatul care are un abonament mai mare , urmand ca angajatul sa restituie firmei suma de 5 Euro platita in plus .

Va rog sa imi spune-ti cum se inregistreaza aceasta operatie in contabilitate . Mentionez ca factura si restituirea banilor se fac in luni diferite . Eu ma gandeam sa folosesc contul 542 dar nu sunt sigura daca este corect .

Multumesc pentru raspuns .
Buna ziua,

Suntem o firma de prestari servicii IT . Facturam lunar ore unui client din SUA. Luna aceasta avand foarte mult de lucru , avem ore suplimentare platite extra.
Costul pe ora a fost stabilit cu clientul in baza unui buget de cheltuieli si a unei rate de profit , neluanduse in considerare orele supliemntare.
Avand in vedere ca orele suplimentare sunt platite dublu , intrebarea mea este pot sa facturez dublul orelor , corespunzator cu orele suplimentare ?
Daca de exemplu pe pontaj apar 1000 de ore lucrate dintre care 100 sunt suplimentare platite 200% , pot sa facturez clientului 1100 de ore ?

Rog mult un raspuns.

Multumesc
Buna ziua,

Suntem o firma de IT si facturam ore prestari servicii catre un beneficiar din SUA . Beneficiarul este o organizatie nonprofit neplatitoare de TVA.
Va rog sa imi spuneti daca factura de prestari servicii catre beneficiarul din SUA trebuie emisa cu TVA sau nu in romania . Avem drept de deducere a TVA-ului in romania ?