Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitie intracomunitara
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitie intracomunitara

Buna ziua,

Firma la care lucrez a acceptat sa suporte costurile pentru un curs de calificare profesionala ( ACCA) . Pentru acest curs am comandat online carti din Anglia . Comanda a fost facuta pe numele meu si platita cu cardul firmei ( suma apare pe extrasul de cont al firmei ). Am primit factura pentru carti , tot pe numele meu .

Pot sa inregistrez aceasta factura in contabilitatea firmei ca si cheltuieli cu pregatirea profesionala sau le consider nedeductibile ?
Factura din Anglia este fara TVA dar se precizeaza ca poate fii supusa taxarii inverse in Romania . Inregistrez taxare inversa pentru aceasta factura si o declar in 390 ?

Multumesc .
Se pot inregistra numai facturi emise pe numele firmei. In cazul dvs. este clar ca este o cheltuiala nedeductibila.