avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 367 soluții astăzi
Forum Activitate luminela

Activitate luminela

Răspuns la discuția Datorii la stat
Multumesc pentru raspuns, voi lua legatura cu un jurist.

Mai am nevoie de cateva lamuriri. Firma pe care o am coleaboreaza in domeniul media respectiv prestez servicii in productia cinematografica si emisiuni TV, as dosi sa stiu daca imi pot face un PFA pentru a putea activa in continuare in acest domeniu si ce cod caen am nevoie pentru aceasta. Mentionez ca nu am certificat de studii in acest domeniu.
Discuție Datorii la stat
Buna ziua,

sunt administratorul unui IMM. Datorita crizei am ajuns in decurs de un an sa acumulez o datorie catre stat de aprox 9000 lei. Am primit instiintari cu "titlu executoriu" si mai nou din 24 feb 2010 au fost blocate conturile firmei. In continuare firma fiind in incapacitate de plata, dar existand posibilitatea ca in urmatoarele 3 luni sa aibe venituri si sa acopere aprox. 50% din suma datorata. Intrebarile mele sunt:
1. Ce urmeaza sa se intample cu aceste titluri executorii si respectiv conturi blocate?
2. Pot sa invoc insolventa sau ce alta solutie exista?
3. Daca nici firma si nici eu ca administrator nu avem bunuri sau proprietati ce se poate intampla?
4. Daca as dori sa imi fac un PFA pentru a continua activitatea in domeniul care lucrez se va putea sau acest lucru va fi influentat de starea firmei?
Sper sa ma scoata cineva din ceata in care ma aflu. #-o
In speranta unor raspunsuri favorabile, va multumesc anticipat.
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Buna ziua,

am primit si eu o somatie de plata + titlu executoriu. Vreau sa stiu 15 zile se refera la cele calendaristice sau cele de lucru?
Răspuns la discuția PFA - intrebari
Buna ziua.
Am si eu un SRL (microintreprindere) - cod CAEN 7490 Alte activitati profesionale, stiintifice si tehnice. Eu prestez, cu aceasta firma, servicii in domeniul media (logistica cinematografica, clipuri publicitare, emisiuni TV, etc.) Datorita faptului ca acest impozit forfetar ma va ucide vreau ca in urmatoarea perioada sa suspend activitatea firmei.

Intrebarile mele sunt: pot sa-mi fac PFA cu acelasi domeniu de activitate pe care il are firma? Imi trebuie o diploma sau atestat? Ce ma sfatuiti?

Va multumesc.