Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Somatie plata insotita de titlu executoriu
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Somatie plata insotita de titlu executoriu

Buna ziua,

Impreuna cu sotul meu suntem asociati intr-o societate (microintreprindere ) si angajati cu carte de munca .
Din vara anului trecut nu am mai putut plati impozitele pe salarii , cas , cass ( tot ce tine de saobligatii pt angajat )
Am primit somatie si titlu executoriu . Ce se poate face daca nu avem bani sa platim momentan ?
Am aflat ca a aparut o lege care permite firmelor ce nu aveau obligatii restante de plata la 30 sept 2008tsa amane acea plata datoriilor cu 6 luni ( noi depuneam declaratiile la 3 luni , iar cea din octombrie includea obligatiile de plata pe lunile iulie /august/septembrie - care nu au fost platite - practic la 30 sept 2008 nu aveam obligatii restante conform declaratiilor
Iael, utilizator
Pai dvs vedeti vreo logica in a fi angajati si ca urmare va ridicati salariul dar nu va platiti impozitele ...
Raspunsul este simplu - inchideti cartile de munca si nu veti mai avea de plata impozitele aferente
in caz contrar sanctiunile sunt nenumarate
Nu este exclus ca administratorului sa i se intocmeasca dosar penal pentru neplata CAS si CASS-ul pentru angajati
La sesizarea cui sa se intocmeasca dosar penal ?

Ce solutii exista ?
Iael, utilizator
la sesizarea reprezentantilor legalii ai CAS si CASS
inceperea urmaririi penale si mai departe depinde de avocatul pe care il veti angaja si cum va pune problema in fata organului de cercetare penala.

Numai de la inceputiul lunii iunie a.c. am auzit de cateva cazuri (sunt disperati dupa bani si daca nu pot recupera banii pe parte administrativa ,sesizeaza Politia -Serviciul de Investigare a Fraudelor)
bossman, utilizator
Am avut o situatie de genul asta, cu plangere penala si s-a decis neinceperea urmaririi penale. Verificati daca s-a formulat o plangere si angajati un avocat sa va reprezinte, este necesar.