avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Somatie plata insotita de titlu executoriu
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Somatie plata insotita de titlu executoriu

Buna ziua,

Impreuna cu sotul meu suntem asociati intr-o societate (microintreprindere ) si angajati cu carte de munca .
Din vara anului trecut nu am mai putut plati impozitele pe salarii , cas , cass ( tot ce tine de saobligatii pt angajat )
Am primit somatie si titlu executoriu . Ce se poate face daca nu avem bani sa platim momentan ?
Am aflat ca a aparut o lege care permite firmelor ce nu aveau obligatii restante de plata la 30 sept 2008tsa amane acea plata datoriilor cu 6 luni ( noi depuneam declaratiile la 3 luni , iar cea din octombrie includea obligatiile de plata pe lunile iulie /august/septembrie - care nu au fost platite - practic la 30 sept 2008 nu aveam obligatii restante conform declaratiilor
Ultima modificare: Miercuri, 22 Iulie 2009
Iael, utilizator
Cel mai recent răspuns: luminela , utilizator 21:16, 8 August 2009
Pai dvs vedeti vreo logica in a fi angajati si ca urmare va ridicati salariul dar nu va platiti impozitele ...
Raspunsul este simplu - inchideti cartile de munca si nu veti mai avea de plata impozitele aferente
in caz contrar sanctiunile sunt nenumarate
Nu este exclus ca administratorului sa i se intocmeasca dosar penal pentru neplata CAS si CASS-ul pentru angajati
La sesizarea cui sa se intocmeasca dosar penal ?

Ce solutii exista ?
Ultima modificare: Sâmbătă, 25 Iulie 2009
Iael, utilizator
la sesizarea reprezentantilor legalii ai CAS si CASS
inceperea urmaririi penale si mai departe depinde de avocatul pe care il veti angaja si cum va pune problema in fata organului de cercetare penala.

Numai de la inceputiul lunii iunie a.c. am auzit de cateva cazuri (sunt disperati dupa bani si daca nu pot recupera banii pe parte administrativa ,sesizeaza Politia -Serviciul de Investigare a Fraudelor)
Ultima modificare: Sâmbătă, 25 Iulie 2009
bossman, utilizator
Am avut o situatie de genul asta, cu plangere penala si s-a decis neinceperea urmaririi penale. Verificati daca s-a formulat o plangere si angajati un avocat sa va reprezinte, este necesar.

Alte discuții în legătură

Titlu executoriu fara nicio instiintare prealabila???? adria_bd adria_bd Buna ziua, As dori un sfat in urmatoarea chestiune: pe 6.01.2010 am primit un plic recomandat de la Administratia Finantelor Publice Brasov, in interior se ... (vezi toată discuția)
Somatie executare silita intrebsieu intrebsieu Buna, va rog daca ma poate ajuta sa ma lamuresc cu o situatie de Executare Silita. Detin un PFA si am ramas restant cu plata la finante. Si am primit astazi ... (vezi toată discuția)
Somatie si titlu executoriu pfa MrDerpson MrDerpson Salut, Astazi am fost sa ridic o recomandata de la posta. Kinder Surprise de la ANAF: somatie + titlu executoriu (pe ambele este trecut numarul dosarului de ... (vezi toată discuția)