avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Activitate elena_ina

Activitate elena_ina

Răspuns la discuția probleme cu angajatorul
Va multumesc din suflet pt raspunsul dvs!
Am uitat sa specific faptul ca cererea de demisie mi-a fost inregistrata in momentul depunerii ei (19.03.2012), iar celelalte probleme au aparut ulterior inregistrarii acesteia. Montionez, de asemenea, ca drepturile salariale care imi revenea pentru perioada 1.03.2012-19.03.2012 nici pana in momentul de fata nu au fost onorate...

Imi poate afecta in vreun fel inchierea contractului de munca pe motivul neprezentarii?
Buna seara!

Am si eu o problema cu angajatorul. Daca se poate, as dori sfatul dumneavoastra!

- in data de 19.03.2012, am depus cererea de demisie, cu acordul partilor (eu lucrand in Germania, pentru o firma din Romania), iar cateva zile mai tarziu am primit ca raspuns cererea de demisie pe care scria: "nu suntem de acord! nu cunoastem "motivele personale", iar societatea a investit in pregatirea angajatului si stabilirea lui la locul de munca din Germania. Rog legatura cu angajatul spre a gasi solutii amiabile, in caz contrar il vom considera in concediu fara plata pana la 15.04.2012", semnata de administratorul societatii.

Mentionez ca in urma acestui raspuns:
- am luat legatura cu societatea si mi-au spus sa refac cerea de demisie, cu o alta data (nu am putut reface cererea, neavand acces la internet, imprimanta...);
- la doua luni de la depunerea demisiei (prima demisie si unica), am primit o convocare oficiala la sediul firmei pentru efectuarea cercetarii mele din cauza lipsei nemotivate de la serviciu (incepand cu data de 19.03.2012) conform art. 251 din Codul Muncii;

De asemenea, tin sa va mentionez ca:
- referitor la cheltuielile suportate de angajator pentru instruirea mea, toate acestea au fost ulterior retinute din salariu;
- referitor la convocare, nu ma pot prezenta din motive personale.

Ce se poate intampla si cum pot actiona?

Va multumesc mult!
Va multumesc mult!

O zi frumoasa!
Buna ziua! Am si eu o nelamurire si de aceea va cer ajutorul:
- nu stiu daca se retine CAS angajator la concediul prenatal; daca da, care este formula de calcul...

Va doresc o zi frumoasa si va multumesc!
Va multumesc mult tuturor pentru sfaturile dvs. Am mers la Parchet si de maine incep 'marea actiune'. Am primit si astazi telefon de la camatar, chiar si un mesaj de amenintare. Ma pot prezenta si cu acestea ca si probe la dosar, pe langa cei 5 martori pe care ii am???

O zi frumoasa!
Buna ziua! Ma aflu intr-o situatie destul de grava si, din pacate, nu am cu cine sa ma consult, asa ca apelez cu incredere la ajutorul dvs. Acum vreo doi ani, parintii mei s-au imprumutat de bani de la un camatar pentru a-si salva o afacere pe care o aveau. Totul a fost roz pana cand au dat faliment si nu au mai avut din ce sa-i plateasca 'onorariile' percepute. Atunci a inceput un adevarat circ, iar eu am ales sa ma mult de acasa si sa incep o viata departe de tampeniile lor, desi aveam putin peste 20 de ani.O perioada a fost destul de liniste, dar dupa a urmat o intrega serie de telefoane si amenintari deloc placute. Tipul acesta dubios m-a urmarit pe la seriviciu si mi-a facut o gramada de sicane, totul culminand cu o amenintare primita ieri ca daca nu ii dau parintii mei banii peste 5 zile, sa fac eu rost de ei ca altfel ma va urmari si ma va baga in coma in spital.
Va rog din suflet, dati-mi un sfat... nu mai pot gandi lucid. Sunt un copil, am 22 de ani si muncesc pe un salariu de nimic. Nu am de unde sa fac rost de bani ca sa-i dau camatarului. Nu cunosc pe nimeni care m-ar putea ajuta si nu am banii necesari ca sa pot apela la un avocat, iar in sectia de cartier, sincer, nu prea am mare incredere.
P.S: De un an de zile, mama mea este plecata in Italia, nu stiu exact unde pt ca ma suna foarte rar, iar cand ii spun ca am probleme din cauza lor prefera sa-mi inchida telefonul, iar pe tatal meu nu-l prea intereseaza de mine. Este o persoana fricoasa care prefera sa se ascunda sau sa se apere doar pe el...
Bună ziua! acum cateva saptamani am hotarat sa imi vand firma. Am gasit un client si am mers impreuna la un jurist care se ocupa cu intocmirea actelor pentru Registrul Comertului (schimbarea de administrator si toate celelalte acte...). Aici intervine marea problemă! Nu stiu ce acte (dintre cele vechi) trebuie să dau noului administator. Ma puteti ajuta, va rog? Mutumesc mult!
Sunt actionar unic si administratorul unei firme...De curand am obtinut un credit bancar; nu am cheltuit nici un ban din el pentru ca as dori sa vand firma si sa ma reprofilez.
De curand am gasit si un prieten care ar fi foarte interesat in a achizitiona firma. Cum ar trebui sa procedez? as dori sa-i las totul (spatiile inchiriate in momentul de fata, salariatii, creditul nefolosit)...precizez ca acesta este singurul credit al firmei si ca aceasta nu are alte datorii. Va multumesc!