Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CAS angajator la concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CAS angajator la concediu prenatal

Buna ziua! Am si eu o nelamurire si de aceea va cer ajutorul:
- nu stiu daca se retine CAS angajator la concediul prenatal; daca da, care este formula de calcul...

Va doresc o zi frumoasa si va multumesc!
1. Art.45 din OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate spune ca:

- Perioadele în care asiguraţii beneficiazã de indemnizaţiile de asiguirari sociale de sanatate constituie stagiu de cotizare în sistemul public de pensii, pentru aceste indemnizaţii datorându-se contribuţia de asigurãri sociale reglementatã de prevederile legale.

- Cota de contribuţie individualã de asigurãri sociale se aplicã asupra valorii reprezentând un salariu de bazã minim brut pe ţarã garantat în platã, corespunzãtor numãrului zilelor lucrãtoare din concediul medical, şi se suportã din cuantumul brut al indemnizaţiei stabilite prin calcul.

- Cota de contribuţie de asigurãri sociale datoratã de angajator pentru indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate cuvenite asiguraţilor se aplicã asupra valorii reprezentând un salariu de bazã minim brut pe ţarã garantat în platã, corespunzãtor numãrului zilelor lucrãtoare din concediul medical.

2. Asadar si salariatul si angajatorul platesc contributia la pensie aferenta indemnizatiei pentru concediu medical.

3. Daca va refereati la contributia pentru sanatate, va redau tot din OUG 158/2005:
Art. 44.
(1) Contribuţia de asigurãri sociale de sãnãtate nu se datoreazã asupra indemnizaţiilor reglementate de prezenta ordonanţã de urgenţã, cu excepţia contribuţiei de asigurãri sociale de sãnãtate, datoratã de angajatori pentru indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate suportate din fondurile proprii ale acestora.

(2) Contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii nu se datoreazã asupra indemnizaţiilor reglementate de prezenta ordonanţã de urgenţã, cu excepţia contribuţiei pentru concedii şi indemnizaţii, datoratã de angajatori pentru indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate suportate din fondurile proprii ale acestora şi, respectiv, a indemnizaţiilor pentru accidente de muncã şi boli profesionale.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Va multumesc mult!

O zi frumoasa!