avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Activitate gabybej

Activitate gabybej

Răspuns la discuția Drept de privilegiu imobiliar
Trebuie sa ma adresez unui avocat? Multumesc..
Răspuns la discuția Drept de privilegiu imobiliar
Nu cunosc persoana, nu stiu nici ce varsta are sau daca mai este printre noi.
Buna ziua. Am achizitionat in 2019 un apartament, care avea inscris in extrasul de carte funciara "drept de privilegiu imobiliar" din 2003. Notarul mi-a spus la momentul cumpararii ca acest drept dupa 20 ani nu mai are valabilitate. Cum se poate "scoate" din Cartea Funciara acest lucru? La cine trebuie sa ma adresez? Multumesc.
Buna ziua! Cum pot proceda in cazul in care, am depus dosar pentru subventie angajat luat din somaj peste 45 ani in mai 2021, si nu am primit nimic pana acum, din motiv "lipsa de fonduri"? Multumesc!
In principiu am inteles, dar firma din Germania imi plateste si TVA-ul?
da, trimit factura la plata beneficiarului din Germania.
Rog ajutor urgent!
am urmatorul caz: prestez servicii de instalatii in Romania pentru o firma din Germania pe baza de Contract si am urmatoarele intrebari:
1. cum se emite factura, cu TVA sau fara TVA? (am cod valid de TVA al firmei din Germania)
2. Factura se emite in EUR sau in RON?
3. Daca se emite in EUR cum se inregistreaza factura? se face conversia din EUR in RON la cursul din ziua emiterii?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Activitate secundara cod CAEN
Va multumesc pentru raspuns stimate domnule Mihai, dar rugamintea mea era daca e corect codul 6209 sau trebuie sa trec altul. nu stiu unde sa caut un ajutor.
Buna ziua!
daca am la activitate secundara cod CAEN 6209 "Alte activitati de servicii privind tehnologia informatiei" pot sa furnizez echipament informatic si accesorii de birou, cu exceptia mobilierului si a pachetelor software? daca nu, cu ce cod CAEN as putea presta acest lucru.
Va multumes cpentru ajutor!
Buna ziua!
daca am la activitate secundara cod CAEN 6209 "Alte activitati de servicii privind tehnologia informatiei" pot sa furnizez echipament informatic si accesorii de birou, cu exceptia mobilierului si a pachetelor software? daca nu, cu ce cod CAEN as putea presta acest lucru.
Va multumes cpentru ajutor!