avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Activitate tomozeimihaela

Activitate tomozeimihaela

Discuție desfiintare srl
Buna ziua.
Am o firma -infiintata in 11.2008. De atunci si pana in ianuarie 2010 am desfasurat activitate in mod normal. Depun bilant la 31 decembrie 2009 , dar bilantul de lichidare cand trebuie sa-l depun avand in vedere ca pe 25.ianuarie 2010 am depus cerere la ORC pt. desfiintare. Care sunt operatiunile contabile de lichidare (prespun ca le inregistrez in ianuarie aceste operatiuni) si la ce data trebuie sa depun bilant de lichidare? #-o#-oVa multumesc anticipat!
(mentionez ca firma are inregistrata pierdere atat in 2008 cat si in 2009.)
Buna ziua.

Detin o intreprind.individ. (cultura strugurilor) cu impozitare pe baza de venit real. Intrebare: am obtinut fonduri europene nerambursabile pt. tinerii care se muta la tara - acest venit cum il inregistrez in registrul de incasari si plati ca un venit .....impozabil, neimpozabil?:(Si il inregistez in registru pe baza extrasului de cont (cand apare op-ul ) sau in momentul cand ridic banii din cont pe baza de foaie de varsamant?? Va multumesc anticipat!
Buna ziua.
Am o Intreprindere individuala platitoare de TVA .Am primit prin contul bancar al Intreprinderii de la APIA o subventie privind activitatea desfasurata (cultura strugurilor). Intrebare: se impoziteaza acest venit?Multumesc.
Buna ziua.


Am achizitionat in noiembrie 2008 doua masini (una pt.administrator si una pt. contabil)prin contract de leasing financiar .Intrebarea mea este TVAul aferent facturilor de leasing incepand cu 01Mai 2009 mai este sau nu deductibil? dar cheltuielile de functionare, intretinere si reparatii, CASCO, exclusiv cele privind combustibilul aferente celor 2 autoturisme sunt sau nu deductibile incepand cu 01Mai 2009. (la combustibil este clar tva nedeductibil si cheltuiala aferenta combustibilul tot nedeductibila)
Va multumesc mult.
Buna ziua.

As avea rugamintea daca se poate sa ma lamuriti in 2 probleme :
1. Am o firma infiintata in noiembrie 2008 si conform OUG 34/2009 contribuabilii infiintati ,,IN DECURSUL" sau ,,IN CURSUL" ANULUI nu intra sub incidenta art.18 alin (2) pentru anul in care se inreg la ORC.Nu e clar pt mine #-o in perioada noiembrie 2008-noiembrie 2009 determin impozitul pe profit ca si pana acum???

2. Am achizitionat in noiembrie 2008 2 masini (una pt.administrator si una pt. contabil)prin contract de leasing financiar .Intrebarea mea este TVAul aferent facturilor de leasing incepand cu 01Mai 2009 mai este sau nu deductibil? dar cheltuielile de functionare, intretinere si reparatii, exclusiv cele privind combustibilul aferente celor 2 autoturismelor sunt sau nu deductibile incepand cu 01Mai 2009.
Va multumesc mult.