avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Activitate karla_adz

Activitate karla_adz

Va multumesc frumos pentru ajutor!! Sa aveti o zi buna
Buna seara, am absolvit masterul in iulie 2012, dupa termenul de 60 zile m-am inscris la Somaj. Intre timp m-am angajat, am anuntat la AJOFM in termenul legal si mi s-a spus ca am dreptul la o subventie in valoare de 500 lei. Pentru a beneficia de acesti bani trebuie sa intocmesc un dosar cu mai multe acte, printre care: Declaratia angajatorului la care este angajat absolventul ce solicita prima conf art 73/1. Am dus-o sa munca pt a fi completata si mi s-a spus ca nu se poate, ca firma nu semneaza acte pentru somaj, ca nu au contract cu somajul....Este posibil acest lucru? Si ce pot sa fac in conditiile acestea ca sa pot beneficia de acea prima...? Multumesc frumos!
Discuție franciza
Se poate sa ma orientati catre un site in care sa pot gasi o speta despre "Raporturi generate de reteaua de franciza"? Va multumesc!
Vreau sa ma lamuriti in legatura cu o problema. Am 21 de ani si sunt casatorita legal de 1an si jumatate. In anul 1996 mama mea a decedat, ulterior facandu-se actele de mostenire in care tatal meu m-a trecut ca proprietar in locul mamei si putand sa am dreptul la bunuri dupa varsta de 18 ani. Deasemeni a fost trecuta matusa mea, sora tatalui, ca tutore in caz de deces al acestuia. Acest act s-a realizat in prezenta a 2 marori. In anul 2001, tatal meu s-a recasatorit legal. Sotia actuala are dreptul la mostenirea din partea lui tata? Daca da, se poate sa refacem actele si toate bunurile sa fie trecute pe numele copilului meu (fara stirea sotiei) ?
Discuție preaviz????
buna ziua ! am si eu o problema... sunt studenta si m-am angajat la o firma 'la negru' din luna oct a.c. pana in nov. a.c., nu am inchieat niciun fel de contract. Din cauza salariului nemotivant nu mai vreau sa continui. Mi s-a spus ca nu pot lua salariul aferent 15-30nov pentru ca nu am depus preaviz. Este normal asa ceva atata timp cat nu am incheiat absolut nimic cu firma respectiva? Cum ma apar in fata lor si cu lege ...

Multumesc frumos
Buna seara,
Sunt angajat din 1971 si pana in prezent, cu o intrerupere de 1 zi in Noiembrie 2008.
In perioada 23 Octombrie si pana la 23 Noiembrie inclusiv am fost in concediu medical ( initial si in continuare ), fiind operat, avand codul 01 ( 75 % ).
Am salariul brut lunar de 2 800 lei si nu am si nici nu am avut alte sporuri, iar in August 2009 am avut 4 zile de concediu de odihna.
Va rog sa - mi calculati si mie cati bani trebuia sa mai iau la lichidare in Octombrie si cati bani trebuie sa iau la lichidare in Noiembrie, stiind ca am luat avans in Octombrie 1 000 lei, iar in Noiembrie 1000 lei.
Socitatea la care lucrez are 17 angajati
Cu stima.
concediul medical 75% , se calculeaza din salariul brut sau salariul net? multumesc
Buna ziua!

De curand m-am angajat la o firma si o sa mi se faca , carte de munca... Incep anul 3 de facultate....nu am mai fost angajata...intrebarea mea este... Anii de facultate se trec in cartea de munca? si daca da conform carei legi... Multumesc frumos
M-am angajat pe 19 noiembrie 2008 la o firma....am dreptul la concediu de odihna aferent perioadei lucrate pana la sfarsitul anului ( 31.12.2008) ? si daca da conform carei legi ? Mentionez ca am fost angajat la o alta firma in perioada 1.01.2008 - 17.11.2008 si am avut dreptul 21 de zile la CO si am efectuat 19 zile ,dar pe nota de lichidare mi s-au trecut 21 de zile efectuate . multumesc