avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Activitate Gheorghe Florin

Activitate Gheorghe Florin

Răspuns la discuția Art 260 din legea 135- 2010
Ati fost citat in calitate de martor cumva sau de pârât?
Art. 260 cod procedura penala face referire la Citarea, comunicarea actelor procedurale şi a mandatul de aducere
Răspuns la discuția Recurs la hotarare judecatoreasca
Felicitări!!!
Răspuns la discuția Zile concediu restante
Multumesc pentru raspuns.

Cornel Vasile a scris:

Primeaza legea , in cazul dvs .

Buna dimineata,
Mi-au ramas neefectuate cateva zile (4) de concediu din anul anterior.
In ROI - Regulamentul de Ordine Interioara a firmei este stipulat ca :
"Angajatorul este obligat sa acorde concediu, pana la sfarsitul lunii martie a anului urmator, tututor salariatilor care intr-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihna la care aveau dreptul"
Altfel spus angajatorul imi spune ca sunt obligat sa le iau pana cel tarziu luna martie altfel aceste zile se anuleaza.
Eu as dori sa efectuez aceste zile incepand cu 1 aprilie cand este si vacanta elevilor.

Pot face trimitere la prevederile din codul muncii de mai jos sau primeaza ROI?
Codul muncii Art. 146 alin. 2
In cazul in care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau partial, concediul de odihna anual la care avea dreptul in anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei in cauza, angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care s-a nascut dreptul la concediul de odihna anual."

Are rost sa ma incontrez cu angajatorul pe acesta tema ?
Sau mai bine o sa efectuez un concediu prelungit si la sfasitul martie (zilele restante) si la inceputul lui aprilie cand doresc eu din concediul de anul acesta...
Răspuns la discuția Somatie amenda platita
Faceti dovada plății cu chitanța respectiva
Nu este necesar să schimbați actele mașinii doar fiindca v-ați schimbat adresa.
Desigur. O puteti prelungi.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va trebui sa va indreptati impotriva persoanei ce a facut plangere impotriva dvs. Puteti obtine doar recuperarea sumelor ce pot fi dovedite cu acte (facturi, bonuri, stat de plată etc.) Situația dvs fiind complexă va sfătuiesc să apelați la un avocat
Puteti circula dar nu legal. Riscati prea multe, inclusiv deschiderea unui nou dosar penal, pentru doar câteva ore in care veti testa mersul pe jos.
latka a scris:

De unde stiti dvs. ca nu e nici o sansa, nu cunoasteti cum arata PV, nu stiti cum arata inregistrarea.

Pe motivația depășirii nu are sanse