avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Activitate previas

Activitate previas

O rugaminte mare cunoscatorilor programului Winmentor ....care sunt pasii de urmat in modulul Productie pentru o firma care produce produse de patiserie .Consumul specific pe produs este acelasi lucru cu reteta?Comenzile cand se introduc ?Raportul de productie unde il pot completa?
In initializare-solduri conturi-plan de conturi am introdus sumele totale in luna ,mentionand ca pe vechiul program se tineau foarte multe analitice pe materii prime ,pe clienti ,furnizori etc.......Acum cand doresc sa introduc o factura de la furnizor imi apare un mesaj de eroare care precizeaza ca exista analitice la materii prime si furnizor Cum si de unde pot prelua aceste analitice?
Multumesc pentru raspuns.
Da ...am creat firma si mai departe nu stiu daca sa introduc solduri finale sau sume totale din balanta
Ce date din balanta introduc in programul Winmentor?Mentionez ca am o balanta a lunii septembrie.
Discuție Declaratie 392B
Daca nu am efectuat livrari, dar am achizitii(cheltuieli constituire)depun declaratia 392B?
Răspuns la discuția Amenda pentru anunt
va multumesc pentru raspuns ,am sa contest amenda.Ma gandeam totusi ca as putea obtine o baza legala ... o lege ceva pe care sa o invoc.
Mi-a fost ridicata masina din parcarea blocului ,culmea undeva la ora 20.30.In prima faza am chemat politia crezand ca mi-a fost furata.Prin intermediul politiei am aflat ca de fapt masina a fost ridicata de SGU Ploiesti pe motiv ca avea un anunt "care nici macar nu era lipit de geam ...era pur si simplu uitat pe bordul masinii"din ziua in care mersesem la targ cu ea.Am recuperat auto a doua zi contra sumei de 450 lei .Mi se pare ilogic sa-ti ia masina dintr-o parcare pentru care tu platesti impozit la primarie.As ruga pe cei in masura sa-mi dea un sfat cum sa fac sa-mi recuperez acei bani ,pentru ca eu consider ca mi-au fost luati pe nedrept.Ce posibilitate de vanzare a masinii era intr-o parcare????????????????????? Mentionez ca pe nota de constare a ridicarii nu este mentionat ca a fost ridicata din parcarea blocului.
Societatea a primit o amenda pentru lipsa rovinietei in anul 2011 .A facut plangere contraventionala ,intrucat autovehiculul a fost vandut cu factura in anul 2008.La impozite locale nu mai figureaza din 2008.
Instanta a respins cererea pe motiv ca petenta nu a facut dovada radierii din circulatie.
Mai avem vreo sansa la recurs?Sau suntem obligati sa platim cele 7 amenzi?
Discuție credit ipotecar
O societate care a contractat un credit ipotecar(ipoteca este instituita pe imobilul asociatului),intra in insolventa.Este posibil ca banca sa nu declare creditul scadent ,urmand ca proprietarul sa achite ratele in continuare,chiar daca societatea intra in faliment?