avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 229 soluții astăzi
Forum Activitate RotaruRazvan

Activitate RotaruRazvan

Buna seara! As dori sa va intreb daca se stie cand se va sustine examenul de admitere la INM pentru cei care termina in iunie 2013. In august-septembrie cumva? Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Durata stocare convorbiri
Multumesc pentru raspunsuri si amabilitate.
Răspuns la discuția Durata stocare convorbiri
Multumesc pt raspuns. Durata pt care se stocheaza in prezent am inteles ca ar fi de 6 luni, dar asta nu e cam neconvenabil pt organele de cercetare? Le cam rapeste din posibilitatea de a afla informatii despre fapte care s-au petrecut inainte de acest termen.
Buna ziua. As dori sa stiu care este durata de stocare a imaginilor video ale bancilor precum si termenul minim de stocare a convorbirilor telefonice. Credeti ca se pot obtine imagini sau convorbiri de acum 7-8 ani? Va multumesc.
Buna seara,

Din cate stiu, potrivit legii, termenele de prescriptie se reduc la jumatate daca la data savarsirii infractiunii pers respectiva era minor. As dori sa intreb daca se aplica in toate cazurile, si atunci cand pers respectiva e minor care nu raspunde penal ( <14 ani) si daca, sa zicem, avea 17 ani si 9 luni la data savarsirii infractiunii. Multumesc.
Răspuns la discuția Cheltuieli de judecata
freeelis a scris:

:offtopic: Interventie moderator

Nu cred ca este cazul ca deviem subiectul acestui topic .... daca doriti sa purtati o noua discutie aveti posibilitate de a deschide un topic pe subiectul dorit.
va multumesc pentru intelegere.


Imi cer scuze, acum am vazut mesajul, altfel nici nu mai raspundeam.
Răspuns la discuția Cheltuieli de judecata
macovei2000 a scris:

Domnule rotaru, am 3 procese cu fostul angajator, dintre care doua sunt pe litigii de munca , si ei nu au cerut plata cheltuielilor de judecata.. judecati si dvs...ca nimeni nu trebuie sa va opreasca in a va impiedica sa va CERETI DREPTURILE..
Nu numai ca la nici unul din procese nu am platit nici un fel de cheltuieli pentru firma, dar nici ei nu au cerut , si au cerut sa nu li se dea ! Birocratia pentru o suma relativ mica este enorma, comparativ cu o suma care oricum nu poate fi abuzata si enorma, judecatorul o sa va taie din suma daca e prea mare oricum. ! aveti curaj sa va cereti drepturile.

dvs aveti un singur proces, dar eu am trei ...cu aceeasi persoana juridica care m-a concediat de doua ori ( plus alt litigiu pe alta speta)


mai mult , deoarece nu a venit consilierul juridic al firmei ( care nu trebuia sa costa nimic).. avocatul firmei trebuia platit doar la jumatate din onorariu , deoarece firma isi permite sa angajeze avocat... dar in mod normal trebuia sa vina consilierul juridic, iar cheltuielile cu avocatul TREBUIE oricum reduse la jumatate ( pentru ca este un lux din partea persoanei juridice neintemeiat), care trebuia sa fie reprezentata de consilierul juridic GRATUIT. Insistati asupra acestui aspect, deoarece sunt nuante si lucruri foarte subtile

la litigii de munca sunteti scutit de taxa de timbru
expertiza asa doar in cazuri speciale ( nu toate litigiile au expertize)




Dumneavoastra probabil ati avut noroc, in cazul meu nu e exclus sa ceara. In litigiul meu nu cred ca se pune problema vreunei expertize, e foarte simplu - nu am fost platit, angajatorul nu are cum sa demonstreze ca am fost. Desi stiu ca am dreptate, nu as vrea sa risc mai ales ca nu e vorba de o suma mare. Pe de alta parte, sunt student, nu am salariu, nu detin bunuri, nu prea au ce sa execute silit...ma mai gandesc

Va multumesc pentru sfat!

Răspuns la discuția Cheltuieli de judecata
Multumesc pentru raspunsuri. M-ati oprit la timp :)
Buna ziua!

Daca imi actionez in judecata fostul angajator si pierd procesul, pot fi obligat sa platesc cheltuieli de judecata? Daca da, cam care este cuantumul acestora si de ce variabile depinde? Are legatura cu totalul sumei pe care o revendic? Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Litigiu dreptul muncii
Va multumesc mult pentru raspunsuri.