avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate cflori2002

Activitate cflori2002

Discuție pensionar
buna ziua,
am un salariat care mi-a adus decizie de pensionare la limita de varsta. eu ii inchid contractul individual in desfasurare si ii deschid altul ? el isi continua activitatea .
multumesc !
Buna ziua,
un student la master (22 ani) primeste pensie de intretinere de la tata. daca s-a angajat mai beneficiaza de pensie ? daca nu, trebuie sa mearga la tribunal sa faca dovada ca are venit si se sisteaza pensia ? trimite hotararea judecatoreasca la angajatotul tatalui sa nu-i mai opreasca acestuia din venit ?
Multumesc !
Răspuns la discuția Pensie invaliditate grad II
decizie data de medic primar expertiza medicala de la casa de pensii, grad 2 de invaliditate, cauza invaliditatii - boala obisnuita
am decizie de incapacitate de munca grad II, mi s-a desfacut contractul de munca, mi-am depus dosarul pentru pensie, dar am primit raspuns de la casa de pensii ca mi se respinge cererea pe motiv ca n-am stagiu de cotizare 20 ani . ce pot sa fac ? nu ma pot angaja ca am decizie de la medic gra II. ce sa fac ?
sunt PFA , platesc CAS, sanatate.
as dori sa va intreb ce se intampla daca nu mai platesc CAS , chiar daca am un venit brut de 900RON/luna
si daca nu ma conformez cine ma da in judecata , banca ? pe ce baza ? eu , ca angajator, nu mi-am asumat raspunderea ca in caz de neplata sa-i opresc din salariu si sa-i virez in anume cont . comisioanele bancare de unde le recuperez ?
buna ziua ,
ca angajator, ar trebui sa fac poprire pe salariu unor salariati in baza unor hatarari judecatoresti . daca refuz sa fac acest lucru ce mi se poate intampla ? multumesc.
am contract de munca cu 4 ore/zi . cum ma afecteaza la calcularea pensiei, vechimea in munca ?
buna seara,
ma puteti ajuta cu urmatoarele probleme :
1. salariul minim pentru 2011 in sectorul privat cat este si unde e publicat
2. daca a aparut publicat in monitorul oficial contractul colectiv de munca la nivel national, la mine a expirat la 31.12.2010 si nu stiu ce sa fac
Multumesc .
Răspuns la discuția accident rutier cu victime
va multumesc ptr. raspuns ,am casco la masina si expert care sa ma reprezinte daca se da culpa comuna ce mi se inimpla care este pedeapsa pe care o primesc? cel care a decedat este politist ,nu am antecedente penale si nici baut nu am fost, avocat i-mi iau dar imi este foarte teama ,am permis de 20 ani ,daca imi mai puteti da alte detalii va rog scuzati scrisul