Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie invaliditate grad II
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie invaliditate grad II

am decizie de incapacitate de munca grad II, mi s-a desfacut contractul de munca, mi-am depus dosarul pentru pensie, dar am primit raspuns de la casa de pensii ca mi se respinge cererea pe motiv ca n-am stagiu de cotizare 20 ani . ce pot sa fac ? nu ma pot angaja ca am decizie de la medic gra II. ce sa fac ?
La ce spuneti dumneavoastra "decizie de incapacitate de munca"?! La certificatul de incadrare in grad de handicap? Daca este asa, acel certificat nu va impiedica in niciunfel sa va angajati. Din contra, atat dumneavoastra, cat si angajatorului, legea va acorda unele facilitati,
Intr-adevar ,daca sunteti pensionata de invaliditate, incadrata in gradul I sau II, conform legislatiei in vogoare (Legea263/2010) ,dumneavoastra nu puteti cumula salariul cu pensia de invaliditate .
"Art. 114. - (1) In sistemul public de pensii, plata pensiei se suspenda incepand cu luna urmatoare celei in care a intervenit una dintre urmatoarele cauze:
......................................................................................................
e) pensionarul de invaliditate, incadrat in gradul I sau II, se regaseste in una dintre situatiile prevazute la art. 6 alin. (1) pct. I, II sau IV, cu exceptia consilierilor locali sau judeteni;

(Art. 6. - (1) In sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
   I. a) persoanele care desfasoara activitati pe baza de contract individual de munca, inclusiv soldatii si gradatii voluntari;)

In concluzie ,pana la indeplinirea stagiului de cotizare ,ramane doar pensia de invaliditate grd 2.
decizie data de medic primar expertiza medicala de la casa de pensii, grad 2 de invaliditate, cauza invaliditatii - boala obisnuita
cflori2002, utilizator
Decizia medicului de incadrare in grad de invaliditate,nu interzice dreptul la munca.Dreptul la munca il interzice decizia de pensionare,pensia de invaliditate grad 1 sau 2.
pe decizia de invaliditate este trecuta capacitatea de munca?