avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Activitate Georgi11

Activitate Georgi11

Buna ziua,am si eu o mare rugaminte la dumneavostra....daca cumva stiti dupa terminarea perioadei de somaj mai urmeaza cumva vreun ajutor social sau nu...Va multumesc anticipat..
Răspuns la discuția Cupon de pensie
Mda..am vorbit si cu mama zice ca la banca respectiva ar trebui sa vorbeasca ca ei au trimis adresa catre MAI...offf...incurcate cai mai sunt...O sa caut si o adresa de e-mail poate rezolv cumva...Va multumesc frumos!
Postasul a zis ca NU au sosit cupoanele la toti care au pensii pe card si sunt pensii de la MAI...Am dat de o adresa de email..per sa-mi raspunde cineva...La 70 de ani e greu sa te decurci singura...ii trebuie cuponul pt doctor..etc..si am zis ca asa o putem ajuta ridicand pensia fara sa stea acasa legata de un postas...
A fost mama la banca azi si au zis ca cuponele sunt undeva ...pe drum..oprite de posta...
Rugamintea este daca mai sunt in tara pensionari MAI si au pensiile pe card sa ne spuna daca au primit cupoanele??
Va multumesc frumos!
Răspuns la discuția Cupon de pensie
Va multumesc frumos de raspuns....Fiind penie militara ....la MAI Bucuresti...ufff am crezut ca scap de atatea adrese...Mama a mai avut probleme cu sanatatea si am zis ca e m ai bine pe card .....
Discuție Cupon de pensie
Am convins-o pe mama ca e mai bine sa-i vina pensia pe card..decat sa stea acasa sa asteptete postasul...Numai ca de 2 luni nu i-a venit cuponul de pensie...La posta ne-am interesat si a zis ca nu au sosit...sa ne adresam bancii....Mentionez ca mama are pensie de la MAI...dupa tata...E greu ca-i trebuie la doctor ..... Pana acum ii venea prin posta ....Unde ne putem adresa?Va multumesc..
Răspuns la discuția 'La parter esti ca la casa?"
Va multumesc mult pt raspunsuri....Ma gandeam ca eu ca sa fac o modificare acum 7 ani in casa si ca sa fiu mai explicita...am daramat o usa de balcon cu fereastra am platit atunci numai autorizatia cu asa zis proiect...10 milioane...mult pt atunci...Acesti vecini si-au costruit balcon...tereasa..si nu cred ca au autorizatie....Si la Primarie m-as adresa dar nu stiu cum.si cui...ca de........Acum iar e tarziu (23 ora) si se ia masa afara...m-am saturat...si nu e corect...suntem la bloc....Si seful de bloc era si el tot la masa de afara....asa ca nu am cum sa ma adresez ..asociatiei...
E o tiganie cu farfurii si linguri la ora asta ...pe domeniul public.....Imi cer scuze dar m-au disperat...de dimineata la cafea pana acum la ciorba si fripturi...pute(sincer) toata casa de mancare...ca de e cald si geamurile sunt deschise..#-o
Am si eu o mare rugaminte...Daca ma puteti ajuta...unde pot sa rezolv...problema mea....Locuiesc in centrul Constantei....stau in acest apartament de 7 ani...si l-am cumparat destul de scump..ca era cu vedere "in spate" si zona linistita...Numai ca la parter vecinii mei si-au facut ca un fel de curte ..cu masa ,scaune ...au cimentat...si ma dispera....chiar si la aceasta ora adica 23 sunt afara iau masa......De dimineata sunt la cafele cu alte vecine..deja e un "club"...Nu au nici o jena......Nu cred ca e normal ca la bloc...sa fie ca la casa...ei se simt ca in gradina lor..daca am incercat sa le spun frumos...ca de .....mai se odihneste si omul...nu am reusit decat sa fiu antipatica probabil...
Nu le-ar fi trebuit o autorizatie cu semnaturile vecinilor ?Fostul propietar arunca cu apa pe ei.....si-l inteleg...#-o.Unde pot reclama?
Nu cred ca am sprijin din partea celorlalti vecini .....Sunt de ai lor..... Va multumesc...
Răspuns la discuția SOMAJ-reguli noi?
Se pare ca numai in Constanta cer adeverinte si stagiul de cotizare de la firmele la care am lucrat din 2002 pana in prezent.ca sa se poata calcula vechimea pt ajutorul de somaj.....Eu am rezolvat pana la urma ....Dar cine mai are probleme ar trebui sa zica...e destul de greu .....si multa alergatura...E ciudat ca legea nu se aplica la fel toata tara..Va multumesc tuturor care mi-ati raspuns!

Mai o rugaminte la dumneavoastra...Cu ce acte in afara de carnetul de somer trebuie sa merg la viza?
Răspuns la discuția SOMAJ-reguli noi?
Am lucrat la o firma mai mica....si sincer in scris au fost 20 zile preaviz ..in realitate nu a fost decat vreo 5 zile...ca au zis ca ma ajuta cu somajul...la modul ca-l platesc la zi...Sunt varza la capitolul legislatie...mai mult ii informez eu cum se obtine soamjul...etc...daca ma puteti ajuta spuneti-mi va rog mult cum sa fac sa mai obtin si acel salariu compensatoriu....Va multumesc cu respect!
Mda daca stiam de la inceput ..adica de cand m-au disponibilizat ..le ziceam si de acel salariu compensatoriu..De abia am tras de ei ca sa plateasca la somaj...Macar sa fim sanatosi si..sa gasesc de lucru...Va multumesc frumos!
Răspuns la discuția SOMAJ-reguli noi?
Scuze..dar si eu aveam dreptul la un salariu ?.Numai eu am fost trecuta in somaj...nu mai multi angajati....Ceilalti au plecat la alte firme....
Multumesc frumos ca mi-ati raspuns....Stiti cumva in baza carei legi...ca ai mei sunt varza....sa le spun...
Răspuns la discuția SOMAJ-reguli noi?
Multumesc din tot sufletul pt tot...si va doresc tot binele!