avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 637 soluții astăzi
Forum Activitate AndreeaIB

Activitate AndreeaIB

Buna ziua,

Eu am incetat sa lucrez in tara de cateva luni, dar as vrea sa continui plata pensiei obligatorii, imi spuneti, va rog, unde ma pot adresa, daca pot depune cerere pe mail, cu pot plati si care este minimul acceptat?

Multumesc
Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti in ce conditii, in cazul divortului, copii pot lua numele de familie al mamei, adica, atat mama, cat si copii, sa nu mai poarte numele de familie al tatalui. Ce presupune acest lucru?

Multumesc
Buna ziua,

In fiecare an completez formularele si donez cei 2% pt Spitalul de copii Marie Courie.

Puteti sa-mi spuneti cum aflu daca cei 2% au ajuns unde trebuie, in contul fundatiei?

Nu am urmarit niciodata si vreau sa stiu daca formularul a fost completat corect si si-a atins tinta.

Multumesc
Buna ziua,

Am nevoie de cazierul judiciar eliberat cat mai curand, dar pt ca nu am viza de sedere in Bucuresti, Politia ma triite in provincie; exista vreo sectie sau inspectorat in Bucuresti care elibereaza pt cei din provincie? Ma scutesc de un drum pana in localitatea de resedinta.

Multumesc
Răspuns la discuția Am dreptul sau nu?
Multumesc de raspuns.

Va rog sa-mi spuneti si care sunt "beneficiile" la care se referea persoana respectiva. sunt alocatii suplimentare, eu ca insotitor nu mai platesc spitalizarea, sau oricare altele.

multumesc
Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat: fetita mea in varsta de 4 ani are hipotiroidism, mixedem congenital, descoperit la 3 luni; este inregistrata la institutul medical CI Parhon din Bucuresti si beneficiaza de tratament medicamentos si analize medicale gratuit; in spital, o asistenta m-a intrebat de ce mi-am facut pana acum dosar de insotitor si nu i-am scos un certificat de handicat "ca, e bun, ma ajuta si am beneficii.."; medicul mi-a dat un formular cu un timbru fiscal pe care l-am completat si l-am lasat in spital ca sa fie trimis la comisia medicala din teritoriu;

puteti sa-mi spuneti ce anume sunt aceste doua "dosare" de insotitor si handicap? ce fel de beneficii sunt, daca categoria medicala a fetitei se incadreaza si ce trebuie sa fac mai departe? Nu mi-au dat prea multe detalli in spital; am auzit de aceste 2 lucruri, dar nu le-am accesat pana acum.

multumesc
Buna ziua,

Recent am descoperit ca CNP-ul meu din certificatul de casatorie (emis in 2004 :(() are o cifra gresita;
in cazul unui divort, as putea sa declar casatoria nula doar pe baza acestei erori?

Multumesc
AIB
Răspuns la discuția Plata impozite online
Multumesc de raspuns.

Cand se poate folosi ghiseul.ro?

Am sunat la ambele primarii, numai ca, m-au "invitat" acolo ca sa-mi spuna cat am de plata, deci...
Buna ziua,

Puteti sa-mi oferiti mai multe detalii privind plata taxelor si impozitelor online?
Caut pe net si nu gasesc nicio informatie corecta.
Mai precis: locuiesc in Bucuresti, dar am masina inregistrata in jud. Calarasi. Exista posibilitatea platii impozitului pe vreun site comun "al impozitelor" unde sa-mi regasesc numele si cat am de plata?
Acelasi lucru si pentru un teren in Ilfov, pentru care trebuie sa merg la o primarie intr-un sat, doar in 2 zile pe saptamana, intr-un interval de 2 ore.... cam dificil.

Multumesc
Răspuns la discuția Imposibilitate de plata
Buna ziua,

Sunt bun platnic, nu am restante.

Vroiam sa stiu in cazul in care renunt la job, pt 3,4,5 ani, nu am bunuri pentru care sa fiu executata, nu am salarii, ce pot sa patesc.

Nu se prescrie aceasta datorie neachitata? Risc ca dupa , 10 ani de exemplu, sa mi fie ipotecate bunurile pt o datorie facuta in urma cu 10 ani?