avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 274 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... CNP gresit in certificat casatorie
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

CNP gresit in certificat casatorie

Buna ziua,

Recent am descoperit ca CNP-ul meu din certificatul de casatorie (emis in 2004 :(() are o cifra gresita;
in cazul unui divort, as putea sa declar casatoria nula doar pe baza acestei erori?

Multumesc
AIB
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 22:32, 5 Iulie 2012
Cum vine asta.. in cazul unui divort- casatorie nula ? Divortul e una, anularea casatoriei .. alta, nu le puteti cere pe amadoua
Nu, daca nu e vb de dol, incheiere fictiva, bigamie, nu a fost bolnav si v-a ascuns asta.. nu veti obtine anularea casatoriei, ea a fost incheiata legal.
E vb de o eroare materiala in certificat ce se poate indrepta
Veti divorta daca doriti, la starea civila ( daca nu aveti copii) , notar sau instanta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anulare casatoriei. DanielaStanescu DanielaStanescu exista vreo modalitate legala prin care sa pot anula casatoria fara ca sa se ajunga la divort? (vezi toată discuția)
Anulare casatorie VIORICA ILIESCU VIORICA ILIESCU se poate declara nula casatoria daca in certificatul de casatorie , prenumele meu a fost incurcat cu al soacrei si invers cu al soacrei mele? (vezi toată discuția)
Contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere sandel radovici sandel radovici salut,ma numesc sandel R. si as avea o intrebare pt.dvs.Se poate \"strica\" un act de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere si de catre cine? (vezi toată discuția)