Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... CNP gresit in certificat casatorie
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

CNP gresit in certificat casatorie

Buna ziua,

Recent am descoperit ca CNP-ul meu din certificatul de casatorie (emis in 2004 :(() are o cifra gresita;
in cazul unui divort, as putea sa declar casatoria nula doar pe baza acestei erori?

Multumesc
AIB
Cum vine asta.. in cazul unui divort- casatorie nula ? Divortul e una, anularea casatoriei .. alta, nu le puteti cere pe amadoua
Nu, daca nu e vb de dol, incheiere fictiva, bigamie, nu a fost bolnav si v-a ascuns asta.. nu veti obtine anularea casatoriei, ea a fost incheiata legal.
E vb de o eroare materiala in certificat ce se poate indrepta
Veti divorta daca doriti, la starea civila ( daca nu aveti copii) , notar sau instanta.