avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Activitate miluc

Activitate miluc

Acum cand a trecut ora 21 da pot spune ca am votat Basescu nu pe deplin convins mai mult pentru un drept constitutional pentru care altii s-au jerfit.cu m sa reactionez,odata cu votul dat trebuie sa fim responsabili de toate cele rele sau bune intamplate in timpul mandatului viitorului presedinte.
Răspuns la discuția geoana sau basescu?
Buna ziua la toti cei care la aceasta ora ati hotarat sau nu cu cine si de ce,prin cea ce scriu nu incerc sa va canalizez pe un drum anume si nici nu sant FORMATOR DE OPINIE nu fac politica dar imi face placere sa observ si sa comentez faptele .eu am reusit sa votez nu a fost usor sa ma hotarasc din doua rele care e cea mai putin rea sau daca vreti daca e tot sa "o musc inca o data"macar sa fie unul mai de rasa.nu a fost bine deloc cu acest jucator(bataus) presedinte a intrat in toate scandalurile, nu a avut un dialog bun cu presa si la urma a scos si ASUL DIN MANECA ,oare cum va fi cu "bostanarul" mie mi se pare a fi ceva asemanator cu "tapul" Constantinescu care era impins inainte de oameni cu afaceri GRELE .adevarul este ca miza e mai mare decat pare deorece sant in joc multi bani"euroi"europeni si contracte cu statul pe acesti bani,,,acum mingea se afla la noi, la voi aruncatio LOR ca FRIGE.Oricine va castiga nu va fi usor deloc pentru romani,dar noi nu ne pierdem speranta asa ca doamne ajuta .BAFTA.
Răspuns la discuția Cu cine votati ?
Gabriela Pintea a scris:

Interventie moderator

@MIHAI GRIGORE

Se pare ca, desi sunteti moderator, ati uitat ca trebuie sa respectati pct. 2.1 din Regulamentul de postare iar mesajul scris utilizatorului miluc este un atac la persoana. Sa va reamintesc pct. 2.1 din Regulament:

2.1. Nu jigni ceilalti participanti la discutie si utilizatorii forumului in general. Faptul ca esti nervos, chiar daca ai dreptate, nu iti scuza comportamentul. Nu ne plac utilizatorii cei care aduc jigniri sau injurii altor utilizatori sau unor institutii. Pe forumul Avocatnet discutam ideea, nu persoana. Si aplicam regulile inclusiv moderatorilor si adminilor.


Gabriela Pintea

PS
Intrebare retorica: ce voi face cu urmatoarele mesaje care incalca Regulamentul de postare?
Multumesc pentru interventie,sant o persoana care accepta dialogul in contradictoriu poate asta trebuie sa inteleaga si domnul M.G..a nu fi deacord cu ideia cuiva nu inseamna automat ca este deja un dusman .Doamna Gabriela Pintea in acel comentariu daca aveti placerea sa cititi eu afirm"comunitatea din care fac parte a hotarat"NU am afirmat ca eu am hotarat asata NU am scris ca vorbesc in numele unui popor,imi pare nespus de rau ,ca domnul M.G. in loc sa resunoasca GAFA facuta ma acuza pe nedrept de a fi formator de opinie,a relata un fapt sau a spune opinia ta nu poate sa insemne asta.Imediat ce am primit mesajul agresiv al domnului M.G.deja am considerat ca si scuzata greseala domnului M.G. Daca prezenta mea deranjeaza pe acest sitte eu pot sa ma retrag pentru a nu deranja cu opinile mele cotradictorii.Regret acest incident si cer scuze tuturor cititorilor pentru_ca in loc sa respect subiectu trebuie sa explic ce vroiam de fapt sa se inteleaga,va multumesc si va doresc la toti o votare buna si usoara,eu am votat deja si sper in mai bine.
Răspuns la discuția Cu cine votati ?
marius cioca a scris:

miluc a scris:

..razbunare pe alta persoana care se duce la Constanta si promite la toata sala plina de tineri ca le va face case mari bune si foarte ieftine,vorbesc tot de acea persoana care promite in Italia in fata unor horopsiti ai soartei 25000euro de persoana celor care se vor intoarce acasa..

Cred ca sunteti in eroare. Sper sa va reveniti. Cele doua lucruri sunt adevarate nu sunt minciuni. Nu ca n- ar fi cu totii si mincinosi, dar daca si adevarul il luam ca minciuna, atunci normal ca alegem aiurea.
PS Singura minciuna este ca nu sunt 25000 ci 20000 euro
Alegerea e alta : Intre Popey Marinarul si Prostanac( ca persoane) si intre dictatura si o democratie mai mult decat imperfecta dar pe calea cea buna( dpdv politic)
Raspuns pentru Marius Cioaca : Da cred ca ai dreptate cu dezorientarea dar inca nu stiu sa aleg din doua situatii:ex...sa ai bani si sa nu ai ce cumpara cu ei SAU sa fie rafturile pline de produse si sa nai un leu chior pentru cumparaturi.toate cele bune si maine cu totii la vot eu am de facut o gramada de chilometri pana la consulat dar ma duc ca poate se va schimba ceva ca doar speranta moare ultima.sa auzim de bine.
Răspuns la discuția Cu cine votati ?
MIHAI GRIGORE a scris:

Nana79 a scris:

Daca nu ne amintim sloganul despre romania soalista cu care a castigat pdl-ul alegerile trecute, nu inseamna ca nu a fost asa.Iar daca ati fi urmarit confruntarea dintre Geoana si Basescu l-ati fi aflat, sau vi l-ati fi amintit.Daca avem convingeri orientate clar , pai sa fie intemeiate cum spuneam si mai sus , nu subiective, asteptand si de la altii sa fi de acord cu noi. Pe acest forum,in general sunt oameni intelectuali, iar frumusetea dezbaterilior reiese din taria cu care fiecare ne sustinem civilizat punctul de vedere , personal respect opinia fiecaruia , pt ca nu putem fi toti la fel.Asta este statul de drep, liber , care in curand are toate sansele sa nu mai existe pt ca violenta cu care pdl-isti isi sustin pct de vedere, a invrajbit pe toata lumea?De cand atata fanatism?


De ce atata fanatism si chiar violenta verbala sau fizica? Iti raspund eu: fiindca sunt atatia directori incompetenti , care isi completeaza studiile la diferite facultati particulare , directori de regii autonome , directori de spitale , scoli , licee, institutii publice care trag cu dintii de posturile lor fiindca stiu ca tineri competenti , educati si bine pregatiti ar merita sa fie in locul lor!

@Adriantot- numai parintii mei sunt oameni simpli si eu vreau sa ajung mare!:D

@Miluc - Cine sunteti dumneavoastra sa va permiteti sa vorbiti in numele poporului roman? De unde stiti dvs cine va vota cu cine si cine va fi ales presedinte? Faceti parte din echipa vreunuia dintre candidati insarcinata sa care sacosele de cadouri electorale cu masinile politiei comunitare sau ...?
Stimate domn , de ce nu ne spuneti si noua din ce comunitate faceti parte? Caci asa va laudati: comunitatea din care fac parte? ! Comunitatea celor care detin functii pe nedrept si care se tin de scaune in loc sa lase oamenii competenti si pregatiti profesional sa incerce sa faca ceva ?
Astept raspunsul ! A va ascunde la umbra nucului batran nu este decat o dovada de lasitate!

:ban: Nu va sterg mesajul desi este ilegal fiindca in preziua alegerilor dumneavoastra mintiti cu nerusinare vorbind in numele unei comunitati ( va atrag atentia sa vorbiti numai in numele dvs ) tocmai fiindca vreau sa va arat ca exista si alt fel de a te impune - nu numai prin minciuna , dezinformare si manipulare!B-)
Domnule Mihai Grigore, desigur e greu sa va fac sa credeti ca nu fac parte nici din stanga nici din dreapta politica romaneasca ,asadar cu ani in urma am facut parte din UTC din PCR cu voie si fara voie,cand am ajuns la concluzia ca nu pot face nimic inpotriva sistemului am ales calea emigratiei,uite de ce cand vorbesc de comunitatea din care fac parte,ma refer la comunitatea romanilor din nord Italia ,care facem eforturi in a nu uita obiceiurile romanesti(desigur in Romania nu se vorbeste decat de capsunari,desi si aceia sant oameni onesti)noi incercam sa stam uniti indiferent ca unul are o facultate iar altul doua,stim tot ce se intampla in tara,de la politica la fotbal.ne ajutam singuri statul roman nu are timp de noi doar de euro care se trimit in tara.Prin comentariul facut , la care dv. faceti referire nu am incercat in nici un fel sa manipulez voturi sau persoane ,nu fac nici un fel de politica .ASADAR EU MA NUMESC NITUC DUMITRU sant de profesie tecnic marine si lucrez pentru Z:F: MARINE LOCUIESC IN ITALIA PADOVA tel.00393208771653.TEL casa 00390497384018,mail dumitru.nituc@fastwebnet.it, Nu inteleg de ce acest atac asa virulent nu am facut decat sa spun doar ce am observat,care m-a surprins si pe mine .Niciodata nu m-am gandit ca acel comentariu poate sa deranjeze atat de mult. Va cer scuze domnule Miha Grigore daca prin comentariu meu am deranjat pe cineva ,va rog foarte mult dupa ce va convingeti ca nu aveti de a face cu persoana pe care o individuati in randurile dv.sa binevoiti a sterge din comentariu adresa mea.in incheiere va doresc toate cele bune,va multumesc ca ne dati posibilitatea de exprimare a opiniei .Doresc sa castige alegerile cel care vrea cu adevarat sa faca ceva pentru tara noastra.
Răspuns la discuția Cu cine votati ?
BUNA ZIUA và màrturiseasc cà a fost greu sà mà abtin douà sàptàmani, sà nu fac nici un comentariu ,am obs. pur si simplu eternul spectacol.daca la 22/11/2009 a fost usor de dat un vot acum e mai greu,binenteles votul conform legii e secret asadar nu voi raspunde direct,din pacate nu este un vot dat cu placere la o persoana in care sa pot zice ca pot sa sper ceva,este un vot de razbunare pe alta persoana care se duce la Constanta si promite la toata sala plina de tineri ca le va face case mari bune si foarte ieftine,vorbesc tot de acea persoana care promite in Italia in fata unor horopsiti ai soartei 25000euro de persoana celor care se vor intoarce acasa.Stiu este poate o judecata de rahat dar din doi rài pe cine sa aleg,macar asa unul va invata sa nu mai minta cu nerusinare.Vreau sa va relatez la toti cititorii acestor randuri un fapt destul de curios seamana cumva cu solidaritatea celui neajutorat:dupa vanzarea voturilor catre necoptul Geoana,comunitatea din care fac parte (pana acum foatre impartira ca preferinte de vot) au hotarat sa voteze pe Basescu .este o lectie data de alegatori care si au pus sperantele in cineva, dar sperantele nu sant de vanzare,asta va trebui sa invete politica noastra.
Vreau sa multumesc tuturor celor care au participat sau citit acest subiect si cu aceasta ocazie va rog mult sa va prezentati la vot,sa va axercitati un drept constitutional obtinut cu greu in urma cu 20 de ani,nu conteaza cu cine votati nu lasati sa hotarasca altii pentru voi.nimic nu se compara cu responsabilitatea de ati asuma reusita sau esecul de a incerca sa schimbi ceva in bine.LA TOTI VA DORESC O VOTARE BUNA ,fie ca persoana votata de voi sa invinga.
Răspuns la discuția AMENDA DE 3000 EURO IN AUSTRIA
Bun ,daca persoana care a condus masina a inchiriat de la dv. masina nu schimba mare lucru si uite de ce :trebuiea sa aiba asupra lui contractul de inchiriere tradus de un traducator autorizat si cu apostila de la un notar public,in care se stabilesc toate obligatiile partilor,eu inteleg bine ce gandesti dar ai grija cu legea nu e de glumit,necunoasterea legii NU atrage da la sine scutirea consecintelor nerespectarii ei.Dv. acum nu va ramane decat sa platiti si sa apelati la serviciile unui avocat, poti sa contactezi si CONSULATUL Roman de la Wiena,desigur pentru un sfat,dar sa nu-ti pui mari sperante in ei,nu sant pusi acolo sa ajute,sau macar asa inteleg ei.Din pacate exista o lipsa totala de respect a celor care lucreaza in aceste consulate sant numiti politic si cu asta am spus tot,nu sant profesionisti sant clientela politica si pe deasupra si ciupitori.
Răspuns la discuția AMENDA DE 3000 EURO IN AUSTRIA
Sant cetatean roman cu domiciliul in strinatate aici lucrurile functioneaza asa:intai platesti amenda ,asata dovedeste ca esti un om cumsecade si bine intentionat, cu chitanta va recuperati bunurile confiscate dupa care va luati un avocat,si inca un amanunt daca nu stiai puteai cere politiei un translator.daca te misti repede sar putea sa scapi de interdictie de a intra pe teritoriul austriac,daca politia are o declaratie scrisa de la acel calator mai mult sau mai putin fraudulos ai putine sanse de a recupera ceva din cei 3000euro,si ca un ultim sfat poarta cu tine o copie de la plata amenzii altfel de cate ori te vor opri pe teritoriul Austriei sar putea sa ai surpriza sa zica ca nu ai platit si sa ramaii iar fara numere lucru legal in Austria,Bafta .
Decat niciodata mai bine mai tarziu,BINE ATI VENIT printe pamanteni se pare ca v-au convins,si asta e doar inceputul.Personal aici ,am sustinut tot timpul ca nu merita nici o vorba buna politica noastra.Uite ce scenariu sumbru intro mocirla este un os atat de ros incat nu mai are nici maduva in el, dar in jurul mocirlei roiesc o haita de cani care de care mai turbat si mai hotarat sa puna laba pe os si sa devina mai marele DULAU ,peste toata haita.