avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Activitate spirala

Activitate spirala

Buna ziua
Am si eu o intrebare:
Am avut un interviu la un fastfood.In urma interviului mi-au dat sa imi fac niste analize care au iesit in regula.In urma acestui fapt m-au chemat cu actele(copii) sa le aduc la dosar pentru angajare.M-au pus sa semnez ca vin intr-o perioada de proba de trei zile in urma carora daca le place cum lucrez ma angajeaza.Problema e ca am gasit ceva de lucru mai convenabil si in domeniul meu si nu mai doresc sa ma duc de proba la fast food trei zile.Cum trebuie sa procedez in acest caz?Pot suferi vreo repercursiune?
Buna ziua
In urma cu un an m-am inscris pentru a urma niste cursuri foto la o universitate populara unde se inscriu adulti in vederea formarii profesionale in diverse domenii.
Am platit integral costurile cursului in urma careia am primit chitanta insa niciun contract.Am fost asigurata ca in cateva saptamani voi primi si contractul iar la final o diploma de absolvire pe care va scrie ca am urmat cursuri de fotografie de 120 ore pentru incepatori fara sa dau vreun examen.
La treia ora de curs profesorul cu care urmam cursurile ne-a anuntat ca el paraseste universitatea respectiva si drept urmare nu ne va mai preda, locul lui fiind luat de un alt profesor mai tanar si in viziunea sa ,,lipsit de experienta, fiind un fost cursant de al dansului,,.
Insa ne-a propus o solutie daca dorim sa il urmam in continuare , sa facem cursurile tot impreuna cu el putem sa ne retragem de la acest curs si continuam impreuna cu el cursul in alta locatie.
El ne-a asigurat verbal ca vom primi chitanta cat si diploma care va fi echivalenta cu cea primita de la universitate pentru serviciile sale care vor urma programa/perioada celor de la universitate.
Ne-a lasat la libera noastra alegere daca dorim sa venim dupa dansul sau sa ramanem la aceasta universitate, drept urmare din vreo 20 de cursanti au mai ramas la universitate doar 4.Restul am venit intr-o alta locatie pentru a face cursul cu el.
Am retras suma de bani platita la universitate din care mi-a oprit o buna parte din bani insa tot nu am primit vreun contract de la universitate.
Cursul s-a desfasurat conform programei intr-o alta locatie cu profesorul caruia i-am platit suma respectiva, la care am mai trebuit sa adaug niste bani in plus.
Ne-a asigurat ca vom primi chitanta, contract si diploma in decursul celor trei luni de curs.
La final nu ne-a inmanat absolut nimic desi unii dintre noi am intrebat cu insistenta gasind diverse scuze.
Acum a trecut un an de la acest fapt si nu am primit absolut nimic, nicio hartie.
Doresc sa fac o reclamatie pentru ca mie diploma respectiva chiar imi era necesara insa cred ca este cam tarziu acum.
Detin multe fotografii in care el apare insa nu stiu cat atesta faptul ca am urmat un ,,curs foto,, in urma caruia nu am primit nimic desi mi s-a promis!.
va rog frumos ce as putea face, nu doresc sa las lucrurile asa, multumesc.
Buna ziua,
Sunt cadru militar activ, iar incepand cu data de 15.06.2011 am fost pusi la dispozitie, ca urmare a desfintarii a unui anumit numar de functii ocupate. Vom sustine un interviu cu 4 intrebari a cate 2 puncte fiecare. Celelalte 2 puncte se acorda in functie de : 1. daca a venit din Scoala Militara, MAC, sau viata civila;
2. vechimea ca militar;
3. studii;
4. calificativul de la sfarsitul anului.
Deci daca prin absurd toti candidatii raspund corect la cele 4 intrebari departajarea se va face in functie de cele 4 criterii. Aceste criterii le-a ales comanda unitatii.
Se spune ca avem toti aceleasi sanse, dar cu aceste criterii nu mai vad egalitatea!
Sunt corecte aceste departajari?
Buna ziua
As avea o intrebare in legatura cu certificatul medical prenuptial.
In momentul de fata nu lucrez si nu am medic de familie.
As vrea sa stiu daca certificatul medical prenuptial obligatoriu pentru oficierea cununiei civile poate fi eliberat si de o clinica privata iar un medic de la respectiva clinica sa puna parafa de ,,apt pentru casatorie,,.Multumesc
Buna ziua.As vrea sa stiu daca exista vreo lege, hcgmb sau alte norme juridice care sa sanctioneze spalarea, scuturarea covoarelor in balconul comun al etajului.Va multumesc
Buna ziua.
Ma intereseaza daca este nevoie de vreo autorizatie pentru schimbarea geamurilor balcoanelor cu unele noi termopan.Mentionez ca locuiesc la etajul 8 intr-un bloc din 93.Multumesc pt raspuns.
Buna ziua.Va deranjez cu o intrebare: Daca un proprietar(dintr-un bloc vechi de 20 ani) doreste sa isi vanda apartamentul de la 1 ianuarie 2010 , iar cel putin unul din vecinii de scara(sau de bloc) nu e de acord sa isi plateasca partea pentru certificarea energetica, el nu va mai putea realiza tranzactia?
Multumesc anticipat pt raspuns.
Răspuns la discuția Mostenire bunici
Va multumesc mult pentru sfaturile dv.Profesioniste si de un real ajutor.
Numai bine :)
Răspuns la discuția Mostenire bunici
Va multumesc frumos pentru raspunsurile dv.
Precizez ca eu sunt unicul copil al mamei mele.
Cum as putea aprecia o suma de bani justa care sa reflecte partea mea de mostenire?
Mentionez ca acea proprietate este o casa mare, cu 6 camere, plus terenul aferent ei care este destul de mare.Imobilul localizat in mediul rural.
Ce se intampla in cazul in care unchiul refuza aceasta plata de bani catre mine si/sau matusa mea?Cum spuneam el a adus imbunatatiri acestei case si a locuit acolo de cand s-a nascut iar familia lui(sotia si cei doi copii) locuieste acolo.
Buna ziua.Problema consta in felul urmator:In casa bunicii mele(ea este proprietara) locuieste fiul si sotia sa impreuna cu cei doi copii.Bunica mea pe langa acest fiu mai are doua fiice care nu mai locuiesc demult in aceasta casa.
Unchiul meu a adus de-a lungul timpului imbunatariri(gresie, parchet, termopane etc) acestei case si doreste ca dupa moartea bunicii sa ramana singur cu familia sa in aceasta casa.
De mai multe ori a rugat foarte insistent celelalte surori si pe mama sa sa treaca aceasta casa pe numele lui.Insa acest lucru nu s-a intamplat.Intre mama si fiu in ultimii ani a fost o tensiune f mare din cauza acestui refuz.
Tin sa precizez ca bunicul este decedat demult.Iar mama mea (una din surorile acestui unchi) este de asemenea decedata.
In acest moment bunica este intr-o stare foarte grava la spital cu sanse minime de supravietuire.
Doresc sa va intreb ce se va intampla dupa moartea bunicii mele referitor la aceasta proprietate.Avand in vedere ca unchiul meu a locuit acolo mereu si are si familia acolo normal ca isi doreste sa ramana in continuare insa cum ramane cu sora lui care este in viata si cu mine(fiica celeilalte surori decedata)?
Precizez ca eu si matusa mea nu dorim sa locuim in aceea casa insa avem pretentia ca unchiul meu sa ne ofere o anumita suma de bani in schimbul cedarii partii noastre.Ce se intampla in cazul in care el refuza acest lucru?
Eu si matusa mea ce drept avem la aceasta mostenire?
Va rog frumos sa ma lamuriti, poate ca limbajul meu nu e tocmai unul juridic insa sper ca m-ati inteles.