avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Activitate oana_ic

Activitate oana_ic

Buna ziua,
As dori sa stiu care sunt inregistrarile contabile pentru urmatoarea situatie:
in urma unui accident auto minor, ca urmare a deschiderii dosarului de dauna, societatea asiguratoare ne-a virat prin banca contravaloarea devizului de reparatie a autoturismului. Societatea noastra are obligatia de a vira in contul societatii care a efectuat reparatiile contravaloarea facturii.

Va multumesc
Răspuns la discuția Bilant 30.06.2012
Va multumesc.
Asa am facut.
Va rog sa ma ajutati in rezolvarea urmatoarei situatii:
- la 31.12.2011 am impozitat o pierdere fiscala de 10.000 ron (declaratia 101)
- la 30.06.2012 firma a impozitat un profit fiscal de 5.000 ron
Cu acest profit fiscal s-a acoperit o parte din pierderea fiscala a anului anterior:
- profit fiscal la 30.06.2012 = 5.000 ron
- pierdere fiscala recuperata = 5.000 ron
- profit fiscal la 30.06.2012 = 0
- impozit pe profit = 0
- ramas de recuperat 5.000 ron pierdere fiscala an 2011.
Aceasta operatie s-a facut extra contabil, nu a influentat conturile din balanta analitica la 30.06.2012.
In bilantul intocmit la 30.06.2012 contul de profit si pierdere prezinta alte date:
- profit realizat la 30.06.2012 = 5.000 ron,
- impozit profit = 0
Este bine?
Va multumesc
Pentru pensionare la limita de varsta este obligatorieincetarea CIM de drept, sau se poate presta activitatea in cadrul aceluiasi CIM?
Va multumesc
Buna ziua,
As dori sa stiu in ce cont trebuie virate accesoriile (penalitatile) calculate pentru plata cu intarziere la bugetul general consolidat a TVA, CAS si CASS.
Va multumesc
Răspuns la discuția plata salariilor pe card
Trebuie sa fac analitic la fiecare salariat?:-/ Sau cum? Am ceva idee cam ce ar trebui sa fac, dar n-am inca o "linie" clara. Trebuie sa fac transfer din contul curent al firmei in contul curent al salariatilor.....D-asta ceream ajutorul cuiva care face efectiv plata pe card.
Va multumim
Buna ziua,
In curand va trebui sa facem plata salariilor pe card si nu stim care sunt inregistrarile contabile. Puteti sa ne ajutati cu o monografie?
Va multumim
Buna ziua,
Am urmatoarea problema:
Firma are clienti neincasati pentru care s-a prescris datoria. Ce pasi trebuie sa urmez pentru a putea stege datoria din contabilitate, legal si cat mai simplu?
Pot sa o trec pe cheltuielile firmei?
Va multumesc
Raspuns pentru tya_daniela

Pai nu completezi sectiunea B?
De ce ai trecut pe la toate sectiunile?
Si unde e sectiunea D?
Buna dimineata,
La concediile fara plata mai mici de 30 de zile se suspenda contractul si se transmite ReviSal-ul?
Va multumesc