Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plata accesoriilor la BAS
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plata accesoriilor la BAS

Buna ziua,
As dori sa stiu in ce cont trebuie virate accesoriile (penalitatile) calculate pentru plata cu intarziere la bugetul general consolidat a TVA, CAS si CASS.
Va multumesc
La Tva este selectie pentru majorari la plata cu intirziere..vedeti in programul de FV/OP
La CAs si Cass faceti in acelasi cont cu platile debitelor.
In aceleasi conturi , deoarece accesoriile isi urmeaza sursa.(ex : accesorille calculate pt plata cu intarziere a TVA-ului se vireza in contul de TVA).
Carmen, mie nu mi-au dat voie sa fac plata in acelasi cont pentru majorarile la TVA ...ci in cel cu RO 88...parca asa incepe. Oricum, cel de majorari .:wassat:
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal