Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Clienti neincasati - datorie prescrisa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Clienti neincasati - datorie prescrisa

Buna ziua,
Am urmatoarea problema:
Firma are clienti neincasati pentru care s-a prescris datoria. Ce pasi trebuie sa urmez pentru a putea stege datoria din contabilitate, legal si cat mai simplu?
Pot sa o trec pe cheltuielile firmei?
Va multumesc
Scaderea din evidenta a creantelor ale caror termene de incasare sunt prescrise se efectueaza numai dupa ce au fost intreprinse toate demersurile juridice pentru decontarea acestora.
Alte informatii la adresa [ link extern ]
Dupa termenul scadentei platii, stabilit de parti, faceti demersurile privind recuperarea creantei. Din acel moment sumele respective vor fi transferate in contul 4118 "Clienti incerti". Dupa o analiza privind costurile pe care le implica recuperarea acestor creante conducerea poate stabili daca se trece la pasul urmator, aceasta insemnand: notificare, actionare in instanta, cesiunea de creanta etc. sau sumele se trec direct pe pierderi.

Sumele care se trec direct pe pierderi si cele nerecuperate se inregistreaza in contabilitate:
654 = 4118