avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 298 soluții astăzi
Forum Activitate ddd40

Activitate ddd40

Cum se mostenesc fondurile de investitii in cazul decesului unuia dintre soti?
Ce fel de venituri poate avea o persoana iesita la pensie anticipata?
La Casa Judeteana de Pensii mi s-a raspuns ca nu poate realiza venituri salariale atat timp cat este la pensie anticipata. Dar veniturile din dividende de exemplu sau din chiria unui imobil ????
Răspuns la discuția calcul somaj tehnic
Data la care au fost operate in Revisal este 28,03,2020 pentru ca de la aceasta data mi s-a adus la cunostiinta acest lucru si nu s-a lucrat deloc in perioada 16,03,2020-28,03,2020,, deci consider ca am respectat cadrul legal.
Am inteles azi de la radio ca putem cere plata pentru somaj tehnic de la data de 16.03..2020 de cand a intrat in vigoare starea de urgenta si nu de la data cand am operat efectiv revisalul adica eu de la data de 28.03.2020. Cum procedez in acest caz pentru ca am depus deja pentru cele 2 zile documentatia in loc de 12 zile lucratoare?
O societate neplatitoare de tva a achizitionat un autoturism in leasing la sfarsitul anului 2019. In anul 2020 devine platitoare de tva. Tva-ul aferent masinii este deductibil ? Mentionez ca autoturismul este folosit doar in scopul realizarii de venituri ale societatii.
Multumesc pentru raspuns. Era vorba de profitul anului 2018 .
Am repartizat dividende in anul 2018 in valoare totala de 26007 lei.In cursul anului 2019 s-au ridicat 10000 la care s-a achitat cei 500 lei impozitul aferent; pentru diferenta de 16007 dividende repartizate dar neridicate impozitul de 800 lei a ramas acelasi termen de plata respectiv 31.01.2020?
Răspuns la discuția adeverinta grupa a 2 a
Multumesc pentru raspuns dar cand am intrebat la ITM mi s-a raspuns ca inca nici o societate lichidatoare nu vrea sa preia arhiva si ca sa mai asteptam pana se definitiveaza situatia lichidatorului respectiv.
Sotul meu a lucrat la o societate care s-a lichidat.Am incercat sa intru in posesia adeverintei pentru timpul lucrat in grupa a 2 a dar plicurile mi s-au intors neridicate.Cautand pe mfinante societatea lichidatoare am constatat ca aceasta era deja radiata.Nimeni nu stie unde a ajuns arhiva acesteia si nu se poate lua legatura cu nimeni.Din cate am inteles lichidatorul respectiv are probleme cu legea si nu are drept sa elibereze nici un act.Unde sa ma adresez?#-o