avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi
Forum Activitate coco99

Activitate coco99

Discuție divort
buna ziua
nu stiu daca exista un subiect de genul divort on acest forum dar fac o incercare in speranta ca voi obtine un sfat.sunt casatorit de 13 ani si anl acesta am aflat cu stupoare ca sotia mea avea relatii extraconjugale in cei mai multi ani de casatorie.detinem impreuna o proprietate la care mentionez am lucrat ani de zile de unul singur depunand timp si efortsi de multe ori si bani personali.am si o masina pe numele meu iar acum in prag de divort imi cere jumatate din valoarea ei.as dori respectuos sa imi dati sfaturi in ceea ce priveste ce actiuni ar trebui sa intreprind ce trebuie sa fac pt ca nu stiu nimic de partaj de divort absolut nimic.multumesc anticipat
Discuție pauza de masa
as dori sa stiu daca socitatea la care lucrez te poate obliga sa recuperezi pauza de masa de jumatate de ora.mentionez ca lucrez in schimburi trei la numar a cate 8 ore.multumesc anticipat
lucrez in productie si momentan in schimburi 3 schimburi 8 ore de munca conducerea a venit cu dispozitia de a ne acorda pt orele suplimentare facute un spor de doar 125% pt ca doar atat ne pot oferi si asta doar pt zilele de sambata si duminica in rest pt orele din timpul saptamanii se ofera doar doar 100%.datorita faptului ca am refuzat acest lucru au trecut la amenintari de genul nu va mai dam decat 100%pt orice ora suplimentara desi stim ca legal minumul pe care trebuie sa-l primim este de 175%si ne mai ameninta ca o sa ne creasca norma desi in cim al meu nu se specifica nimic despre norma!mentionez ca anul trecut de la 1 iunie cei 175%i-am primit doar pt zilele de sambata si duminica in rest pt orice ora suplimentara din timpul saptamanii doar 100%.as dori sa stiu care e cea mai buna cale ,legala pt a-mi cere drepturile si daca e nevoie sa ii reclam la ITM desi nu stiu ce rol are aceasta institutie multumesc anticipat
as dori sa aflu care sunt conditiile pe care trebuie sa le indeplinesc pt a beneficia de un concediu de studiu?completez faptul ca sunt student la o facultate de stat dar cu plata si sunt la invatamant la distanta si am varsta de 35 ani!multumesc anticipat
o societate privata sau bugetara cu cat ar trebui sa plateasca minim orele suplimentare si sau pot face diferente intre zilele normale si sambata si dumineca?
buna ziua as dori daca se poate sa stiu care ar fi metoda cea mai buna de a actiona in cazul in care voi fi concediat pe motiv de neprezentare la munca in zilele de sambata chiar daca eu ii anunt dinainte ca nu pot fi prezent la munca in unele zile de sambata!problema e in felul urmator:pana la intratrea noului cod al muncii orele suplimentare erau platite dublu adica 200%acum profitand de noua lege conducerea nu mai ofera aceste avantaje si facand mici speculatii ofera doar la 8 ore suplimentare doar o zi libera,lucru ce mie nu mi se pare normal!refuzand pe diverse motive prezentarea in zilele de sambata am fost atentionat ca s-ar putea sa am probleme!programul s-a marit la 10 ore de munca deci nu pot sa spuna ca nu fac ore suplimentare asa cum exista scris si in regulamentul de ordine interioara.as dori sa stiu daca am o baza legala in momentul in care presupun ca vor renunta la servicile mele?multumesc anticipat o zi buna..