avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate dragos u

Activitate dragos u

datorita faptului ca 3 salariati nu mi-au prezentat diploma de absolvire trebuie sa le modific functia si sa le trec la studii medii.
le-am inormat asa cum prevede art. 42 din codulmuncii,cu 15 zile inainte
ce fac daca nu vor sa semneze actul aditional? cum pot iesi din aceasta situatie?
mentionez ca la un control a inspectie muncii m-a avertizat ca tin incadrate pe functie salariati fara diploma de absolvire. initial trecerea lor pe aceste functii s-a facut in baza adeverintelor...dar au trecut 4 ani si nu au mai adus diplomele iar de la scoala le spun ca nu le mai pot elibera pt ca nu mai au cataloage.

pot face un p-v de refuz? cum sa procedez?cert e ca neavand act de studii sunt obligat sa le schimb incadrarea....
va rog sa-mi spuneti daca se poate pune in executare o hot. (in litigii de munca) doar definitiva.
Un fost salariat care a castigat in fond iar instanta m-a obligat sa-l reintegrez si sa-i platesc drepturile, ma someaza prin executor sa anulez dispozitia de esfacere a cim, sa-l reintegrez si sa-i platesc drepturile.
Mentionez ca am declarat recurs. el a investit cu formula executorie hot. de fond pe care se mentioneaza totusi ca am declarat recurs.
Ce pot face?
va multumesc anticipat.
dragos
dragi colegi ,
va rog mult sa-mi dati un sfat in urmatoarea speta.dosarul e preluat de mine acum in recurs
o sectie a spitalului in care lucrez a fost externalizata iar unitatea care a castigat licitatia trebuia sa preia prin transfer salariatii de la noi.
unuldintre ei, x, era atunci in armata, deci avea cim suspendat.si el si unitatea care trebuia sa-l preia aveau cunostinta de acest aspect. noi l-am instiintat ca dupa ce revine va fi preluat de noua unitate.
elce a facut: s-a dus acolo, si-a facut analizele medicale obligatorii si apoi gata...nici unitatea nici el nu au mai facut nimic.
si ne-a dat in judecata tot pe noi cerand anularea deciziei de concediere pe art 65 al. 1 - reorganizare si reintegrarea in postul avut anterior.
problema e ca instanta de fond i-a admis si ma obliga sa-l reintegrez .dar eu nu mai am post....
in plus a admis si exc. lipsei calitatii procesuale pasive a unitatii care a preluat si chemarea in garantie a acesteia cerute la fond.
eu acum ma chinui sa formulez recurs.....si va solicit un ajutor
cum ma poate obliga sa-l reintegrez daca eu nu mai am post?cum imi poate spune instanta ca nu a fost o cauza reala si serioasa a concedierii?
unitatea cealalta chiatr nu are nici o obligatie?
ce parere aveti?
multumesc
am si eu nevoie de un contract de vanzare-cumparare a unei recolte viitoare. ma puteti ajuta cu un model?
sau macar cu anumite precizari, cu ce ar avea in plus acest tip fata de v-c obisnuita......
e prima oara cand ma intalnesc cu asa ceva si nu prea ma pricep.
va multumesc anticipat
la firma sunt 21 salariati, deci ar trebui sa initiez negociere ccm.
dar unul din salariati e chiar administratorul firmei care e angajat ca inginer.
ce fac in aceasta situatie?
se mai respecta numarul ? practic unule in situatia atata a salariatului cat si a angajatorului.
ce pot ace?
multumesc
stiti cumva daca a mai aparut vreun ccm la nivel national pe 2006/2007 sau e inca valabil cel publicat in feb. 2005?
multumesc
Răspuns la discuția art. 55, lit."b"
daca a fost telefonic nu. scuze, am inteles eu gresit
e bine ca ai hartia.
trebuie sa vezi daca o depune el la ITM ca sa tise poata incheia cartea de munca.
poti merge si tu laITM sa vezi daca iti primesc tie hartia,nu stiu exact cum sunt procedurile acolo.
mult succes
Răspuns la discuția art. 55, lit."b"
situatia ta e chiar urata.
sa inteleg ca acum te cheama sa raspunzi de ce ai lipsit in perioada oct-mar. poate considera in ac perioada ai absentat nemotivat si sa incerce acum desfacerea disciplinara a cim.
decizia ta de incetarea cim cu acordulpartilor a fost depusa la ITM sau exista numai hartia prin care ea a fost aprobata? ai si tu un exemplar?
problema e in cazulunui litigiu...cum ai proba tu...ca el iti poate desface cim -disciplinar, motivand ca tu nu ai fost la serviciu(nearatand si motivele reale) si probeaza cu pontajul sistatulde plata
tu cu ce te vei apara? daca nu ai acte? poate cu martori...daca te sustine cineva....
de asta iti spun...nu stim inca intentiile lui. e bine sa te duci la convocare,ca asta a facut el acum, si sa sustii motivele pt. care nu ai fost la serviciu. si toate acestea sa se consemneze intr-un proces verbal din care sa ai si tu un ex.
sa ne spui ce s-a mai intamplat.....si mai discutam dupa
Răspuns la discuția Demisie
Poti depune o singura adresa in care sa ceri acordul partilor,cu data care vrei si apoi sa spacifici ca daca ei nu sunt deacord cu acordulpartilor sa considere cererea ca demisie iar de la data depunerii ei curge preavizul. esti obligat sa te duci in preaviz pt ca altfeliti pot desface cim disciplinar. poti renunta la preaviz numai daca angajatorul nu si-a indeplinit obligatiile din cim -vezi art. 79 cm.
asa e trebuie sa faci actiune