Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... modificare cim - semnare act aditional?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

modificare cim - semnare act aditional?

datorita faptului ca 3 salariati nu mi-au prezentat diploma de absolvire trebuie sa le modific functia si sa le trec la studii medii.
le-am inormat asa cum prevede art. 42 din codulmuncii,cu 15 zile inainte
ce fac daca nu vor sa semneze actul aditional? cum pot iesi din aceasta situatie?
mentionez ca la un control a inspectie muncii m-a avertizat ca tin incadrate pe functie salariati fara diploma de absolvire. initial trecerea lor pe aceste functii s-a facut in baza adeverintelor...dar au trecut 4 ani si nu au mai adus diplomele iar de la scoala le spun ca nu le mai pot elibera pt ca nu mai au cataloage.

pot face un p-v de refuz? cum sa procedez?cert e ca neavand act de studii sunt obligat sa le schimb incadrarea....
poti totusi sa vb cu ei daca nu treciu la intocmirea de acte aditionale si ii pui sa semneze , daca nu vor sa semneze, atunci intocmesti o comisie disciplinara si le aplici un avetisment si le dai termene, apoi la urmatoare intrevedere poti sa le aplici si o sanctiune.