avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 460 soluții astăzi
Forum Activitate king

Activitate king

Buna seara ,am si eu o intrebare ,cine ma poate ajuta cu un raspuns ?Cum sa procedez ca sa-l oblig pe sotul meu ,plecat in italia ,de 15 ani,ca sa plateasca pensie alimentara sau alocatie ,la 2 copii minori?adresa o stiu ,numai ca nu stiu ce trebuie sa fac. Se pare ca dansul a uitat ca are 2 copii.Multumesc anticipat pentru raspuns.:(
Răspuns la discuția Mostenire
Multumesc pentru raspuns ,intrebarea mea este daca trebuie sa actionez eu sa-i dau in judecata ,sau sa astept ?CAT costa o astfel de actiune?
Răspuns la discuția Mostenire
ingrijitorii au renuntat si ma ameninta cu tribunalul daca nu le dau banii.Acum eu ma duc la tata i dau sa manance ,il spal ,il barbieresc ,am inteles ca are si dementa mixta alzeimer,nu mai stiu ce sa fac ,eu nu ma simt bine ,sunt operata de glanda tiroida nu gasesc in farmacii medicamente care imi sunt vitale ,mai iau si tratament pentru o depresie cronica ,am un copil bolnav ,merg cu el la TG MURES de 6 ani ptr. tratament ,eu ma simt la capatul puterilor ,nu am sot ,nu am bani ,ce sa fac ?Sunt disperata .am inteles ca actul facut la notar ,e batut in cuie ,ei nu pot fi trasi la raspundere ,ca l-au parasit pe tata ,si nici notarul nu poate sa faca nimic.Pot sa-L duc la un centru ,un azil ceva ,ca eu simt ca nu mai pot sa lupt cu un om paralizat pe partea dreapta ,tintuit la pat,eu sa am grija de el ,si ceilalti sa fie dobanditorii casei?Tata are o pensie de 10 mil.vechi pe luna,nu stiu ce a facut cu banii ,nu are,vrea sa-l intretin eu ,dar eu nu pot cu pensia mea de boala de 400ron ,sa -l intretin si pe el ,si pe copiii.Va rog din suflet ajutati- ma ,cu un raspuns ,ce sa fac ,unde gasesc dreptate?MULTUMESC .
Răspuns la discuția Mostenire
Multumesc pentru raspuns ,eu nu as vrea sa ajung prin tribunale deoarece am o situatie dificila ,tocmai de aceea as dori o cale cat mai simpla de a scapa de acesti oameni ,care mi cer bani si mai rau e ca si tata zice ca trebuie sa o fac.Nu am bani ptr.ca daca as avea le as da sa scap de ei ,tatal meu o viata intreaga nu s a gandit la mine ,ptr ca parintii mei au fost despartiti,de cand aveam 12 ani.Ma urat ca am ramas cu mama ,si ptr.asta cred ca a si facut acest gest dar acum i pare rau.Daca eu nu ma duceam ce se alegea de un om paralizat la pat?Unde e dreptatea?DE ce copiii platesc pentru greselile parintilor?
Discuție Mostenire
Buna seara
Va rog frumos sami raspundeti la o intrebare.Am nevoie neaparat de ajutor.Tatal meu in varsta de 75 de ani a suferit mai multe accidente vasculare in urma caruia a ramas paralizat.Niste prieteni de ai lui l-au incantat lau dus cu zaharelul si le-a trecut contract pe casa cu clauza de intretinere pe timpul vieti si cu acoperandul de cheltuielilor de inmormantare.Au angajat o femeie timp de un an sa aibe grija de el de 3 ori pe zi sai dea sa manance si sal schimbe.Iau adus odata pe saptamana de mancare,in rest nu au facut nimic pentru el,eu sunt singurul lui copil.Ei au renuntat sa mai aibe grija de el,au spus ca renunta la tot,sa le dau 250 de mil bani vechi ca sa schimbe contractu in fata notarului.Ei fiind singurului copil,mam dus din mila ca sa am grija de el,stiind ca lea dat casa lor dar totusi as vrea sa recuperez locuinta ce mi se cuvine.Va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat ,Ce sa fac ? Cum pot sa anulez contractu fara sa platesc nimic ? Multumesc
Buna seara ,am si eu o intrebare,sotul meu detine actiuni la ROMAN S A BRASOV,unde as putea sa le vand aici in Brasov
Răspuns la discuția impozit pe casa
Nu are certificat de handicapat ,cu toate ca este atat de bolnava.Daca scriu o cerere,pentru scutirea platii ,unde anume o depun ?La Primaria din loc. respectiva ,sau aici in brasov ,la casa de pensii, cu o adeverinta de la medic ,din care sa se vada toate bolile pe care le are?
Discuție impozit pe casa
Mama mea are 74 de ani,are o casa la tara in loc havarna din jud.botosani.pana acum cativa ani ,platea impozit pe casa ,350 lei vechi,nu are pamant, nu are animale.Ea este foarte bolnava,are 7 boli la inima,are coxtatroza,bonartroza ,singura salvare ar fi operatiile ,de proteza de sold ,care nu i le face nimeni,deoarece nu are nici bani si nici alte posibilitati.are o pensie de 370ron,care nu-i ajunge pe medicamente.Acum i se cere impozit pe casa ,2 milioane vechi de platit ,ptr. ca cica aceasta este legea.IN plus i se cere sa plateasca ,700 de lei vechi,pentru paza satului,Mama mea ,sta mai mult la mine la Brasov ,o duc dintr-un spital in altul ptr.ca are dureri f mari,;Pana acum nu a platit ,paza satului ,cei 70 de ron,acum ,de ce i se impune aceasta suma daca ea nu are de unde sa plateasca ,fiind si vaduva si singura si bolnava .Ei nu-i ajung banii de medicamente ,de unde sa plateasca?ce lege este asta sa oblige oamenii nenorociti de soarta sa dea dari la stat ,daca nu are de unde ?Sa faca inchisoare?Ea si asa mananca o ciorba 2 saptamani,si pe deasupra mai are si cancer operat de piele ,cu metastaze.Va rog sa-mi da-ti un sfat daca puteti ,ce e de facut,trebuie sa platesca/?daca nu plateste ,ce se intampla/Va multumesc frumos ,pentru raspuns.:sorry:
Răspuns la discuția divort
multumesc pentru raspuns ,inca nu stiu ce varianta sa aleg .multumesc inca o data din suflet.la revedere.:(
Discuție divort
buna seara ,as avea si eu o intrebare;cum pot sa dau divort ,avand in vedere ca sotul e plecat in italia ne am certat ,si a zis ca nu -mi trimite bani pentru cei doi copii minori ce -i am in intretinere.a stat in italia 8 ani ,a revenit in tara ,a zis ca si cauta de lucru aici ,dar nu ia placut ,sa dus inapoi ne-am certat,din cauza banilor,nu-mi trimite-a bani ,decat la 2,3, luni cate 100 sau 200 de euro .eu sunt pensionata pe caz de boala gradul 3 ,lucrez 4 ore ,dar cu banii mei nu pot sa platesc toate datoriile,si sa-mi cumpar si medicamente.va rog din suflet sa ma sfatuiti ce sa fac,eu am crescut fara tata ,si am zis ca suport orice ,pentru copii ,sa nu ramana fara tata ,mai ales ca am un copil bolnav ,cu capul.