avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 301 soluții astăzi
Forum Activitate bz50rin

Activitate bz50rin

in 2007 am luat o amenda de circulatie,pe care am achitat-o a doua zi la un of.postal.Acum am primit o instiintare precum ca nu este platita.Chitanta nu o mai am .Am fost la OP si mi s-a spus ca chitantele nu se pastreaza decat maxim 2 ani.Acum cum mai pot sa fac dovada platii?Ma gandesc ca poate acei bani au fost inregistrati intr-un cont pe undeva.Nu!?Nr de rol unic ma poate ajuta cu ceva?

multumesc
in 2007 am primit o amenda de circulatie pe care am platit-o a doua zi.Astazi am primit o instiintare de plata si o somatie precum ca nu am platit-o.Din pacate nu mai am chitanta .Cum pot sa fac dovada platii.Mentionez ca amenda a fost platita la un oficiu postal.Va multumesc.
Vreau sa cumpar cota parte ce ii revine, dintr-o mostenire, de pe urma decesului tatalui meu, surorii mele, respectiv 12.5%. Pot sa fac un act de vanzare-cumparare doar in baza certificatului de mostenitor, acesta fiind singurul act pe care il detin? Va multumesc.
cum pot sa legalizez un act de v-c a unei succesiuni intre frati daca nu exista carte funciara? Daca nu ,atunci ce se poate face.Donatie?
Răspuns la discuția cumpararea cotei
Sa va explic cum e situatia; eu am ramas sa locuiesc impreuna cu mama in casa,am cazut de acord impreuna cu ea si cu sora mea sa i-mi ramana mie locuinta si eu sa-i platesc surorii mele partea ei de cota plus o parte din cota mamei eu urmand sa o am in grija si pe mama.In legatura cu actul de proprietate:NU AM NICI UN FEL DE ACT IN AFARA DE CERTIFICATUL DE MOSTENITOR ACT CARE NU STIU CE ARE LA BAZA. Problema e ca in el sunt trecute suprafata terenului si locuinta asa cum era ea atunci[camerele si suprafata]. multumesc
Răspuns la discuția cumpararea cotei
Va multumesc.In legatura cu sora cealalta care nu vinde lucrurile stau in felul urmator;ea este sora vitrega dupa tata si nu stim nimic de ea de vreo 10 ani,este posibil sa nu fie in tara.
Răspuns la discuția nereguli mostenire
Prin ,,intrarea in posesie'' m-am referit la cumpararea cotei ce-i revine din mostenire plus a jumatatii de locuinta care i-a ramas[noi am si cazut de acord asupra pretului]
In certificatul de mostenitor sora mea vitrega este trecuta cu cota de 1/4din jumatate din locuinta [suntem patru mostenitori],cealalalta jumatate revenindu-i mamei mele,dar cand sa facut un asa numit PROIECT DE INSTRAINARE este trecuta cu cota parte de 1/4din toata locuinta.se mai poate face ceva sa se ajunga la aceleasi cote din certificatul de mostenitor?Acest PROIECT DE INSTRAINARE are vreo valoare?Cum pot sa intru in posesia cotei mamei mele[1/2+1/4din1/2] daca nu am decat certificatul de mostenitor?Carte funciara nu exista, as dori sa o fac dupa aceea.Va multumesc pentru ajutor
In certificatul de mostenitor dupa tata suntem trecute trei surori plus mama cu cota egala de 1/4 din jumatate din casa.Pe cealalta jumatate din locuinta este trecuta ca proprietara pe acelasi certificat mama mea .Avand in vedere ca eu m-am inteles cu una dintre surori si cu mama sa l-e cumpar partea lor din locuinta cum trebuie sa procedez daca nu mai exista alt act de proprietate Cartea funciara as dorii sa ofac dupa incheierea tranzactiei.Va multumesc