avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Activitate danutzzul

Activitate danutzzul

Răspuns la discuția Contestare PVCC rovinieta
Buna dimineata!

Incep acest post prin a multumi inca o data membrilor acestui forum pentru ajutorul acordat. Acum cateva zile am avut primul termen si mi s-a dat castig de cauza. Acum, daca CNADNR nu face recurs se poate considera rezolvat. Asta a fost partea buna. Partea rea este ca mai sunt inca aproape 20 de contestatii de rezolvat si sa fac naveta Bucuresti-Ploiesti de atatea ori nu este prea rentabil. De aceea va cer ajutorul in doua chestiuni:
1. In fiecare contestatie am pus acest paragraf: "Solicit judecarea plangerii si in lipsa mea, conform art. 242 alin. (2) din Codul de procedura civila." Este valabil ce am scris aici in caz ca nu ma prezint la proces?
2. Ma gandeam ca dupa ce devine definitiva si irevocabila prima decizie, o pot depune la dosar impreuna cu un memoriu ceva si astfel ar servi ca precedent. Totodata, cel putin teoretic ar creste sansele sa castig fara sa mai fiu prezent la fiecare proces. Toate plangerile au acelasi context si difera doar numarul procesului verbal contestat. Se poate face asa ceva?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri si va urez o zi cat mai placuta.

Răspuns la discuția Contestare PVCC rovinieta
Buna seara!

Am reusit sa fac plangerea si as dori daca se poate sa-mi spuneti ce parere aveti si daca am scris bine ce am scris. Conform regulilor forumului voi cenzura numele de persoane.

DOMNULE PRESEDINTE,



Subsemnatul XXXXXXXX, cu domiciliul în XXXXXXXX, formulez in termen legal prezenta:


PLÂNGERE CONTRAVENŢIONALÃ


impotriva procesului verbal de constatare a contraventiilor seria XXXX nr. XXXXX din data de XX.XX.XXXX, intocmit de catre Agent Constatator XXXXXX din cadrul XXXXXXXX, cu sediul in localitatea XXXXXXXXXXXXXXX, prin care subsemnatul am fost sanctionat cu:
– amenda contraventionala in valoare de 250 RON in temeiul art. 8 alin. (2) din O.G. nr. 15/2002 mentionandu-se ca au fost incalcate prevederile art. 8 alin. (1) din O.G. nr. 15/2002;
– despagubire in valoare de 28 EURO in temeiul art. 8 alin (3) din O.G. nr. 15/2002.

Va rog ca in contradictoriu cu intimata, pe baza probelor ce se vor administra, sa dispuneti:
– admiterea plangerii contraventionale;
– anularea procesului-verbal de constatare si sanctionare a contraventiilor seria XX nr. XXXXXXX din data de XX.XX.XXXX, prin care subsemnatul am fost sanctionat contraventional cu sumele de 250 RON si 28 EURO;

MOTIVARE

Procesul verbal contestat a fost incheiat cu nerespectarea dispozitiilor legale, descrierea faptei retinute a fi savarsita nefiind conforma cu realitatea. A fost sanctionata contraventional o alta persoana decat cea care a savarsit in realitate contraventia, incalcandu-se astfel principiul personalitatii aplicarii sanctiunii contraventionale prevazut de OG 2/2001. Potrivit prevederilor legale, sanctiunile contraventionale se aplica persoanei care a savarsit contraventia, ceea ce in acest caz nu s-a respectat, sanctionandu-se o alta persoana decat adevaratul contravenient, motiv pentru care este lovit de nulitate absoluta acest proces-verbal.
Conform cu procesul verbal de constatare a contraventiei anterior mentionat citez: „Am constatat ca, la data de XX.XX.XXXX ora 11:27, locul DN1, Romanesti, jud. PH, vehiculul categoria A, cu numarul de inmatriculare XXXXXXX apartinand d-nei/d-lui XXXXXXXXXXXX avand domiciliul: XXXXXXXXXXXI, C.N.P XXXXXXXXXXXX, a circulat fara a detine rovinieta valabila.”
Astfel, s-a retinut in sarcina contestatorului conducerea autoturismului cu numarul de inmatriculare XXXXXXXXX pe un sector de drum national fara a detine rovinieta valabila. In realitate, asa cum vom arata in continuare, fapta astfel descrisa nu a fost savarsita de catre subsemnatul.

In fapt,

In data de XX.XX.XXXX, am primit in posta un plic ce continea un proces verbal de constatare a contraventiei pentru circularea pe drumurile nationale a autoturismului cu numarul de inmatriculare XXXXXXX fara a detine rovinieta valabila.
Ori, nu subsemnatul este proprietarul autoturismului respectiv ci numitul XXXXXX XXXXXX, fratele meu.
Considerand ca nu este legal si moral sa fiu pedepsit pentru faptele si actiunile altei persoane am decis sa inaintez aceasta plangere.
Ca proba in favoarea mea si cu acordul proprietarului atasez prezentei plangeri o copie dupa Cartea de Identitate a Vehiculului pentru autoturismul cu numarul XXXXXXX.

Mijloace de Proba

In sustinerea prezentei plangeri inteleg sa ma folosesc de proba cu inscrisuri, precum si orice alta proba necesara justei solutionari a cauzei.

Lista documentelor anexate

Anexez urmatoarele documente pe care le certific ca fiind conforme cu originalul:

1. Proces verbal seria XX nr. XXXXXX incheiat la data de XX.XX.XXXX.
2. Proces verbal de indeplinire a procedurilor de comunicare a procesului verbal de constatare a contraventiei seria XX nr. XXXXXXX din data de XX.XX.XXXX
3. Act de identitate, seria XX, numarul XXXXXX.
4. Copie dupa Cartea de Identitate a Vehiculului pentru autoturismul cu numarul XXXXXXX.

Depun prezenta plangere si copii de pe inscrisuri, in doua exemplare, unul pentru instanta, iar unul pentru a fi communicat intimatei.
Răspuns la discuția Contestare PVCC rovinieta
Multumesc pentru raspunsurile rapide. Ca proba pot sa aduc o copie dupa cartea masinii care arata clar cine este proprietarul. Din ce am vorbit cu doamnele alea plictisite de la CESTRIN, pe ei nu-i intereseaza nici macar sa faca o sesizare cum ca li s-au furnizat date gresite si sa rectifice problema. Pana la urma va trebui sa fac si o vizita pe la inmatriculari sa rezolv problema.
Inca o data multumesc pentru raspunsuri si va doresc o zi buna in continuare.
Buna ziua,

Problema mea este putin mai atipica fata de cele prezentate pana acum de alti utilizatori ai acestui forum.
Am primit pana acum 3 PVCC emise de CESTRIN pentru circularea fara rovinieta. Doua dintre ele nu mai pot fi contestate pentru ca a trecut termenul de 15 zile dar ultimul primit ieri poate fi contestat.
Nu contest faptul ca masina in cauza a fost sanctionata pe nedrept. Eu vreau sa contest faptul ca nu au amendat persoana potrivita. Masina in cauza apartine fratelui meu. Amenda a venit pentru masina lui dar eu sunt trecut ca proprietar in PVCC. Vreau sa contest acest fapt pentru ca nu este corect sa fiu tras eu la raspundere pentru actiunile altei persoane chiar daca imi este frate.
Va rog, daca se poate, sa ma ajutati cu un sfat sau sa ma indrumati catre un paragraf din lege pe care pot sa-l invoc in contestatie.

Va multumesc!
Mersi de raspuns dar totusi nu este raspunsul la ce am intrebat eu mai sus. Vezi ca ai gresit userul. A mai scris cineva aici si a intrebat. Eu nu am nici o treaba cu Buzau. Contestatia am depus-o deja la Judecatoria Cornetu da astia sunt in greva asa ca trebuie sa stau pana marti dupa certificatul de grefa.
Buna ziua! Mai am si eu o nelamurire in legatura cu contestatia procesului verbal. Am primit procesul verbal dupa 2 luni deci mai am aproximativ 1 luna de suspendare. Am depus actele pentru contestatie. Intrebarea mea este urmatoarea: Daca pierd procesul mai raman cu 1 luna de suspendare (ceea ce mi s-ar parea normal pentru ca am stat deja 2 luni pe bara) sau trebuie sa stau iar 3 luni?
Salut. Pot sa confirm si eu faptul ca se face reducere la 30 de zile chiar daca ai facut contestatie.
Procesul verbal pe care il asteptam a ajuns pana la urma acum cateva zile. Le-a luat 2 luni sa se hotarasca sa-l trimita si deocamdata inca ma mai gandesc daca sa-l contest sau sa mai astept pana pe 10 luna viitoare cand ar expira perioada de suspendare.
Viteza a fost 190 km/h. La momentul respectiv eram singur pe autostrada pe sensul respectiv de mers asa ca de pus in pericol ma puneam doar pe mine. Sa nu se inteleaga acum ca eu conduc mereu cu viteze de-astea periculoase. De obicei merg in limitele legii dar in ziua respectiva aveam o urgenta in familie. Plus ca nici politistii n-au fost prea corecti. Au dat drumul la radar cand eram pe la vreo 200 de metri de ei.
Revin la intrebarea mea din primul post. Se poate inainta o plangere avand in vedere ca politia n-a reusit pana acum sa-mi trimita procesul verbal? Nu se poate nimic daca nu am procesul verbal? Procesul verbal nu l-am semnat tocmai in ideea ca o sa-l contest. Daca l-au trimis pana acum nu stiu dar la mine n-a ajuns procesul verbal. De la politie n-am primit decat o comunicare ca am permisul de conducere suspendat pentru 90 de zile si ca daca sunt prins in trafic as face o infractiune. Comunicarea respectiva a fost completata la 3 zile dupa ce mi s-a retinut procesul verbal dar a ajuns dupa 1 luna.
Multumesc pentru raspuns.
Buna ziua,

In data de 24.04.2009 am fost oprit pe A2 pentru depasirea vitezei maxime legale si mi s-a suspendat permisul pentru 3 luni. Am refuzat sa semnez procesul verbal asa ca politistul a oprit o alta masina si a pus soferul sa semneze ca martor. Mi-au dat dovada pentru 15 zile. Pana in ziua de azi 16.06.2009 nu am primit procesul verbal. Intrebarea mea este daca se poate face ceva din punct de vedere legal avand in vedere ca nu am procesul verbal ca sa-l contest.

Va multumesc!