avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 365 soluții astăzi
Forum Activitate cazzuall

Activitate cazzuall

Răspuns la discuția cerere creanta
Va multumesc tare mult.
O seara placuta.
Discuție cerere creanta
Buna seara.
Daca intr-un dosar de insolventa a trecut termnul pentru intocmirea tabelului preliminar al creantelor si mai sunt doar vreo 3 zile pana la tabelul definitiv, lichidatorul omitand sa ma anunte despre deschiderea procedurii, trebuie sa trimit cerere de admitere a creantei direct la Tribunal sau trebuie sa fac o cerere de repunere in termen intai? Urmatorul termen de instanta este in luna noiembrie si termnul pentru de finitivarea tabelului este 09.09.2012.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
As dori sa stiu daca mai am cum sa ma inregistrez in acest dosar cu cerere de creanta
Societatea, aflata in faliment, acorda preavizul de 15 zile, excep'ie de la Codul Muncii. Ulterior emiterii preavizului intru in concediu medical. In acest caz mai opereaza suspendarea perioadei de preaviz pe perioada concediului medical? Daca nu, cine imi plateste, dupa expirarea preavizului restul de concediu medical? Multumesc.
Răspuns la discuția angajare in proiect posdru
Sincer, laaceasta forma ma gandeam.Eu va redau acum raspunsul celor de la Autoritate...nu se pot face angajari pe CIM intrucat posturile sunt blocate ( institutie publica,spital), ne mai gandim . Se gandesc cam de vreo luna.
In concluzie spuneti ca pentru echpa de management( manager proiect, manager financiar si jurist - primii doi fiind deja angajati ai institutiei publice) se vor incheia CIM-uri ? pt. experti este in regula sa se mearga pe contr. prestari servicii?
Răspuns la discuția angajare in proiect posdru
Autoritatea de management refuza incheierea de contracte de munca, contracte individuale de munca supuse C.Muncii
Buna seara. As dori o informatie.
In cadrul unui proiect POSDRU -beneficiar institutie publica, pentru persoanele din afara institutiei si cei deja angajati in institutie, este in regula dac se incheie contracte de prestari servicii? Dar pentru managerul de proiect(persoana deja angajata a beneficiarului) si consilierul juridic(persoana din afara institutiei) ce fel de contracte ar fi cel mai bine sa se incheie?
Multumesc foarte mult.
Răspuns la discuția avans contract comercial
Aşa e... comercial. In ceste conditii ar trebui sa fac si procedura concilierii. Da, este o suma care merita 467.000 USD. Problema e ca ar trebui platita taxa la aceasta suma. De aceea mă interesa o alternativă cu o taxă mai mică.
Multumesc
Bună seara
Am avut un contract de vanzare cumparare pentru niste bunuri la care am achitat avansul reprezentând aproape jumătat din valoarea mărfii.ulterior nu am mai achitat diferenta. Contractul prevedea clauza de rezervă a dreptului de proprietate, aşa că nefiind marfa noastră prin neachitareapreţului total, în urma uni contract de garanţie reală mobiliară a vânzătorului a trebuit să predăm toată marfa. L acest moment avansul nu l-am rcuperat şi nu mai avem nici marfa.
Întrebarea este care cale credeţi că ar trebui urmată pentru recuperarea avansului ?
Pe neexecutarea contrctului nu am cumsă merg că se aplică Arbitrajul de la Curtea de arbitraj de la Londra deci costisitor.
Ar trebui să merg pe civil, pretenţii ?
Vă mulţumesc pentru sprijin
Buna ziua.
Am nevoie de ajutor in ceea ce priveste un motiv pentru introducerea de actiune in anulare a unei somatii de plata.
Instanta acorda, ca suma, mai mult decat cere creditoarea.
Pot sa merg pe acest motiv de plus petitia in actiunea in anulare?
Mai am calea prev. de codul de pr.civ. de modificare sau casare pe 304? Sau devine somatia irevocabila?
Multumesc de ajutor.
Buna ziua.
Am nevoie de ajutor in ceea ce priveste un motiv pentru introducerea de actiune in anulare a unei somatii de plata.
Instanta acorda, ca suma, mai mult decat cere creditoarea.
Pot sa merg pe acest motiv de plus petitia in actiunea in anulare?
Mai am calea prev. de codul de pr.civ. de modificare sau casare pe 304? Sau devine somatia irevocabila?
Multumesc de ajutor.