avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Activitate Musoiu agota Etelka

Activitate Musoiu agota Etelka

Răspuns la discuția Despre nesspresso
Buna ziua .Daca va rog frumos ,ma poate lamurii cineva :pot sa produc capsule pentru cafea si daca pot sa cumpar cafea din en-gros pentru aceasta?Mersi anticipat
Răspuns la discuția Despre nesspresso
nespresso e o categorie de cafea ca si ness.multe firme produc ,de exempli Lidl are propriul nespresso.Dar are Lavazza,Tchibo,Jacobs.Nu inteleg de ce ar fii contrafacut,sper ca nu.Sunt firme romanesti care pun pe piata cafea , si ness (Don Caffe,Elita)Este o firma in Arad care produce aparat manual pt facut nespresso.Chiar nu e voie sa produc ?Sau licenta ,nu se poate cumpara?
Buna ziua
A-si vrea sa produc capsule nesspresso.Pentru aceasta pot sa cumpar cafea de la en-gros?
Răspuns la discuția Despre fundatia nonprofit
Multumesc frumos pentru raspuns

Audit Vic Cont a scris:

Buna ziua,
Fundatiile , pe langa scopul pentru care au fost infiintate, conform statutului, pot avea si activitati economice de unde dividendele vor fi repartizate tot pentru acelasi scop.

Buna ziua
O fundatie nonprofit poate sa aiba ca proprietate o fabrica ,a carei profit este folosit 100% in scopuri caritabile ?
Aici gasiti un reportaj cu Popper Peter .A fost publicat in Magyar Hirlap de reporterul Pogany Ira , in data de 25 ianuarie 1997
R: Sunteti psiholog si profesor Universitar .Nu va place sa fiti un “psiholog in cabinetul medical” , ci va place sa cutreierati lumea .Cel mai mult va place India , ati studiat cultele din orient .Aveti catedra si la universitati din Israel .Va ocupati cu problema de integrare in societatea a individului , dar studiati si psihologia cultelor . Nu de mult ati realizat un serial de talk -show ,
care a avut ca titlul : “Vremea Zeilor “ Va intreb psihologia moderna ce spune despre a avea credinta in Dumnezeu?
POPPER: Psihologia moderna , si chiar si psihologia la nivel academic , nu spune nimic despre credinta .Pentru ca nu are unitate de masura , credinta !!!
In stiinta psihologica , a avut loc o cenzura , si de atunci se ocupa doar cu fenomene masurabile .De exemplu se poate masura oboseala sau anxietatea .Insa inca nu reuseste sa masoara : lasitatea , plictiseala , gelozia .Nu reuseste sa studieze prin experimente , de aceasta
e mare tacere despre aceste sentimente .La fel si despre credinta , nu spune nimic fiindca nu poate exprima in ecuatii matematice , si nici prin statistica nu reuseste sa gaseasca definitia.
Psihoanaliza este singurul domeniu de stiinta care se ocupa cu credinta .
FREUD , fondatorul psihoanalizei , credinta considera : o neuroza constringatoare colectiva . Tot Freau spune ca are efect de reducere a anxietatii.
Freud are o carte :” Viitorul unei iluzii “ - in care el explica urmatorul
de a lungul istoriei Homo Sapiens , s-a speriat de indiferenta Mamei Natura fata de evenimentele : boala , imbatrinire , moarte . Dar , mai mult , Homo Sapiens este vulnerabil in fata catastrofelor naturale .
Dar Homo Sapiens are in memorie o periada a vietii in care a fost la fel de vulnerabil , si aceasta perioada este copilaria .Dar in copilarie era inconjurat de persoane si parintii Cu aceste persoane , putea sa discute , putea sa negocieze . Freud considera ca de aceasta Homo Sapiens a personalizat fortele naturii : ex. Hephaistos fabrica trasnetul.
Homo Sapiens astfel a incercat sa atenueze frica fata de fortele naturii .Tot aici Freud
subliniaza : atat de mare a fost frica si totodata dorinta de a avea consolare , incat a inventat postul , forta divina , recompensa dupa moarte .

R : Dar JUNG ? Jung este un psiholog recunoscut , el a avut credinta in Dumnezeu .
POPPER : JUNG si psihologia moderna , considera credinta o atitudine umana si colectiva .
Cel mai mult este acceptat ceea ce a scris Apostolul Pavel : credinta este trairea sperantei ca si realitate.
R : Dar dumneavoastra ce parere aveti despre credinta ?
POPPER : Nu ma exprim .Toate religiile din Lume au elementi comune :
-iubirea
- sa fim buni cu semenii nostrii
- viata dupa moarte
- bucuria de a intalnii pe Dumnezeu dupa moarte , dar Nirvana zice ca se nimicizeaza sufletul .Nirvana , intr-un fel este bucurie fiindca sufletul nu mai sufera .
Eu asa vad , ca in natura omului RAUL este mai puternic .De aceasta religiile , filozofiile au in comun de a fii bun si iubirea .
Este important sa observam ca fiecare religie sau filozofie contine PEDEAPSA . Crestinismul defineste pedeapsa ca si Iadul , hinduismul defineste ca Reincarnarea prin care sufletul va suferii inca timp de o viata .Pedeapsa are rolul sa ne avertizeze ca nu putem sa fugim din fata
consecintelor greselilor noastre.
Este religie care spune ca nenorocirea este Karma , adica egaleaza greselile din viata anterioara .Dar mie imi place ce a scris DIDEROT : “ un om corect are voie sa fie ateu , fiindca el renunta la Rai. Nemernicii sunt atei , pentru ca ei nu crede in Iad “
In Europa , crestinii au frica de moarte , si aceasta le face anxiosi .
In India , omenii si ei sunt anxiosi ca in religia lor nu se poate murii .Exista reincarnarea , care este o pedeapsa a greselilor din viata anterioara . Pentru ei existenta insasi , este o capcana.
Stiinta cunoaste o mica parte din legile naturii.Dincolo de stiinta apar miturile , religiile , Este de remarcat fizica moderna care intr-un fel este deschis sa studieze existenta unei inteligente supranaturala .
Savantul , biolog , FRED HOYLE , a zis : teoria lui Darvin ata are sansa de a fii adevarat , cat are sansa sa se refaca epavele, functionabil , dupa ce a trecut peste ei un tornado .
Fizica quantica a demonstrat ca quantumul cel mai mic de energie poate sa existe in mai multe locuri in aceeasi timp.Deci are o calitate de a lui Dumnezeu .
R Fizicienii au demonstrat : elementii unui sistem nu pot avea rang mai inalt decat rangul sistemului .Aceasta inseamna ca omul nu poate sa cunoasca mai mult decat UNIVERSUL in care traieste .
POPPER : Da , sunt de acord cu aceasta teorie. O inteligenta supranaturala poate sa cunoasca pe cei cu inteligenta obisnuita .Despre inteligenta supranaturala avem doar presupuneri , ipoteze .Niciodata ,nu vom putea cunoaste tot despre supranatural.
Deocamdata psihologia ca si stiinta are intrebarea : inteligenta omului va fii capabil sa inteleaga natura omului ? Eu am dubii . Optimistii zic ca stiintele sunt tot mai bogate .
R : Deci credinta are rolul de a dizolva anxietatea ?
POPPER: Da , credinta ofera un punct de vedere din afara ratiunii . Omul vrea sa cunoasca pe sine .Toate religiile au elemente comune , deci erau facute din aceeasi necesitati umane :
a cunoaste Universul
a avea protectie divina in viata
a apartine de o comunitate
a avea legi pentru comportare in societate
R: In Europa de Est dupa caderea comunismului , religiile istorice au pierdut din popularitate .
POPPER : Religiile istorice au liturghii si dogme foarte vechi . Ei nu au un raspuns credibil la multe intrebari a credinciosilor .De aceasta au castigat teren sectele .
Dintre religiile istorice , islamul , este foarte ofensiv , de aceasta castiga teren in occident .
Din greseala , amintita anterior , a religiilor istorice , se genereaza credulitatea oamenilor . Niciodata nu a fost atatea clarvazatoare , vrajitoare , persoane autodeclarati cu putere de vindecare .
R: Ati facut un talk show despre religie .M-am mirat cat de popular e fiecare episod .Ati avut intre 1 si 2 milioane de spectatori la fiecare episod .Am intrebat pe oameni de ce le place acest talk-show ? Cred ca un taximetrist a dat raspunsul adevarat : “ Pe noi din Europa de Est mereu au vrut sa ne convinga ce este dreptatea .Metoda dlui Popper imi place fiindca nu vrea sa ne convinga .Pune intrebari , nu trage concluzia , ci ne informeaza despre raspunsul altor culte din Lume .Nu are preconceptie , nu trage concluzia si nu are pareri fixe .
POPPER : Cu aceasta emisiune am avut intentia sa micsorez preconceptia din societatea noastra .Am vrut sa arat ca evrei , crestini , buddhisti , mohamedani se confrunta cu aceeasi probleme in viata , si la fel de greu e pentru fiecare.
R : Ma mira faptul ca in emisiune ati reusit sa puneti la aceeeasi masa de discutii : preot catolic , preot evanghelist , metodist , buddhist , credincios Krisna , tibetolog , iudaist , sociolog , istoric , si artisti . E ciudat ca au acceptat sa apara in aceeasi emisiune , si sa spuna parerea .
POPPER : Toti au inteles mesajul emisiunii : vreau bunavointa in societate , vreau ca societatea noastra sa fie cat mai fara prejudecata . Discutiile noastre au fost deschise , nimeni nu avea obligatii , si nu erau expansive . Astfel de discutii sunt rare , in societatea noastra .
Răspuns la discuția Acum imi place acest cantec:
Pentru femei părăsite .Mie , acum nu e actual , dar candva ar fii fost .
Shakira : Daca pleci ...

Daca pleci ,daca nu mai ai motiv sa vii la mine
Daca ma schimbi pe vrajitoarea asta ,atunci
nu mai veni inapoi niciodata si nu ma cauta.

Matura noua , matura bine ,dar e ca o loterie
Atunci o sa-ti pare rau ,cand va avea si ea riduri
si va avea si ea celulita .........


[ link extern ]
Răspuns la discuția Adevar si minciuna
Subiect interesant .Chiar aceasta saptamana am tradus un text a unui psiholog renumit si foarte apreciat in Ungaria .In text este vorba despre :a spune adevarul in fata ,curaju de a fii ceea ce esti din suflet .O sa puteti observa ca dl psiholog Popper Peter nu are grija de imaginea lui, serveste pe tava propriile defecte pentru dusmanii lui .Eu personal am tras o concluzie din mesajul lui : crestinismul ne face ipocrit .Iata textul :
Un coleg de al meu , Hamvas Bela scrie ca omul din occident acolo greseste ca incepe sa adune in viata: conditiile .El singur isi stabileste ca fericirea lui depinde de: sa aiba masina , sa aiba casa …....dupa acestea …....sa aiba masina mai buna , sa aiba casa mai mare dar sa mai aiba si o cabana .Omul din occident pana acolo aduna conditiile fericirii , pana moare de infarct si de bucurie nu a mai avut timp.
In realitate fericirea depinde de hierarhia valorilor , pe care tu iti stabilesti.
Va dau un exemplu:
M-am dus in India , intr-un oras unde sunt multi bolnavi . E groaznic sa vezi atitea bolnavi de lepra . Aici am facut cunostinta cu un inginer chimist ,care lucra la fabrica de medicamente din acel oras . A fost foarte bun cu mine , m-a indrumat , a facut rost de o cazare buna , pe toate perioada cat am stat acolo a fost un real ajutor.Cand eram gata de plecare din acel oras , m-a acompaniat la aeroport , iar eu i-am multumit tot ce a facut pentru mine .El s-a suparat si s-a bosumflat . Inginerul astfel a raspuns : - sa clarificam ,dvs nu sunteti simpatic pentru mine , chiar sunteti antipatic .Tot ce am facut , nu era pentru persoana dumneavoastra .Eu sunt membru Misiunii Rama Chrisna .Noi avem misiunea sa ajutam pe straini, iar dvs ati fost un strain in tre noi .Nu cumva sa plecati de aici cu ideea ca sunteti dator pentru mine .
In acel moment a fost foarte dureros pentru mine sa aud asta .Dupa un timp , s-a limpezit gandirea si mi-am dat seama : Dumnezeule , si la Budapesta se zice la fel despre mine , doar ca nu-mi spune in fata nimeni.Acest inginer a facut important sa stiu parerea lui despre mine . A devenit o valoare pentru mine acest gest.
E foarte mare diferenta intre occident si orient .Pentru Inginer, un om din cultura orientului indepartat , a fost important sa fie clar relatia dintre noi doi .
Eu aici vad diferenta esentiala intre cultura din occident si cultura din orientul indepartat :Importanta valorilor nu este in aceeasi hierarhie in cele doua culturi.
Va dau un alt exemplu :
Un misionar crestin merge in India si reuseste sa converte la crestinism pe un hindu. Intr-o zi misionarul vede pe hindu iesind dintr-un templu Shiva . Il trage la raspundere pe hindu : dar nu te-ai facut crestin ? Ce ai facut in templul lui Shiva ?Iar celalt raspunde : Ba da , m-am facut si crestin , si sunt in continuare si hindu .Am dus ofranda pe altarul lui Shiva.
Cei din orientul indepartat au credinta ca Universul , sau Lumea sau Cosmosul , sau Dumnezeul …. numeste cum vrei ….. este atat de complex incat o singura mentalitate nu are capacitatea sa inteleaga . Deci daca omul este de religie hindu , si mai se face si crestin atunci devine mai bogat viata lui si mentalitatea lui. Poate sa studieze legile vietii a naturii si din punct de vedere a religiei hindu , cat si din mentalitatea crestina. Dar , mai mult , daca acest om va deveni si budhist , atunci viata lui va fii si mai bogata.

Ca sa intelegeti mai bine diferenta intre mentalitate occidentala si a orientului indepartat iti atrag atentia ca cei din occident pun accentul pe SAU cei din orientul indepartat pun accentul pe SI

Europenii se gandesc in ...sau.....sau …..Biblia se incepe cu despartire : Dumnezeul a despartit Cerul de Pamani , a despartit ziua de noapte ….si in continuare cere doar puritate .
Pe mine in Europa m-au intrebat : Cine esti tu ? Eu am raspuns ,m-am nascut evreu , am invatat foarte mult de la crestini , budhisti , hinduism....si alte culturi . La aceasta europenii ma considera un ticalos .
Europenii m-au intrebat :Ce meserie ai tu ? Raspund: Am facut scoala de psihoanalist ,dar in practica folosesc si psihologie cognitiva …....Pentru aceasta ei ma considera un ticalos.
M-a intrebat iubita mea : Ma iubesti ? Si eu raspund : Te iubesc foarte mult , dar sunt cazuri cand as fii mai fericit fara tine .Pentru acest raspuns iubita ma considera un ticalos.
Europenii vor claritate : doar crestin sa fii , doar psihoanalist sa fiu , doar sentiment de iubire sa am. Dar ce sa fac cu celelalte sentimente ????? Fiindca le am !!!!!
Sufletul omenesc e plin cu sentimente contradictorii : vrem siguranta si totodata vrem si aventura .Vrem stabilitate si totodata vrem si suspans .
La noi este obligatoriu sa sufoci sentimentele care nu sunt conform mentalitatii de aici.
Nu este de mirare ca neurastenia este o boala de generatie. La noi societatea nu permite sa fii exact cine esti din suflet.Daca nu esti conform mentalitatii , atunci te considera neserios , mincinos , ticalos , tradator. In orientul indepartat nu este asa.

La inceputul istoriei omenirii cultura a luat fiinta in orientul indepartat China, Japonia , India.
De-a lungul istoriei venea prin Babilon , Egipt , Greci, Romani ,Europa .Acum se intoarce inapoi.
Peste 50 - 100 de ani centrul cultural al Lumii nu va fii America si Europa , ci iarasi China , Japonia, India , Brazilia .

Răspuns la discuția Acum imi place acest cantec:
M-am gandit sa recomand un cantec din Ungaria, si desigur pe cel mai bun din toate timpurile.Acest cantec a fost scris in 1969 , in videoclip membrii formatiei sunt la varsta de 40+ , astazi ei sunt la 60+ .Omologul lor , din formatiunile romanesti este Iris .
Acest cantec a cumparat formatiunea enleza Scorpions ,si ei au cantat ca si :
"The white dove" .
Cantecul se numeste : "Fata cu parul ca si perla "
In text este vorba despre o poveste :Soarele se supara pe oameni si nu mai incalzeste Pamintul . Fata cu parul ca si perla , vine in ajutor si aduce caldura pentru oameni .
[ link extern ]
Răspuns la discuția Secvente ....
Living Tomorrow: house of the future [ link extern ]
Ce fel de aparate vor fii in viitor intr-o casa ?