avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Activitate vidiva

Activitate vidiva

Răspuns la discuția taxa radio/tv platita de firme?
buna ziua,
am primit si noi atentionare.mentionez ca avem spatiul inchiriat si se refactureaza utilitatile inclusiv taxa radio-tv de la CEZ. e corect(legal) sa mai platim si la societatea de radio ?
Răspuns la discuția Raportari financiare 30.06.2012
buna ziua,
pentru depunerea la ghiseumai trebuie : raportul administratorului, copie CUI si balanta.
pentru depunere online numai cele trei formulare
Răspuns la discuția inchidere cont banca
daca a-ti inchis contul inseamna ca trebuie sa fie 0(zero) ; deci 0,57 va fi comision , cont 627 .
oricum banca asa va inchide !:D
Răspuns la discuția probleme punct de lucru
buna seara,
cam incalcita povestea ori nu va faceti inteleasa!
dar sa incerc sa vedem ce am inteles :
- aveti un magazin de prezentare si desfacere "a produselor de instalatii" -de aceea aveti casa de marcat
-vindeti catre persoane fizice cu bon fiscal pe casa de marcat(cu adaos comercial 371-marfuri)
-executati lucrari la care folositi produse din depozit (fara adaos comercial ca si materii prime -301) pe care le scoateti din gestiune pe baza de bon de consum ,iar incasarea contravalorii lucrarilor trebuie neaparat cu bon fiscal pentru persoane fizice si cu bon fiscal sau chitanta la factura pentru persoane juridice ,
"pretul difera, eu ma uit la pretul de intarare si dau adaos comercial diferit"
ce sa inteleg ?:vindeti acelasi produs cu preturi diferite? e incorect si ilogic! si cum stiti sa descarcati gestiunea ?si pe casa de marcat ce incasati? un produs nu poate avea mai multe preturi pe o singura intrare decat daca intra in gestiuni distincte ; iar modificarea de pret se face in baza unui proces verbal si a unui inventar cantitativ.

dar sa revenim la oile noastre cum se spune :
-separati gestiunile de marfuri-371 si de materii prime-301 (poate asa va da si raportul de gestiune cu 371)
-sau faceti intrare in depozit la pret de achizitie si ce vindeti faceti transfer in gestiunea marfuri.

astept detalii
Răspuns la discuția bilant iunie 2012
buna seara ,
-parerea mea este ca trebuie sa le luati din balanta la 30.06.2011(bilantul se intocmeste pe baza balantei de verificare ! nu? :yes: ) ,
-iar daca nu ati avut solduri (firma s-a infiintat dupa aceasta data) lasati liber(o) :D
-iar daca anul trecut nu ati avut obligatia depunerii raportarii contabile la 30 iunie 2011 , asta nu inseamna ca nu ati avut solduri :console:
Răspuns la discuția facturare gresit
buna seara , indicata ar fi si o factura storno :)
Răspuns la discuția bilant 12.2011 on-line
buna ziua,
nu mai trebuie dus la finante.
cand ati depus on-line ati primit un index de incarcare , pe care il introduceti la verificare stare declaratii alaturi de cui societate si listati recipisa cu documentul validat
Răspuns la discuția saga
buna ziua,
mai intai se creeaza(definesc) gestiunile, articolele,...etc
cel mai bine apasa ajutor ->manual de utilizare->configurare->preluare stocuri initiale sau
nomenclatoare->gestiuni->articole
Răspuns la discuția inventar institutie
ambii. iar celui care preda i se ia o declaratie de inceput de inventar si una (de sfarsit)dupa terminarea inventarierii
Răspuns la discuția inventar institutie
buna ziua,
se face o decizie de numire a unei comisii de inventariere, cu ocazia predarii-primirii gestiunii ; comisia inventariaza gestiunea respectiva (urmand aceeasi pasi ca la inventarierea anuala), intocmeste listele de inventariere, constata diferentele, intocmeste procesul verbal de inventariere cu ocazia predarii-primirii gestiunii,p-v pe care il semneaza atat gesionarul care preda cat si cel care primeste. am predat,....., am primit,.....de asemenea fisele de magazie trebuie aduse la zi , barate cu mentiunea inventar, data, sau noul gestionar in prezenta caruia s-a efectuat inventarierea isi poate deschide fise de magazie pe baza listelor de inventariere