avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Activitate ailicec

Activitate ailicec

Răspuns la discuția Ordin 158/1996 MT
nu imi pare rau
Răspuns la discuția Garantie buna executie
multumesc, cu intarziere
daca trebuie sa inchei un contract, ex. extindere conducte gaze, cu singurul operator licentiat care opereaza in zona, ce procedura de achizitie publica se aplica
cum este corect sa se calculeze garantia de buna executie pe prima factura prezentata la plata:
- se scade din garantia calculata pe factura toata garantia initiala depusa si ce ramane se vireaza in contul de garantii, sau
- se calculeaza de exemplu 4.5% din lucrari tinundu-se cont de ce s-a depus initial, adica 0.5%
valoarea unei imobilizari corporale cuprinde toate cheltuielile care se efectueaza cu aceea imobilizare, indiferent de sursa de finantare.
valoarea mijlocului fix care se receptioneaza este egal cu valoarea imobilizarii corporale sau nu?
la un proces de recunoastere a grupei de munca judecatoarea invoca cererea resprinsa deoarece considera ca au trecut mai mult de 3 ani de la primirea carnetului de munca
unde sunt prevazute conditiile care trebuie indeplinite pentru chemarea in judecata privind grupele de munca si termenul de cerere de recunoastere a grupei de munca
multumesc
Răspuns la discuția pensie
multumesc
Răspuns la discuția pensie
data nasterii 25.03.1961, data angajarii 06.08.1980 neintrerupt, sex femeiesc
multumesc
Discuție pensie
daca am lucrat 12 ani grupa I si 9 ani grupa a II-a, daca doresc sa ies la pensie mi se cumuleaza cele doua grupe ca vechime?
in urma unui contract de executie lucrari care a fost reziliat la un moment dat, constructorul a dat in judecata beneficiarul pentru plata unor lucrari executate dar nedecontate, pana la data rezilierii contractului,
in acest instanta a hotarat plata acestor lucrari de catre beneficiar precum si a cheltuielilor de judecata, penalizarii etc.
valoarea lucrarilor executate au fost inregistrate in contul 231.
in ce cont se vor inregistra sumele stabilite de catre instanta de judecata, daca aceste sume afecteaza valoarea mijlocului fix si cum se stabileste valoarea din valoarea totala de plata a valorii fiecarui obiect executat