Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare in contabilitate hotarare instanta
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare in contabilitate hotarare instanta

in urma unui contract de executie lucrari care a fost reziliat la un moment dat, constructorul a dat in judecata beneficiarul pentru plata unor lucrari executate dar nedecontate, pana la data rezilierii contractului,
in acest instanta a hotarat plata acestor lucrari de catre beneficiar precum si a cheltuielilor de judecata, penalizarii etc.
valoarea lucrarilor executate au fost inregistrate in contul 231.
in ce cont se vor inregistra sumele stabilite de catre instanta de judecata, daca aceste sume afecteaza valoarea mijlocului fix si cum se stabileste valoarea din valoarea totala de plata a valorii fiecarui obiect executat
Buna seara,

Presupunand ca executantul a pretins sumele respective in instanta in baza unor documente(devize de lucrari, procese verbale de receptie,etc) ar trebui sa fie simplu de repartizat pe fiecare obiectiv sumele platite sub forma prestatiilor.
Penalizarile se pot repartiza procentual pe fiecare obiectiv. Sumele vor majora valoare de inventar a imobilizarilor respective.

Numai bine