avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 625 soluții astăzi
Forum Activitate khl_lorica

Activitate khl_lorica

Am aceeasi problema. M-am mutat de curand in apartamentul parintilor iar la parterul blocului s-a deschis o patiserie cu o hota industriala in spatele blocului, chiar sub balconul nostru. Nu cunosc care vecin a semnat pentru aprobare, deoarece n-am locuit acolo. Probabil proprietarul nu va dori sa deschida mai tarziu si sa inchida mai devreme deoarece asta ar insemna pierdere ptr.ei. Zgomotul incepe de la 6.30 pana la 22. Se aude un zumzet ca un roi de albine nu cred ca depaseste pragul fonic, poate cu geamurile deschise la vara...dar nu mai este linistea care era. La celalalt capat este un restaurant de unde se revarsa mirosul de ulei ars si meniul zilei cand incerc sa aerisesc. Ce solutii exista?
seara. La vanzarea unei case este necesar un nou proiect autorizat daca s au adus mici modificari cum ar fi daramarea unui perete ptr usa, extindere cu costructia unei mici incaperi si o terasa betonata. Mentionez ca un topograf a facut o masuratoare in care a prins si terasa rezultand o suprafata mai mare...
Răspuns la discuția tulburare liniste
Da, are doua taxiuri, ce sa spun si acum inca vopseste....cu zgomot.bzzzzzzzz! bzzzzzzzzzz! bzzzzzzzzzz! Asta e Romania noastra, nu?
Discuție Mutatie CI
Buna ziua, daca imi vand casa trebuie sa mi fac mutatie pe buletin altundeva chiar daca este valabil? Dar daca plec din tara ?
Buna seara, apelez la dvs deoarece si la aceasta ora (20.50) un vecin isi repara masina pe strada cu mult zgomot. Locuim intr-o zona cu case apropiate si l am atentionat ca e prea mult fiind a treia zi. Mi a raspuns ca poate face galagie pana la ora 22.00 si sa-i arat o hartie care contrazice acest lucru. Mentionez ca lucrarea pe care o executa la masina (tinichigerie) si revopsire cred ca se face doar intr-un loc specializat nu in strada langa un magazin alimentar.
Ferestrele
Mi se pare de necrezut, sa nu am dreptul la intimitate in curtea mea, odata ce mi-am vazut visul cu ochii si m-am mutat de la bloc. De ce nu pot fi protejata si eu de Codul civil? M-am mutat la casa pentru spatiu si intimitate si nu-mi convine ca vecinul sa se holbeze la mine in curte. Am crezut ca facand o simpla reclamatie la primarie o sa fie obligat sa-si schimbe geamurile cu unele opace.
Răspuns la discuția Distanta legala fata de gard
Am si eu o intrebare: Casa vecinului (etajul nou construit) are geamuri cu deschidere spre curtea mea . Au aparut discutii intre noi deoarece ne deranjeaza ferestrele . Nu avem nici timp si nici bani sa-l dam in judecata , etc .
Vrem sa ridicam gardul cu cativa metri , gard care sa acopere vederea lor spre curtea noastra. Nu stim daca trebuie sau nu o aprobare pt.asa ceva.
Ma puteti informa? Multumesc anticipat