avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate grg_zzz

Activitate grg_zzz

Buna ziua!
Sa inteleg ca ma pot pensiona deja,( am 59 ani si 4 luni), la 57 ani si 10 luni( cum ati precizat), chiar daca nu am atins stagiul complet de cotizare de 35 ani?!In RO am aprox.22 ani lucrati in care am beneficiat de grupa de munca, 11 ani si 11 luni- grupa I, 4 ani si 11 luni- grupa II.
Multumesc!


Carp Mircea a scris:

-Pensie de limita de varsta din Romania la 57 ani si 10 luni.
In conditia de stagiu complet va intra si stagiul realizat in alte tari U.E.
Alte detalii, aici:
[ link extern ]
[ link extern ]


Buna ziua!
Posibilitate de pensionare!Va rog sa-mi spuneti daca si cand m as incadra pentru pensionare?!
Barbat, nascut la 12.05.1964.
Am lucrat conform informatiilor de mai jos:
19.07.1982-17.11.1986-angajat si am beneficiat de gr. 2 de munca;
18.11.1986-31.10.1987- NU am fost angajat;
01.11.1987-24.06.1988-angajat si am beneficiat de gr. 2 de munca;
24.06.1988-15.05.1989-angajat fara grupa de munca;
15.05.1989-01.04.2005-angajat si in perioada 16.05.1989-01.04.2001 am beneficiat de gr. 1 de munca;
02.12.2004-30.09.2005 angajat fara grupa de munca;
In afara de stagiile de munca din Romania, dupa 2005 am lucrat in Italia si Irlanda.Se poate cumula cu vechimea din Romania?!Mentionez faptul ca locuiesc de peste 30 de ani intr o zona poluata.
Multumesc anticipat!
Buna ziua!
O asociatie de proprietari cu o scara de bloc cu 31 de apartamente. S a intocmit un proces verbal in care fiecare locatar trebuia sa si dea acordul prin Da/NU si semnatura pentru montarea camerelor video la intrare in bloc si zona liftului si probabil si pe palierul fiecarui etaj ca erau doritori. Dar s a renuntat la aceasta actiune intrucat nu au fost de acord toti locatarii. S au reluat aceste discutii, dar nu oficial doar intre unii dintre locatarii care isi doreau si surpriza...ne am trezit cu camere video montate pe palierul etajului 4, insa fara a se lua macar acordul locatarilor care locuiesc la etajele superioare (blocul are 7 etaje).
Avand in vedere ca din cand in cand (si asta cam des ca trebuie inlocuit) liftul se defecteaza locatarii sunt obligati sa urce pe scara si evident sa treaca si pe la et.4 unde se afla montate camerele video.
Este o actiune legala montarea acestor camere avand in vedere ca nu s a cerut acordul locatarilor, mai ales celor de la etajele superioare? Multumesc anticipat!
Bună ziua!
Locuiesc într un bloc cu 31 apartamente, asociație de proprietari doar pentru cele 31 ap., administrator fiind unul din locatarii blocului.Blocul are 7 etaje și este prevăzut cu tubulatură pentru gunoi. La etajul 1 nu există gură de vizitare pentru aruncarea gunoiului și administratorul a pus lacăt pe ușă și încasează plata întreținerii acolo. Cu aproximativ două luni în urmă acesta și a exprimat dorința să cumpere acel spațiu pe motiv să păstreze documentele ce țin de administrație acolo (lucru care de fapt se întamplă și acum) și noi, locatarii să ne exprimăm acordul printr un proces verbal, sub semnătură Acum.a apărut un alt proces verbal (unii locatari chiar și au dat acordul, DA, prin semnătură) prin care toti cei 31 proprietari suntem de acord să DONĂM acel spațiu către administrator, și spun dumnealor (administrator si președinte) neavând nici o implicare sau alte consecințe pentru noi locatarii. Un notar va veni la fața locului să facă demersurile legale (semnături,declarații,etc) Motivul fiind că varianta cu cumpărarea acelui spațiu de către administrator ar fi mai complicată, fiind vorba de vânzare cumpărare ar implica parte financiară pentru care noi locatarii ar trebui să plătim impozit.
Acest spatiu are un perete comun cu locuința administratorului.
Legal se poate face acest lucru? Dacă între timp se va schimba administratorul și va veni altul, acesta unde va face încasările? si dacă va ocupa alt spațiu poate că la fel ca cel de acum va dori să și l însușească.
Va multumesc anticipat!
Buna ziua!
Ma numesc Elena.Sunt casatorita de 30 de ani. Relatiile de familie s au deteriorat,Sotul meu s a incurcat cu o femeie cu care a trait in concubinaj si cu care in 2005 a plecat in Italia, fara sa divortam(devenise foarte recalcitrant si consuma alcool). Acum a cunoscut alta cu care vrea sa se casatoreasca legal si vrea sa divortam de comun acord la ofiterul starii civile.Avem 2 copii majori(in cresterea carora nu prea s a implicat) si partea lui de apartament pe care l am cumparat impreuna in anul 2005 i am cerut sa o dea copiilor si apoi divortam.Ce procedura ar fi mai buna si mai legala pentru a se face acest lucru, donatie, act de vanzare cumparare...? Ar fi o solutie buna intocmirea actului prin notariat? Si daca nu ar vrea sa faca acest lucru ce s ar intampla in cazul decesului sau? Viitoarea sotie sau copiii acesteia ar avea vreun drept la bunurile lui dobandite impreuna cu mine?
Daca se va ajunge in instanta si cu divortul si partajul care ar fi sansele de castig avand in vedere ca a parasit familia si locuinta in urma cu 18 ani?Astept raspunsul Dumneavoastra referitor la aceasta situatie si de divort si de problema apartamentului.
Multumesc anticipat!
Discuție Salarizare
Incepand cu data de 01.10.2017, o parte din salariati am fost transferati catre o alta firma cu acelasi domeniu de activitate si cu aceleasi drepturi.Din 01.01.2018 odata cu modificarile survenite in plata taxelor catre stat, transferarea de la angajator la angajat, grila de incadrare mi-a fost diminuata cu 3 clase adaugandu-se litera h, salariul ramanand neschimbat. Este corecta aceasta procedura de modificare si diminuare a clasei de salarizare?Multumesc!
Buna ziua!
O minora de 16 ani are nevoie de un sfat si bineinteles de ajutor.Parintii ei au divortat de curand(in septembrie,cred ca s-a pronuntat divortul)si ea impreuna cu fratele ei de 9 ani au fost incredintati mamei.Divortul a fost intentat de tatal care a cunoscut o alta femeie la care s-a mutat .Problema este ca mama copiilor are cred o problema psihica.Ii bate ,iar fetei i-a cerut sa aleaga intre a renunta la prietenul ei sau a pleca de acasa.I-a cerut fetei sa dea declaratie ca vrea sa o ia tatal in custodie,insa aceasta nu a vrut.Atunci a amenintat-o ca a fost la tribunal (mama)si a dat declaratie sa treaca in custodia tatalui care are servici in strainatate si in cea mai mare parte a timpului este plecat din tara si mai este si consumator de bauturi alcoolice.
Orice esec in viata mamei, aceasta il considera din vina copiilor.Cred ca este si geloasa pe fata ei ca are un prieten cu care se intelege foarte bine.Fata a ales varianta sa plece din casa, asa cum i-a cerut mama ei, insa unde sa se duca...este minora...Fata se impaca bine cu bunica din partea tatalui...ar putea sa locuiasac la ea?Ce poate sa faca si cum sa procedeze in aceasta situatie?Sa mearga la directia de asistenta si protectie a copilului, ce o puteti sfatui?
Răspuns la discuția contestatie amenda politie
Dupa ce depun contestatie , mai departe ce se va intampla? Multumesc!
Am fost amendat de politie ptr ca nu am supravegheat mai atent un minor care a savarsit "fapte antisociale" (s-a aflat in locul nepotrivit si la momentul nepotrivit - intr-un grup de copii care au sustras 2 pachete de guma de mestecat la un supermarket). Tinand cont ca pana acum nu s-a mai intamplat acest lucru, este corecta amenda, nu trebuia sa primesc un avertisment mai intai? Multumesc anticipat.Daca nu platesc amenda ce se poate intampla?Am termen de 15 zile.
Răspuns la discuția Completare carnete de munca
Am depus toate actele de studiu imediat cum am terminat scoala - 2002(diploma scoala postliceala + diploma de absolvire studii superioare), dar nici pana in prezent in cartea de munca nu figurez cu studiile completate. Exista vreo modalitate de a obliga angajatorul, un control din partea ITM?