avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 300 soluții astăzi
Forum Activitate C ELENA

Activitate C ELENA

Mama mea este nascuta in anul 1961, in luna septembrie .A muncit in Romania 20 de ani iar in Italia aproape 10 ani cu acte in regula , ar vrea sa revina acasa dar intrebarea mea este daca se poate pensiona dupa aproape 30 de ani de munca?
Răspuns la discuția Sesizare ITM, care e pasul nr 2?
Ideea e ca eu i l-am predat(eu nu-mi insusesc bunuri ce nu-s ale mele) , dar acum mai nou ma acuza(dupa6 sapt timp in care eu nu am mai avut nici o treaba cu ei ) ca i-am pierdut nu stiu ce act si ca imi cere daune de 1000 de euro(acel act nu l-am vazut niciodata si habar nu am despre ce vorbeste, iar amenintarile sunt facute pe e-mail ) Deja sare calul , si merita sa fie dati in judecata.Eu ma pot reprezenta singura in instanta?Momentan nu-mi permit un avocat.Instanta ii poate obliga sa imi dea mie banii?
Am facut o sesizare la ITM , mi s-a dat dreptate ca nu am fost platita pt ultimele2 luni si le-a dat termen sa-mi achite sumele restante pana pe 26.07, ceea ce nu s-a intamplat.Acum ce pot face mai departe?Sa mai depun o alta sesizare la ITM precum ca nu mi s-au dat banii?
Am fost chemata la sediul firmei sa semnez fisa de lichidare(ea intelege prin aceasta fisa predarea bunurilor avute adica tel mobil) , dar eu nu am ce sa-i predau doarece nu mi-a fost predat nimic la angajare pe baza de proces verbal, si mai stiu ca FISA DE LICHIDARE inseamna achitarea drepturilor banesti.
Mentionez ca eu i-am predat tot in iunie cand am plecat (nu s-a facut nimic scris deoarece nici eu nu am semnat nimic de primire la angajare.Situatia se complica si incepe sa ma ameninte , iar eu nu stiu ce sa fac mai departe ....va rog sa ma ajutati.
Multumesc
Răspuns la discuția SALARIU CARE SE AMANA
Faceti sesizare la ITM
Răspuns la discuția reducere salariala
La firma unde am lucrat eu s-au facut astfel de acte aditionale,cei care au refuzat sa semneze au trecut prin calvar(amenintari) si multi au fost obligati sa isi ceara incetarea CIM, (ceea ce e abuziv) daca tu nu vrei sa semnezi NU semnezi (nu au ce sa iti faca ).Aceste acte aditionale nu pot fi duse la ITM fara semnatura angajatului.Cat timp tu semnezi acel act aditional inseamna ca esti deacord.
Răspuns la discuția Salariu neplatit
Cel mai probabil momentan voi face sesizare la ITM ,iar daca nici asa nu se rezolva voi merge mai departe.(banuiesc ca ITM-ul le da un termen de achitare a restantelor salariale...nu?) Mi-e frica sa fac acest lucru deoarece cei la care am lucrat nu au nici o frica la cate dosare PENALE au, dar totusi voi incerca sa o fac.
Multumesc pentru sfat
Am o problema si poate cineva imi poate raspunde
In luna martie m-am angajat la o firma, si am lucrat pana acum cateva zile nu mi-au dat salariul i pentru luna mai, si am ales sa plec din acest motiv,mi-am scris o cerere de incetare a CIM cu acordul partilor,a fost aprobata pe loc si am plecat urmand ca a doua zi sa mi se faca lichidarea la zi(salariul aferent lunii mai,salariul pt luna iunie cat si remuneratia pt zilele de CO,aferent lunilor lucrate.)Au trecut cateva zile bune de cand am plecat si nu vor sa imi mai dea banii,sunt amanata de la o zi la alta.Ce pot face in acest caz?
Mentionez faptul ca toti colegii mei care au plecat nu au mai vazut nici un ban de la ei si nici nu au de gand sa le dea ceva.Eu trebuia sa iau salariul pt luna mai pe data de 10 a lunii acesteia si LOGIC nu am vazut un leu.Exista sanse foarte mari sa nu mai vad banii....dar nu imi permit sa le fac lor cadou peste 2000 de lei.
Ajutati-ma va rog cu un sfat!
Răspuns la discuția Sfaturi solutionare partaj
Cam cat poate dura ...am inteles ca si 6 luni de zile chiar....parintii mei nu se inteleg sub nici o forma si nici nu vor sa se intalneasca, am incercat sa rezolvam pe cale amiabila cu tatl meu dar nu se poate , se pare ca partajul e singura cale din pacate. Va multumesc
Răspuns la discuția Sfaturi solutionare partaj
Un sfat as dori si eu cine ma poate ajuta.....
Mama mea a divortat acum cateva luni in urma, parintii mei au de impartit un apartament (mentionez ca apartamentul e obtinut de pe timpul lui Ceusescu de la fabrica unde lucra mama si ei ii oprea din salar in fiecare lluna ...stiu ca e bun comun si trebuie impartit in mod egal...) tatal meu anul trecut era sa piarda apartamentul din cauza datoriilor la asociatie iar eu am mers la executorul judecatoresc si am platit o suma destul de mare pentru a nu fi scos la vanzare(am chitanta pe numele meu) Dupa divort am incercat sa vb cu tatal meu sa scoatem apartamentul la vanzare ( parintii mei nu se inteleg sub nici o forma) si nu a dorit acest lucru ..si asa ca ultima solutie e partajul...ce ACTE trebuiesc pentru partaj si e nevoie neaparata de un avocat pentru mama pentru ca ea vrea sa innainteze partajul?? Va multumesc frumos