avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Activitate iceflower

Activitate iceflower

Buna seara,

Va rog sa imi spuneti daca pot solicita autorizatie de construire pentru consolidare si extindere casa construita aproximativ in anul 1930 chiar daca nu am intocmita documentatie cadastrala si nici nu este deschisa carte funciara pentru bun.

Conform Articolul 7 din Legea nr.50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii:
(1)Autorizatia de construire se emite pentru executarea lucrarilor de baza si a celor aferente organizarii executarii lucrarilor, in cel mult 30 de zile de la data depunerii documentatiei pentru autorizarea executarii lucrarilor de constructii, care cuprinde, in copie, urmatoarele documente:
a)certificatul de urbanism;
b)dovada, in copie legalizata, a titlului asupra imobilului, teren si/sau constructii si, dupa caz, extrasul de plan cadastral actualizat la zi si extrasul de carte funciara de informare actualizat la zi, in cazul in care legea nu dispune altfel;
c)documentatia tehnica - D.T;
d)avizele si acordurile stabilite prin certificatul de urbanism, punctul de vedere al autoritatii competente pentru protectia mediului si, dupa caz, actul administrativ al acesteia;
f)dovada privind achitarea taxelor aferente certificatului de urbanism si a autorizatiei de construire.

Cum interpretati litera b ?
Documentul extrasul de plan cadastral
este egal plan cadastral cu retele la scara 1:500 respectiv 1:2000
?

Va multumesc!
Buna ziua,

Va rog frumos sa imi spuneti care este taxa de timbru ce trebuie achitata pentru cererea de restituire cautiune (cererea principala a fost solutionata favorabil pentru creditor).

Multumesc anticipat si va doresc o zi buna.
Buna seara,
Speta e cam asa: Creditorul la 15. 03.2012 solicita prin procedura somatie de plata OG5/2001 recuperarea creantei sale. (dosar ce este inca pe rolul instantei si la ora actuala cu obligatia creditorului de a face dovada publicarii citatiei debitorului intr-un ziar de larga raspandire nationala).
Creditorul constata consultand M. Oficial ca in data de 07.03.2012 debitorul a publicat o AGA prin care a decis dizolvarea si lichidarea simultana.

Termenul de opozitie la AGA este depasit;
Cerere de numire lichidator este atributul asociatilor debitorului - fiind o dizolvare voluntara;
Valoarea creantei nu indeplineste conditia prag pentru a putea cere deschiderea procedurii insolventei (este sub 10.000 lei)

Ce alte solutii ar fi in afara de a continua procedura somatiei de plata, avand in vedere ca nu este publicata inca o hotarare de radiere a societatii?

Multumesc,
Răspuns la discuția divort la notar 2011
Pot solicita notarului un termen de pana la 60 de zile, dar nu mai mult.
La implinirea termenului trebuie sa se prezinte personal.
In art. 708 Durata uzufructului in aliniatul (4) se spune ca:
"Uzufructul constituit pana la data la care o alta persoana va ajunge la o anumita varsta dureaza pana la acea data, chiar daca acea persoana ar muri inainte de implinirea varstei stabilite."

In art. 746 Cazuri de stingere a uzufructului in aliniatul (2) prevede ca:
"Uzufructul se stinge prin decesul pri, dupa caz, incetarea existentei juridice a uzufructuarului chiar daca termenul nu s-a implinit."

Mi se pare mie sau cele doua articole se bat cap in cap?:(
Buna seara,

Va rog sa imi spuneti unde as putea gasi Codul european al contractelor.
Inteleg ca acest "cod" face distincţia între: ofertă, invitaţia de ofertă şi promisiunea publică. Sub aceasta titulatura nu am gasit nimic, #-o de aceea presupun ca a fost publicat sub un alt titlu.

Multumesc anticipat
Buna ziua tuturor,

Sa inteleg ca aici s-au strans cei care intentioneaza sa dea admitere in ianuarie 2011, iar in topicul Admitere INM 2011 cei care intentioneaza sa isi incerce fortele prin august 2011?

Multumesc si bafta!

Răspuns la discuția Mostenire
Daca nu exista niciun conflict intre dvs. si frati, iar mama nu are niciun preferat printre dvs. nu trebuie sa faceti nimic.
Cand nu va mai fi mama veti dezbate succesiunea dupa dansa si va va revenii fiecaruia din cei trei copii o cota de 1/3 din masa succesorala (toate bunurile mamei dvs. )
In masura in care dupa tatal dvs. nu s-a dezbatut succesiunea atunci va trebuie sa se indeplineasca si aceasta procedura.
Buna ziua,

Din punctul meu de vedere prin semnarea acordului de reziliere contractul de inchiriere nu mai poate sa isi produca efectele.
Depuneti acordul de reziliere, oricum cred ca aveti un termen de 15 zile de la data semnarii acestuia.
Pentru a il evacua pe chirias - cred ca puteti solicita sprijinul politiei in baza acordului de reziliere.
Răspuns la discuția TEREN IN FOLOSINTA GRATUITA
Buna ziua,

In masura in care pana la data divortului (deci in timpul casatoriei - bun comun) se incheie un contract de vanzare cumparare intre primarie si sot pentru teren, celalalt sot are cota de 1/2 din teren, la fel are si din constructie edificata in timpul casatoriei.