avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 308 soluții astăzi
Forum Activitate Constiuli

Activitate Constiuli

Buna ziua! Sunt functionar public. Pot sa devin broker? Sa fac asigurari generale: RCA, asigurari de viata, asigurari imobile etc.... Este nevoie sa infiintez un PFA? Pot sa infiintez un PFA? Care este cadrul legal ? Va multumesc pentru raspuns!
Răspuns la discuția incompatibitate functionar public
Multumesc mult de raspuns .
Buna ziua ! Se poate ca un functionar public sa fie membru fondator alaturi de alte persoane al unui club sportiv non profit? Mai multe detalii nu stiu sa va dau, implicata in aceasta peoblema fiind o ruda.
Răspuns la discuția DESPAGUBIRI CIVILE
Este vorba despre despagubirile civile pe care le stabileste ocolul silvic si care nu stiu de ce sunt trimise la Primarie in vederea executarii silite. Pv-urile de constatare a contraventiilor, in cazul pers. fizice e clar, Primaria le primeste, amenzile contraventionale se urmaresc si incaseaza de catre casieriile Primariilor, iar banii incasati din amz. contraventionale intra in bugetul local. Dar despagubirile civile????
Răspuns la discuția despagubiri civile
Multumesc mult.
Am o intrebare : cine urmareste in vederea executarii silite despagubirile civile???? Primaria sau Administratia Finantelor Publice pe raza careia locuieste contravenientul??? Ca sa fiu si mai explicita: intr-un proces verbal de contraventie intocmit de Ocolul Silvic, faptuitorul, a primit avertisment si a fost obligat la plata unor despagubiri civile, conf L 31/2000. Procesul verbal de contraventie a fost trimis spre luare in debit la Primarie. E corect? despagubirile se urmaresc de Primarii sau doar amenzile contraventionale ??? si despagubirile de Administratii??? Daca se poate sa imi spuneti si articolul cere prevede acest lucru. Miiiiiiii de multumiri
Buna ziua ! Am o nelamurire in ceea ce priveste executarea silita a despagubirilor civile . Cine urmareste in vederea executarii civile despagubirile civile ? Primariile sau administratiile fiscale? Procesele verbale de contraventie in care amenzile contraventionale sunt insotite de despagubiri civile, ma refer in principal la procesele verbale emise de ocolul silvic, unde trebuie trimise pt. executare silita? La primarie sau la adm. fin. publice?
Buna ziua! Am o intrebare in legatura cu o amenda cu caracter administrativ si cu obligarea la plata unor cheltuieli judiciare, ambele aplicate cf art 442 si 443 Cod pr.pen. Cine trebuie sa le ia in debit spre executare silita : primariile sau administratiile fiscale? Sumele provenite din incasarea acestora intra la bugetul local sau bugetul de stat ?
Răspuns la discuția SUCCESIUNE
stiti cumva si art. din Codul fiscal care reglementeaza aceasta problema?
Buna ziua. Am trimis in vederea preluarii la o Primarie un dosar de executare, (titularul dosarului de ex. nu mai locuieste pe raza orasului nostru ), cu un debit destul de maricel, reprezentand amenzi contraventionale, dosar ce continea si o adresa de la Serviciul Evidenta Populatie, care era de fapt dovada ca acea persoana nu mai locuieste in orasul nostru. Inspectorii de la acea Primarie nu au vrut sa preia dosarul pe motiv ca acea persoana nu locuieste efectiv pe raza localitatii respective, desi domiciliul inscris in cartea de identitate era in localitatea respectiva.

As vrea sa stiu ce articol din Codul Civil il pot folosi pentru a putea rezolva aceasta problema cu "" colegii mei """ de la cealalta Primarie.