avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Activitate bazna

Activitate bazna

Buna ziua,as dori un raspuns la o intrebare. Exista un teren(1 hectar).Tatal meu fiind decedat eu si sora mea santem mostenitoare. Sora mea este stabilita in Germania are cetatenie germana.Ce fel de procura trebuie sa imi trimeata mie pentru a putea semna si incasa eu banii de pe vanzarea terenului.Unde trebuie sa mearga ea pentru a face procura. Multumesc:
Răspuns la discuția Succesiune casnicie fara copii
Deci cumnata nu are nici un drept?Multumesc
Buna ziua. Mi-a decedat sotul si vreau sa dezbat succesiunea. Am apartament , masini si alte bunuri. Nu am copii si sotul are doar o sora. Pe cine trebuie sa chem la succesiune? Multumesc mult
Discuție vanzare masina
Buna seara. Am o masina pe numele meu si as vrea sa o vand. Problema este ca sotul are amenzi pentru rovineta si de circulatie.La primarie apartamentul este pe numele ambilor.Ce pot face pentru a scoate masina de la impozit si sa scot fiscalul?Va multumesc.
Răspuns la discuția demisie ,concediu de odihna
Deci eu am avut salariu minim 1050 lei.Pe 10 zile de concediu cat trebuia sa iau?:(
Răspuns la discuția demisie ,concediu de odihna
in c.i.m erau 20 de zile concediu. Perioada lucrata pe anul 2016 era 1 01 -24 06 2016
Buna ziua.Am lucrat intr-un magazin alimentar. Din diferite motive la data de 24 06 2016 mi-am dat demisia si am stat in preaviz pana in data de 1 07 2016.Concediul de odihna nu am avut.Cate zile de concediu aveam dreptul sa iau si cum se plateste ?Cum se calculeaza? La calcularea concediului zile ca 1 ianuarie sau ziua de pasti se ia in calcul? Mentionez ca am lucrat la patron. Va multumesc pentru raspuns.
Discuție demisie
Buna seara!
O intrebare simpla, daca la momentul actual lucrez la un magazin alimentar si vreau sa imi dau demisia,pierd anii lucrati la acest magazin?Ce obligatii mai am fata de patron din moment ce imi dau demisia?.Multumesc mult.
Răspuns la discuția contestatie executare silita
bazna a scris:


termenul de comunicare am inteles ca dureaza aproape o luna pot sa pun pe rol aceste procese verbale doar seriile si nr ? Cum fac contestatia la executare fara aceste procese verbale?






Răspuns la discuția contestatie executare silita

termenul de comunicare am inteles ca dureaza aproape o luna pot sa pun pe rol aceste procese verbale doar seriile si nr ? Cum fac contestatia la executare fara aceste procese verbale?