avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 699 soluții astăzi
Forum Activitate bubu.g

Activitate bubu.g

Intr-un act aditional la contract se prevede ca se prelungeste retroactiv un contract expirat de 1 an;este legal? in caz contrar ce trebuie facut?
Intr-un contract de prestari servicii prestatorul a efectuat lucrarile a avut de incasat o suma de bani stabilita prin contract , la data scadentei a calculat gresit , a emis facturi pe suma gresita, iar beneficiarul a platit suma inscrisa in facturi. Dupa 1 an si jum. prestatorul solicita diferenta de bani fara a emite insa factura. Poate beneficiarul sa nu plateasca aceasta ultima suma avand in vedere ca nu i se elibereaza factura?
intr-un contract de vanzare cumparare este legal sa se acorde discount fiind conditionat de respectarea unui termen de plata?
Discuție Tichete cadou
care sunt obligatiile ce trebuie platite in cazul in care angajatorul da tichete cadou la angajati?
in cazul in care angajatorul da la salariat tichete cadou de 1000 lei care sunt obligatiile ce se retin si cum se face inregistrarea in contabilitate?
Are cineva Ordinul Presedintelui ANAF nr.282/2013?
Daca imi puteti spune la ce lege faceti referire? in NOUL CPC nu mai este prevazuta nici o fractie,va referiti la codul muncii?dar si acolo este prevazuta decat 1/2 fara a face distinctie intre obligatii de intretinere si alte obligatii
Un angajator care primeste adresa de poprire de la un executor judecatoresc pentru un salariat cum face opririle: se indisponibilizeaza tot salariul? au copii, au rate la multe banci care este modalitatea de raspuns catre executori judecatoresti?
Un debitor isi deschide procedura pe 27.03.2013;ma instinnteaza pe 26.04.2013; in aceeasi zi ,iau marfa de la el si ajungem cu diferentele intre noi la o suma de 1000 lei pe care eu o mai am de incasat ; operatiunea de compensare inca nu s-a realizat
La masa credala ma inscriu cu tot soldul sau numai cu diferenta de 1000 lei?
In cazul in care s-a participat la o licitatie, iar castigatorul din diverse motive doreste sa renunte la contract, ce se intampla in aceasta situatie?ANRMAP poate sa interzica participarea castigatorului la alte licitatii?pentru o perioada de 2(doi) ani?
In cazul unei cereri de insolventa in care am calitatea de creditor, debitorul meu a inceput sa plateasca din datorie o suma mica dar plateste, ce pot face cu cererea de insolventa ca sa o mai "lungesc", adica daca plateste nu as vrea sa se deschida procedura, suspendarea cererii fiind lege speciala nu se poate,
Exista vreo alta solutie?
Multumesc